реклама партнерів:
Головна » 2016 » Жовтень » 9 » Чому в Україні вмирає валютне кредитування

Чому в Україні вмирає валютне кредитування


2016 » Жовтень » 9
Автор: Редактор
Коментарі: 0
Переглядів: 939
ЕКОНОМІКА


Ставки за валютними депозитами українського населення знизилися до історичного мінімуму, констатували в НБУ. Банкам немає куди вкладати валюту через відсутність кредитування. Найближчим часом ситуація не зміниться. Про це пише німецьке видання DW.

В українців стає дедалі менше можливостей для того, щоб підзаробити на своїх валютних заощадженнях. Ставки по депозитах в іноземній валюті впали до історичного мінімуму, відзвітував Національний банк України (НБУ) 6 жовтня. За даними Українського індексу ставок за депозитами фізичних осіб, середня ставка за річними вкладами в доларах складає шість відсотків. Для порівняння: ще рік тому вона сягала майже 9 відсотків.

У НБУ це пояснюють тим, що фінансово-кредитні установи зараз не потребують валюти. "Банки не готові залучати валютні депозити, оскільки зараз немає попиту на валютні кредити. Банки, особливо з іноземним капіталом, платять символічну дохідність по таких вкладах. У деяких з них ставки становлять менше одного відсотка", - розповів директор департаменту фінансової стабільності Нацбанку Віталій Ваврищук. За даними НБУ, з 2014 року, коли в Україні почалася нова хвиля кризи, депозитний валютний портфель громадян в усіх платоспроможних банків зменшився на 13,9 мільярда доларів, і зараз складає лише 8,7 мільярда доларів.

Відсутність кредитування
Зараз банки дійсно майже нікуди не можуть вкласти залучену на депозити валюту. Кредитування громадян в іноземній валюті було заборонене ще у 2011 році. Законодавством передбачений виняток - видача кредитів на лікування чи освіту за кордоном, але самі банки таких програм кредитування практично не мають. Щодо кредитів бізнесу, то банки видають валюту лише тим підприємствам, які мають валютну виручку. Однак юридичні особи і самі не беруть валютні позики через дуже високі ризики. Після того, як за останні два роки долар в Україні подорожчав втричі, багато хто з позичальників просто не зміг розрахуватись за своїми валютними кредитами. Внаслідок цього за останні два роки загальний кредитний портфель усіх банків у валюті зменшився на 17,2 мільярда доларів і зараз складає лише 21,3 мільярда доларів.
Головною причиною майже повної заморозки кредитування є відсутність платоспроможних позичальників. "Минулого року багато галузей економіки показали негативну динаміку. Тільки агросектор та декілька галузей, пов'язаних з продуктами харчування і торгівлею, показували приріст. Реальних умов для істотного поліпшення економіки зараз немає, а є тільки надія, що зростання ВВП в 1,5-2 відсотки так чи інакше станеться, і це вплине і на інші галузі", - констатує директор департаменту корпоративних продуктів та партнерства "Райффайзен Банку Аваль" Руслан Співак.

Крім того, великим стримуючим фактором для банків є те, що значна частина українських підприємств працює в тіні. "Проблема бізнесу в тому, що він не є прозорим. А банки зараз більш прискіпливо дивляться на клієнтів. Ключовими є не лише застави, які ми отримуємо по кредитах, а бізнес-модель підприємства і його грошові потоки", - говорить голова правління "Укрсоцбанку" Тамара Савощенко.

Зниження продовжиться
Банки підтверджують, що валюта їм майже не потрібна, і очікують, що ставки падатимуть ще нижче. "Валюта банкам сьогодні не потрібна, і процентні ставки в 1-4 відсотки річних є зараз буденними. Ми поки що не дійшли до негативної процентної ставки по валютних депозитах, але рано чи пізно дійдемо до якоїсь символічної цифри", - прогнозує голова правління "Вектор Банку" Вадим Березовик.
Тим не менш, в українців зараз немає іншої альтернативи для розміщення своїх грошей, окрім банківських рахунків. "Вкладник - це, в першу чергу, інвестор, який вибирає, розмістити йому кошти в банківський сектор або купити акції. Однак в Україні такої альтернативи немає. У населення немає можливості просто вкласти свій ресурс в якесь підприємство - доведеться пройти всі кола пекла. Тому залишається тільки вкласти гроші в банки", - констатує заступник голови правління "Банку Форвард" Дмитро Яковлєв.
QR-код посилання на сторінку
Скористайтеся програмою для сканування штрих-кодів на телефоні.

Коментарі

avatar

Останні новини

18:34
22-Лют-2018
На Чернігівщині СБУ припинила діяльність адміністратора антиукраїнських груп у соцмережах
Співробітники Служби безпеки України під процесуальним керівництвом прокуратури викри
13:03
22-Лют-2018
100 років затвердження Тризуба державним гербом Української Народної Республіки і запровадження гривні
25 лютого 2018 року відзначатимемо 100 років, відколи Тризуб став державним гербом УН
14:01
21-Лют-2018
Українські співачки Повалій і Лобода засвітилися на концерті у Кремлівському палаці
Українські артистки Світлана Лобода і Таїсія Повалій 20 лютого виступили в Москві на
11:48
21-Лют-2018
День Героїв Небесної Сотні на Чернігівщині
Віче «Українська революція: від героїв Крут до героїв Небесної сотні», відбулося вчор
14:14
20-Лют-2018
Вперше в Чернігові унікальна експозиція «Корони світу»
22 лютого о 12.00 у Національному архітектурно-історичному заповіднику «Чернігів стар
13:39
20-Лют-2018
Чотири роки тому Росія розпочала військову агресію в Криму
20 лютого - офіційна дата початку російської агресії в Криму 2014 року, яка на законо
21:04
19-Лют-2018
Знову біда: загинув на Донбасі сержант Валерій Єгоров з Прилуччини
19.02.18 під час обстрілу російсько-терористичних бандформувань, в Донецькій області,
19:16
19-Лют-2018
У медальному заліку Олімпіади Україна випередила Китай
Наразі у медальному заліку Олімпійських ігор у Пхьончхані Україна ділить 17-ту та 18-
20:12
18-Лют-2018
Олександр Абраменко здобув Україні перше золото на Олімпіаді-2018
Олександр Абраменко виграв на Олімпіаді-2018 золоту медаль із лижної акробатики у фрі
20:04
18-Лют-2018
Лекція «Чернігівські легенди – окраса міста над Десною»
Національний архітектурно-історичний заповідник «Чернігів стародавній» запрошує на пу
Усі новини