Чернігівщина виграє від вільної торгівлі з Європою
Зустріч проходила в рамках реалізації проекту «Європейські зустрічі на Поліссі», що реалізується Поліським фондом міжнародних та регіональних досліджень за підтримки Міжнародного фонду «Відродження». Це вже другий такий захід, організований регіональним аналітичним центром.
Представляючи журналістам київського експерта, президент Поліського фонду Геннадій Максак наголосив, що такі зустрічі допоможуть журналістам з «перших вуст» отримати інформацію про питання європейської інтеграції, які є пріоритетними на порядку денному України та в майбутньому будуть безпосередньо впливати на рівень життя простих українців, зокрема і чернігівців. Саме до таких проблемних питань відноситься поглиблення економічних відносин України з Європейським Союзом, створення зони вільної торгівлі між нашої державною та ЄС.
Ільдар Газізуллін коротко ознайомив присутніх зі змістом переговорного процесу щодо створення зони вільної торгівлі між ЄС та Україною, а також пояснив сутність цієї форми економічної інтеграції.
За словами експерта, після приєднання України до відносин вільної торгівлі з Євросоюзом Україна може в якості позитивного результату отримувати щорічний приріст ВВП в 3%. Але, на жаль, динаміка переговорного процесу не дозволяє говорити про укладення угоди про вільну торгівлю в поточному році. Скоріш за все, це відбудеться в 2010-2011 рр.
І. Газізуллін також повідомив, що статус зони вільної торгівлі може бути декількох видів. Найбільш поширений (класичний) варіант вільної торгівлі, у рамках якого буде скасовано експортні й імпортні мита, не потребуватиме від України суттєвих інституційних і законодавчих змін. Проте він ані не справить вагомого позитивного впливу на збільшення товарообігу між двома партнерами, ані не стане рушійною силою інтеграції України з ЄС. Натомість “поглиблена вільна торгівля” (або ЗВТ+) окрім скасування митних тарифів передбачатиме лібералізацію сфери послуг та у відповіднення регуляторного середовища до європейського. На думку експерта, хоча “поглиблений” варіант угоди і потребуватиме чималих фінансових і людських ресурсів, а також інституційних і законодавчих змін, він може стати основою для нової економічної стратегії країни та підсилити інтеграцію України з ЄС.
Безпосередню користь для Чернігівського регіону від запровадження зони вільної торгівлі ЄС з Україною можуть принести спеціальні програми регіонального вирівнювання, які передбачені Угодою, а також додаткові кошти державної підтримки, що будуть спрямовані державою на вихід на європейські стандарти якості продукції.
В цілому, на думку економіста, зона вільної торгівлі немає негативних пересторог, які б могли стати тягарем для України. Вільна торгівля – це нові ринки та нові можливості в Європі для України.
Довідка:
Проект „Європейські зустрічі на Поліссі” - підвищення обізнаності мешканців Чернігівської області щодо євроінтеграційного курсу України” реалізується Чернігівською громадською організацією „Поліський фонд міжнародних та регіональних досліджень” за підтримки Європейської програми Міжнародного фонду «Відродження».
З липня по листопад 2009 року в рамках проектних заходів передбачається провести низку зустрічей представників місцевих ЗМІ з відомими українськими експертами, представниками провідних аналітичних центрів України, які опікуються інформаційним забезпеченням процесу співпраці України та ЄС. За результатами зустрічей та інтерв’ю з експертами буде видано спеціальне число інформаційно-аналітичного журналу «Поліська аналітика», а також буде проведено підсумковий круглий стіл «Україна і ЄС в 2009 році: успіхи та прорахунки».
Джерело: "Європейський простір"