реклама партнерів:
Головна » «Чернігів стародавній» започаткував серію видань, присвячених видатним пам’яткам культури

«Чернігів стародавній» започаткував серію видань, присвячених видатним пам’яткам культури


Коментарі: 1 КУЛЬТУРА

Допомога проекту Європейської України - благодійний внесок
ваша підтримка важлива для незалежного видання
стань патроном
Днями в обласній науковій бібліотеці ім. В.Г. Короленка відбулася презентація каталогу «Ікони іконостасів Іллінської церкви та Троїцького собору м. Чернігова».
Його підготували науковці Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній»: заступник генерального директора з наукової та культурно-просвітницької діяльності Алла Доценко і старший науковий співробітник Олена Левченко. Керівник проекту – Юрій Соболь, генеральний директор Національного заповідника, фотозйомка – Миколи Турчина.
Унікальне багатоілюстроване наукове видання вийшло у світ наприкінці минулого року до 940-річчя заснування Антонієвих печер і Троїцько-Іллінського монастиря. Юрій Соболь, представляючи каталог, відзначив, що дана книга започатковує серію видань, присвячених виданим пам’яткам культури, які зберігаються в Національному архітектурно-історичному заповіднику «Чернігів стародавній».
Національний заповідник має доволі чисельну колекцію ікон. Значна частина з них розміщена в постійно діючих еспозиціях та на виставках, а також у фондосховищах заповідника. Але також є колекція іконостасних ікон в діючих храмах Чернігова. Саме про іконостасні ікони Іллінської церкви та Троїцького собору і йдеться у новому виданні.
На жаль, спонсори не відгукнулися і не надали коштів на створення каталогу ікон. Тож, видано книгу за рахунок спецкоштів заповідника. Юрій Соболь висловив надію, що можливо наступні каталоги вийдуть з допомогою меценатів.
У виданні детально описано не лише ікони, а також історію створення іконостасів. Що цікаво, вперше розповідається про малодосліджену сторінку історії розвитку культури в Чернігові – період Другої світової війни. Адже сучасний іконостас Троїцького собору започаткований, коли наше місто було окуповане фашистами. Виявляється, що вже в перші дні окупації в Чернігові відроджувалося духовне життя. Розпочинаються церковні служби у Іллінській та Воскресенській церквах. Здійснюються ремонтні роботи зокрема в Троїцькому соборі та церкві св. Михайла і Федора.
Алла Доценко відзначила, що доволі складно було досліджувати іконостас Троїцького собору. Довелося «по зернинках складувати воєдино цінну інформацію». Нині заступник генерального директора заповідника вивчає новозбудовані храми Чернігова. Вона звернулася до краєзнавців з проханням вже зараз розпочати дослідження нових культових споруд, доки є ініціатори та автори їх спорудження.
Про важливість видання каталогу ікон іконостасів Іллінської церкви та Троїцького собору відзначили: Володимир Личковах, (доктор філософських наук, професор, завідувач кафедри філософії та культурології Чернігівського національного педагогічного університету імені Т.Г. Шевченка), Олександр Добриця (краєзнавець, автор книги «Князі чернігівські»), Анатолій Адруг (кандидат мистецтвознавства, доцент Чернігівського педуніверситету) та інші.
Під час презентації каталогу працювали виставки: науково-просвітницьких видань Національного заповідника «Чернігів стародавній»; книг про архітектурні пам’ятки Чернігова; ікон (її автор сучасний художник Цовікян Акоп Оганесович).

Сергій Черняков, «Європейська Україна».
Фото автора.







Модуль не активізовано (module is not installed)

Останні новини

20:35
09-Січ-2025
США оголосили про пакет військової допомоги Україні на $500 млн.
"Протягом останніх тижнів ми бачили як члени групи формату "Рамштайн" виходять із нов
19:35
08-Січ-2025
ЗСУ вдарили по командному пункту в Харцизьку Донецької області
Сьогодні Збройні Сили України завдали високоточного удару по командному пункту 8-ї гв
18:11
08-Січ-2025
Злочини росії: 13 загиблих та 29 поранених внаслідок ворожої атаки на Запоріжжя
За процесуального керівництва Запорізької обласної прокуратури розпочато досудове роз
19:06
07-Січ-2025
ЗСУ завдали високоточного удару по командному пункту російських морпіхів на Курщині
7 січня 2025 року Збройні Сили України завдали високоточного удару по командному пунк
18:11
07-Січ-2025
Український F-16 збив шість крилатих ракет за один виліт
Пілот винищувача F-16 під час масованої атаки 13 грудня 2024 року знищив шість крилат
18:02
04-Січ-2025
У росії підірвали воєнного злочинця Костянтина Нагайко
У росії підірвали воєнного злочинця Костянтина Нагайко. Він причетний до вбивства цив
Усі новини