реклама партнерів:
Головна » Чернігівщина. Найдавніша садиба Лівобережної України перетворюється на сміттєзвалище. Фотофакт

Чернігівщина. Найдавніша садиба Лівобережної України перетворюється на сміттєзвалище. Фотофакт


Коментарі: 0 КУЛЬТУРА

Допомога проекту Європейської України - благодійний внесок
ваша підтримка важлива для незалежного видання
стань патроном
Найдавніший зі збережених донині садибних комплексів Лівобережжя знаходиться у райцентрі Козелець на Чернігівщині. Садибний комплекс "Покорщина" збудований у середині XVIII ст. на березі річки Остер. Придбаний Наталією Розумихою (Розумовською) для прийому у 1744 році невістки — російської імператриці Єлизавети. Пізніше подарований доньці Вірі, сестрі графів Олексія і Кирила Розумовських, та її чоловікові - київському полковнику Юхиму Дарагану.
Головний садибний будинок та флігелі групувалися навколо прямокутного курдонера. До нього вела під'їзна алея, по осі якої розташовано головний будинок. Два бічні одноповерхові дерев'яні флігелі фланкували алею. На схід від головного будинку міститься кам'яниця, з західного боку був ландшафтний парк, що спускався до заплави річки Остер. На північ від курдонера містився господарський двір.
За увесь час свого існування будинок зазнав неодноразових перебудов, але зберіг риси первісного вигляду. Одноповерховий, дерев'яний, потинькований, з мурованим підвалом, прямокутний у плані. По осі симетрії чолового фасаду — ґанок у вигляді чотириколонного портика тосканського ордера зі спареними колонами, з високим трикутним фронтоном і сегментним "ампірним" вікном у тимпані. Вікна прямокутні, витягнутих пропорцій, облямовані дощаною лиштвою, з віконницями. На кутах — накладні пілястри. На причілку, зверненому в бік кам'яниці, є додатковий вхід із двоколонним ґанком.
Всередині будинок неодноразово переплановувався, тож первісне розпланування зараз не простежується. Вірогідно, воно було анфіладним. Будинок опалювався печами та грубами, викладеними поліхромними розмальованими кахлями, які, на жаль, не збереглися. Перекриття плоскі по дерев'яних балках, підвал перекрито коробовим склепінням. Дах вальмовий по дерев'яних кроквах, укритий покрівельною сталлю. У 1980-х роках втрачено один із флігелів, на території парку побудували гаражі та господарські будівлі.
Наприкінці 2009 року Чернігівська обласна рада прийняла рішення про передачу садиби у довгострокову оренду на 49 років. Орендар планував створити на базі пам'ятки музейний комплекс "Козацька садиба "Покорщина", реставрувавши її за власний кошт. Проте, будинок так і залишається у занедбаному стані. В підвалі та кімнатах купи сміття, порожніх пляшок та коробок. Підлога обох ґанків прогнила, розбиті шибки вікон.

Автор: Ельдар Сарахман
Джерело: gazeta.ua























Модуль не активізовано (module is not installed)

Останні новини

19:50
21-Лис-2024
До Дня Гідності та Свободи
День Гідності та Свободи відзначають щорічно 21 листопада згідно з Указом Президента
18:46
21-Лис-2024
18 загиблих, 33 поранених: результати удару по командному пункту ЗС Росії в Курській області
Серед поранених троє військовослужбовців КНДР. Більшість постраждалих – офіцери Півде
18:09
21-Лис-2024
Російсько-українська війна є конфліктом з глобальними наслідками
Те що російсько-українська війна є конфліктом з глобальними наслідками було ясно з 20
21:15
20-Лис-2024
У Чернігові проведено круглий стіл до Дня Гідності і Свободи
20 листопада в Музеї боротьби за відновлення незалежності України на Чернігівщині про
20:40
20-Лис-2024
Україна вперше вдарила британськими крилаті ракетами по території росії
Це сталося наступного дня після того, як Україна використала поставлені Заходом ATACM
21:20
19-Лис-2024
Книги про українських націоналістів презентували в Чернігові
18 листопада в Чернігівській обласній універсальній науковій бібліотеці імені Софії т
Усі новини