реклама партнерів:
Головна » Чи може COVID викликати безпліддя?

Чи може COVID викликати безпліддя?


Коментарі: 0 СОЦІУМ

Допомога проекту Європейської України - благодійний внесок
ваша підтримка важлива для незалежного видання
стань патроном
Коронавірус впливає на всі наші органи та системи — все більше людей, на жаль, підтверджують це власним здоров’ям. При цьому медіапростір підкидає все нові й нові приводи для занепокоєння. Не залишилась за бортом і тема впливу COVID-19 на фертильність — здатність статевозрілої людини давати нащадків, простими словами — зачати, виносити та народити дитину. Інформація, що коронавірус може призводити до безпліддя у чоловіків, вже наробила шуму в ЗМІ, але у підсумку залишилась непідтвердженою.

Що на сьогоднішній день відомо про вплив COVID-19 на фертильність — з точки зору доказової медицини, — розповідає Наталія Снитенко, лікарка акушер-гінеколог медичного центру Незалежної лабораторії ІНВІТРО:

— SARS-CoV-2 (збудник COVID-19) дійсно впливає на репродуктивну функцію і чоловіків, і жінок, але усі механізми такого впливу ще не з’ясовані, оскільки пройшло недостатньо часу для накопичення даних. На сьогоднішній день встановлено, що тропність (прив’язаність до певних систем, тканин, клітин) коронавірусу до ендотелію (клітинам внутрішньої оболонки судин) з наступним підвищеним ризиком тромбоутворення може вплинути й на репродуктивну функцію. Якщо є порушення кровотоку в органі (неважливо, це легені, нирки або статева система), значить, функції цього органу теж порушені. Але прямий вплив коронавірусу на клітини статевих органів ще вивчається (вірогідно, він є, так як рецептор ACE, до якого прикріплюється коронавірус, там також присутній).

— Вірус SARS-CoV-2 в цьому сенсі якийсь особливий?
— Зовсім ні. Звичайно, віруси, що діють прицільно та знижують, наприклад, оваріальний резерв (запас повноцінних яйцеклітин), поки не виявлені, але будь-яка тяжка інфекція, в тому числі вірусна, може вплинути на функцію яєчників та яєчок. Ті ж, так би мовити, локальні вірусні інфекції, що передаються у тому числі статевим шляхом, можуть вплинути на здатність до дітонародження незалежно від статі. Наприклад, вірус генітального герпесу може спровокувати запальний процес, що закінчується появою рубцевих змін. Або ось вірус епідемічного паротиту (всім відома «свинка»): до загальної вакцинації це була досить поширена хвороба, яка, в основному, протікала не тяжко, але одним з проявів якої у хлопчиків був орхіт (запалення яєчок), що часто закінчувався безпліддям.

— Які симптоми в протіканні COVID-19 мають викликати занепокоєння пацієнта щодо його фертильності у майбутньому?
— Ніяких специфічних симптомів немає. Якщо хвороба протікає тяжко, природньо що лібідо буде знижено: організму просто не до того. Однак це не свідчить про зниження фертильності, це всього лише тимчасове явище, яке виникає не лише при COVID-19, а й при тяжкому протіканні будь-якої інфекції. Крім того, свою роль тут грає й агресивна медикаментозна терапія (гормони чималими дозами, моноклональні антитіла тощо). Все це разом точно не впливає позитивно на фертильність.

— А що можна сказати про віддалені наслідки, наприклад, безпліддя, як ускладнення після перенесеного коронавірусу?
— Безпліддям лікарі вважають ненастання вагітності протягом 6 і більше місяців без будь-якого впливу зовнішніх факторів. Тяжкий COVID-19 – це зовнішній фактор, що явно впливає. Але пандемії COVID-19 менше двох років, це недостатній термін для оцінки віддалених наслідків в масштабах всієї популяції. Щоб спрогнозувати вплив коронавірусу на фертильність, потрібно: виділити групу здорових (фертильно повноцінних) до захворювання людей; оцінити, як вони перенесли COVID-19; поспостерігати за тим, як відновлюється їхня фертильність після захворювання. Таке дослідження потребує багато часу та ресурсів, тому глобальні прогнози поки що робити неможна.

— Як запобігти можливим негативним наслідкам?
— Якоїсь спеціальної терапії для профілактики проблем з фертильністю на сьогоднішній день немає, так як під час пандемії головна задача – рятувати життя. Але оскільки ми вже маємо дані про тимчасове зниження фертильності при тяжких формах COVID-19, важно мінімізувати ризик тяжкого протікання захворювання. І така можливість є. Так-так, я маю на увазі саме вакцинацію від COVID-19...






Модуль не активізовано (module is not installed)

Останні новини

18:20
25-Квіт-2024
Міністр Сольський, якого підозрюють в оборудках із землею, подав заяву про відставку
"До Верховної Ради України надійшла заява від Миколи Сольського про відставку з посад
21:23
24-Квіт-2024
Джо Байден підписав законопроект щодо допомоги Україні на понад $60 млрд
Президент США Джо Байден підписав законопроект щодо допомоги Україні на понад $60 млр
20:49
23-Квіт-2024
Коли Верховна рада заборонить РПЦ в Україні
Верховна Рада, ймовірно, у травні зможе розглянути в другому читанні урядовий законоп
16:38
22-Квіт-2024
Виставка акварельного живопису Марії Рибіної-Ткач «Прозорі барви» в Чернігові
23 квітня о 12.00 в Національному архітектурно-історичному заповіднику «Чернігів стар
08:16
21-Квіт-2024
Конгресвумен Марсі Каптур виступаючи за допомогу Україні процитувала Тараса Шевченка
Під час виступу на підтримку законопроєкту про допомогу Україні, конгресвумен-демокра
21:03
20-Квіт-2024
Конгрес США проголосував за військову допомогу Україні
Трохи статистики голосувань:
1. Конфіскація активів РФ та заборона TikTok — 36
18:46
19-Квіт-2024
Ворожий літак Ту-22МЗ збили на відстані близько 300 кілометрів від України
Один з дальніх бомбардувальників Ту-22М3, які в ніч на 19 квітня здійснювали ракетну
16:13
19-Квіт-2024
Дружба народів: росія використовує студентів з Африки заради пропаганди своєї геополітичної величі
У березні російське Сочі приймало Всесвітній фестиваль молоді. І поки тисячі його уча
10:16
19-Квіт-2024
Дослідження ефективності навчання у приватних школах

Приватна школа в сучасному світі привертає увагу батьк

18:39
18-Квіт-2024
«Хатят лі русскіє вайни»
З таким рефреном звучала давно радянська пісня. Зміст якої полягав у тому, щоби перек
Усі новини