реклама партнерів:
Головна » 2021 » Липень » 21 » Чому можна захворіти на коронавірус після вакцинації

Чому можна захворіти на коронавірус після вакцинації


2021 » Липень » 21
Коментарі: 0 СОЦІУМ

Допомога проекту Європейської України - благодійний внесок
ваша підтримка важлива для незалежного видання
стань патроном
Вакцинація від COVID-19 набирає обертів в усьому світі. Але українське суспільство по відношенню до цієї теми все ще залишається поляризованим. Противники щеплення як аргумент наводять повідомлення про випадки захворюваності на COVID-19 серед тих, хто вже вакцинувався.

Як формується імунітет, що може вплинути на ефективність вакцини та чому виникає повторне інфікування, пояснює Ірина Липчак, головний лікар клініко-діагностичної лабораторії «Інвітро».

— Вже є зафіксовані випадки захворювання на коронавірусну інфекцію після щеплення. Чи означає це, що вакцини недостатньо ефективні?


— По-перше, для повноцінної імунної відповіді потрібен час. Якщо людина стикнулася з вірусом відразу після введення вакцини, її імунітет міг просто не встигнути сформуватися.

Крім того, вакцина — складний імуномодулюючий препарат, ефективність якого багато в чому залежить від імунної системи людини. Частина людей, в силу індивідуальних особливостей організму, не реагує на вакцину так, як очікується. Тому і вчені, і фармвиробники завжди відкрито говорять про те, що жодна вакцина не забезпечує стовідсотковий захист. Її основна задача — зменшити кількість летальних випадків та тяжких наслідків хвороби. Це можна сказати про будь-яку вакцину — від коронавіруса, грипу, кліщового енцефаліту і т. д.

Щодо нової коронавірусної інфекції, вже є дані, що після вакцинації люди, навіть якщо інфікуються, хворіють набагато легше — без ураження легень, цитокінових штормів (потенційно летальних реакцій імунної системи), тромбозів крупних судин. У них COVID-19 проходить максимально наближено до звичайного ГРВІ з невеликим астенічним синдромом. Зрозуміло, навіть така форма захворювання неприємна, але вона, принаймні, не так небезпечна, що вже можна розцінювати як великий плюс.

— Як формується імунітет до COVID-19 після вакцинації?


— Спочатку виникають імуноглобуліни (антитіла) М, які потім замінюються на антитіла G. Та коли імунна відповідь вже сформована, декілька ланок ланцюга первинної імунної відповіді виключаються. Наш організм вже не потребує «презентації» клітин з антигеном, при повторному попаданні вірусу через слизові оболонки організм швидко активує первинну ланку клітин. Ця первинна ланка бачить знайомий вірус та сигналізує В-лімфоцитам, які відразу ж виробляють високо специфічні глобуліни G, здатні ефективно боротися з вірусом. Таким чином, навіть при великому вірусному навантаженні імунний процес запуститься швидко, і організм зможе ефективно протистояти вірусу. А якщо захворювання все ж розів'ється, воно буде протікати легко, без серйозних наслідків для здоров’я.

— Чому все ж таки виникає зараження?


— Процес формування імунітету складний сам по собі і протікає у людей по-різному. Для конкретної людини антиген, який вводиться в вакцинах, може не бути настільки імуногенним, щоб виробити на нього повноцінну імунну відповідь. У людини може бути слабка (або резистентна) імунна система, тому для повноцінної імунної відповіді їй потрібне підвищене антигенне навантаження.

Імунологічний захист у чималому ступені залежить і від інфікуючої дози. Саме тому медики найбільш уразливі: вони працюють в осередках захворювання, де вірусне навантаження перевищує те, яке ми отримуємо у побуті. Коронавірус SARS-CoV-2 у величезній кількості виділяється в зовнішнє середовище, а велика інфікуюча доза здатна пробити навіть дуже хороший імунний захист. Тому і тим, хто вакцинувався, бажано не нехтувати мірами профілактики, як мінімум, дотримуватися соціальної дистанції та уникати місць скупчення людей.

— Як можна визначити, чи сформувався імунітет після щеплення?


— Сьогодні українцям доступний тест світового лідера у діагностиці інфекційних захворювань компанії Abbott Diagnostics (США) для кількісного визначення рівню нейтралізуючих (захисних) антитіл класу G (IgG) до спайкового S-білку вірусу SARS-CoV-2. Цей тест дозволяє визначити рівень антитільного, або гуморального, імунітету до COVID-19 (а незважаючи на певну інформаційну кампанію щодо недоцільності дослідження гуморального імунітету, на сьогоднішній день це єдиний доступний широкому загалу механізм об’єктивної оцінки реакції організму на контакт з вірусом). У тому числі рівень імунної відповіді на вакцину, у виробництві якої використовується стратегія виникнення специфічного імунітету до S-білку (а саме з ним пов’язують основні патогенні властивості вірусу SARS-CoV-2). До речі, наша лабораторія за допомогою кількісного тесту Abbott проводить власне дослідження ефективності однієї з таких вакцин — CoviShield/AstraZeneca, і дані, які сьогодні отримала «Інвітро», цілком співпадають з результатами масштабного дослідження компанії Abbott. Це дослідження, зокрема, показало, що після перенесеної хвороби рівень імунного захисту у більшості пацієнтів є недостатнім. Так що вакцинація на сьогоднішній день залишається найбільш ефективним захистом від COVID-19.
QR-код посилання на сторінку
Скористайтеся програмою для сканування штрих-кодів на телефоні.


Коментарі

avatar

Останні новини

11:25
31-Лип-2021
Василь Ломаченко вийшов на перше місце в рейтингу WBO
Український боксер Василь Ломаченко вийшов на перше місце в оновленому рейтингу WB
10:03
31-Лип-2021
Світоліна не змогла вийти у фінал Олімпіади в Токіо
Українська тенісистка Еліна Світоліна не змогла пробитися у фінал олімпійського ту
06:03
31-Лип-2021
Рибалка може дебютувати за «Олександрію» в наступному матчі з «Минаєм»
«Олександрія» закрила своє літнє трансферне вікно.
Новачком "Олександрі
19:03
30-Лип-2021
Результати першого туру УПЛ: як зіграли команди
Розглянемо детальніше, як команди виборювали перемогу.
• «Ворскла» в
16:11
29-Лип-2021
Боротьба за білоруську незалежність: національний рух у 1920-1930 роках
Існування та боротьба Української Народної Республіки та Білоруської Народної Республ
18:35
26-Лип-2021
ЄС та ПРООН відкрили оновлені медичні колцентри на сході України
Сьогодні Європейський Союз та Програма розвитку Організації Об’єднаних Націй (ПРООН)
16:10
26-Лип-2021
Відлік нової білоруської незалежної державності у 20-му столітті
Під біло-червоно-білим прапором Білорусь здобула незалежність, яку формально проголос
14:19
26-Лип-2021
Релігійне протистояння: РПЦвУ готує Хресний хід та планує дискредитувати ПЦУ перед Варфоломієм
Так звана Українська православна церква Московського патріархату, іншими сло-вами РПЦ
08:24
24-Лип-2021
Чернігівщина: колаборанти примазуються до нашого народу...
По Україні філіал російської церкви розвісив білборди із портретом митрополита Онуфрі
07:44
24-Лип-2021
В Білорусії продовжуються репресії: арештували подружжя істориків
Спільна заява Українського інституту національної пам’яті та Української асоціації ус
Усі новини