реклама партнерів:
Головна » Державний історико-архітектурний заповідник «Хотинська фортеця» «окупували» кіоски

Державний історико-архітектурний заповідник «Хотинська фортеця» «окупували» кіоски


Коментарі: 0 КУЛЬТУРА

Допомога проекту Європейської України - благодійний внесок
ваша підтримка важлива для незалежного видання
стань патроном
Тисячі відвідувачів, серед них й іноземці, щороку відвідують державний історико-архітектурний заповідник «Хотинська фортеця». Однак у теплі пори року екскурсантів при вході на територію фортеці зустрічає неприємний запах, що йде від забійного пункту тварин, розташованого неподалік. Забрати його звідси в інше місце не може чи не хоче ніхто. А зараз в охоронній зоні фортеці почали розміщувати ще й торгові кіоски.

Кіоски з пивом закрили частину пам’яток архітектури. – Виконком міської ради дав дозвіл на розміщення об’єктів виносної торгівлі в охоронній зоні комплексу споруд фортеці, між південним оборонним земляним валом Бендерської брами та автомобільною стоянкою, – розповідає директор заповідника Людмила ПАСТУХ.
– Тобто встановлені торгові кіоски, у яких торгують пивом та різними наїдками, закрили частину пам’яток архітектури національного значення – Бастіони з валами та ескарпами й Бендерську браму. Це негативно впливає на візуальне сприйняття цих елементів заповідника, внесло дисгармонію у загальну панораму та є порушенням низки законів про охорону культурної спадщини.
За словами Людмили Іванівни, розміщення закладів торгівлі мало би бути погоджено з Державною службою з питань національної культурної спадщини, але цього не було зроблено. Директор заповідника ще в червні звернулася до міського голови Миколи Паламаря та керівника райдержадміністрації Віктора Гончара з вимогою розглянути питання про перенесення торгових точок в інше місце.
Ось яку відповідь на таке звернення дав 15 червня міський голова: «Повідомляємо, що при наданні дозволу на встановлення тимчасових об’єктів торгівлі з продажу охолоджувальних напоїв та супутніх товарів та при їхньому розміщенні на вул. Фортечній в кварталі № 92 (поряд з територією ДІАЗу) містобудівних, архітектурних чи ландшафтних перетворень не відбулося, оскільки торговельна палатка не відноситься ні до містобудівних об’єктів, ні до малих архітектурних форм, а значить, порушень закону не було. Також повідомляємо, що при розміщенні вищезгаданих об’єктів головною метою було підвищити рівень обслуговування туристів та знизити ціни на товар».
Але восьмого липня меру надійшов протест від прокурора району Василя Гінгуляка про перенесення кіосків в інше місце. Міськвиконком погодився з цим, але практично нічого не зробив: торгові точки з написом «Якщо ви голодні – ми вас нагодуємо!» досі стоять.

«З точки зору археології історичних втрат немає». – Є й ще одна проблема – один з відомих буковинських бізнесменів придбав неподалік фортеці дві приватні садиби, ніби заплатив за них 300 тисяч доларів, обгородив цю площу щільним парканом з дощок і почав землерийні роботи – планує побудувати тут туристичний комплекс «Фортеця гетьманів», який буде розташований впритул до оборонних валів заповідника, – продовжує Людмила Іванівна.
– На регіональному рівні ми не можемо вирішити цю проблему, тому звернулися до Міністерства регіонального розвитку та будівництва України. Відповідь не забарилася. Як повідомив 23 жовтня заступник міністра В. Негода, «Мінрегіонбуд звернувся до Хотинської міської ради з проханням вжити відповідних заходів для припинення діяльності об’єктів роздрібної торгівлі».
А ще «Мінрегіонбуд доручив Державній архітектурно-будівельній інспекції перевірити законність будівництва туристичного комплексу «Фортеця гетьманів» поблизу оборонних валів Хотинської фортеці та про результати перевірки повідомити заповідник і міністерство». Наразі результатів немає.
Ця ситуація обурює не лише громадськість Хотина, а й військово-історичне товариство шанувальників історії фортифікації з Кам’янця-Подільського, яке звернулося з відповідним листом до Хотинської РДА.
«Підготовчі роботи для майбутнього будівництва туркомплексу не тільки нищать, а й спотворюють історичний ландшафт, і, як нам відомо, на території забудови не було передбачено попередніх археологічних досліджень. Без сумніву, під ножем бульдозера та у ковші екскаватора вже не тільки знищено культурний шар, але й назавжди загинули для історії та науки численні предмети озброєння, військового та світського побуту...» – йдеться в ньому.
– З точки зору археології там нічого не порушено, історичних втрат немає, – вважає доктор історичних наук, професор ЧНУ Сергій ПИВОВАРОВ. – Крім того, туристичний комплекс «Фортеця гетьманів» буде прекрасною інфраструктурою, яка дозволить обслуговувати відвідувачів заповідника на сучасному рівні, а міський бюджет матиме чимале грошове наповнення, не кажучи вже про робочі місця для хотинчан.

Будівництво комплексу «Фортеця гетьманів» є самовільним. – Будівництво комплексу є самовільним, порушено низку архітектурних та інших процедур – до такого висновку дійшла містобудівна рада, – вважає заступник начальника Головного управління регіонального розвитку ОДА Валентина ДУМІТРАЩУК.
– На підготовчі роботи забудовник мав необхідні погодження. Щодо землерийних робіт, то відповідного дозволу не було, тому ми притягнули забудовника до відповідальності – штрафних санкцій, – повідомила Василина МАКОВІЙЧУК, начальник інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в області.
– Ми б’ємося як риба об лід, а результату жодного, бо керує всім мафія, – вважає Микола ГАВРИЛОВ, депутат Хотинської міської ради. – Чому такі рішення повинен ухвалювати міськвиконком, а не сесія? Кожен хоче заробити на одній із найвизначніших історичних пам’яток України, зовсім не дбаючи про її розвиток.
– На наш протест торговельні палатки було трохи відсунуто від фортеці, договір на право торгівлі тут власникам продовжили до першого грудня, – розповідає Василь ГІНГУЛЯК, прокурор району. – Зараз відбувається демонтаж цих палаток. Щодо будівництва туркомплексу «Фортеця гетьманів», то це прерогатива органів архітектури, культури та будівельної інспекції. Наразі будівельні роботи тут не здійснюються.

Василь ГРИНЮК
Джерело: "Молодий буковинець"





QR-код посилання на сторінку




Модуль не активізовано (module is not installed)

Останні новини

20:22
28-Бер-2024
Російські спецслужби під прикриттям московського патріархату
Ця війна є цивілізаційною. Без знищення московії як імперії, миру і спокою для Україн
19:46
27-Бер-2024
Пам’яті Героя України Дмитра Романченка з Чернігова
У Небесному війську Захисників України гідне місце займають і уродженці Чернігова — п
19:24
27-Бер-2024
По Харкову вдарили авіабомбами - вперше з 2022-го року
Під ударом Шевченківський район, за інформацією, що перевіряється, ворог застосував д
20:44
26-Бер-2024
П'ять сценаріїв розгортання французьких військ в Україні
Президент Франції Еммануель Макрон своєю заявою про можливе відправлення в Україну за
22:12
25-Бер-2024
Василь Малюк: СБУ обіграла російські спецслужби по всіх ключових напрямках
З початку повномасштабного вторгнення Служба безпеки України значно посилила напрям к
21:20
25-Бер-2024
росіяни вчергове вдарили по Одесі балістикою
Коротко про одеські новини сьогодні.
Росіяни вчергове вдарили по нам балістико
20:29
25-Бер-2024
Війська росії захопили нові території на сході України
Армія Росії просунулася вперед практично на всіх ділянках фронту, де вона штурмує. Пр
20:11
24-Бер-2024
У Чернігові згадали заповіти В’ячеслава Чорновола
24 березня у Чернігові, в Музеї боротьби за відновлення незалежності України на Черні
16:27
24-Бер-2024
Оборонці України - неймовірні!
Ефективність використання засобів, які є в нашому розпорядженні - безпрецедентна. Для
21:09
23-Бер-2024
На Львівщині згорів деревʼяний храм Святого Михаїла
На Стрийщині вогнеборці ліквідували пожежу в дерев’яній церкві
23 березня о 10
Усі новини