ваша підтримка важлива для незалежного видання стань патроном
Один із основних символів української держави – Державний гімн, має не таку вже і просту історію.
Створення українського гімну почалось ще у далекому 1862 році, коли український етнограф, фольклорист та поет Павло Платонович Чубинський написав вірш «Ще не вмерла Україна», який згодом став національним, а потім і державним гімном України.
Значимість цієї події важко переоцінити. Згадавши навіть той факт, що вже 20 жовтня того ж року шеф жандармів колишньої імперії князь Долгоруков дав розпорядження вислати Чубинського «за вредное влияние на умы простолюдинов» на проживання в Архангельську губернію під нагляд поліції.
Перша публікація вірша П.Чубинського відбулась у львівському журналі «Мета» (№ 4, 1863р). Отримавши визнання у суспільстві, патріотичний вірш не пройшов повз увагу й релігійних діячів того часу. Один з них, отець Михайло (Вербицький), ще й знаний композитор свого часу, захоплений віршем Павла Чубинського написав до нього музику. Вперше надрукований у 1863, а з нотами – 1865 вперше почав використовуватись як державний гімн у 1917 році.
15 січня 1992 музична редакція Державного гімну була затверджена Верховною Радою України, що знайшло своє відображання у Конституції України. Проте тільки 6 березня 2003 року Верховна Рада України ухвалила Закон «Про Державний гімн України» і затвердила як Державний гімн Національний гімн на музику Михайла Вербицького зі словами тільки першого куплета і приспіву пісні Павла Чубинського «Ще не вмерла Україна».
Цей закон підтримали 334 народних депутати, проти висловилися 46 з 433, що зареєструвалися для голосування. Не брали участі в голосуванні фракції Соцпартії і Компартії.
З прийняттям цього закону Стаття 20 Конституції України набула завершеного вигляду. Національний гімн на музику М.Вербицького отримав слова, віднині затверджені законом.
Первісний текст Чубинського:
Ще не вмерла Україна, ні слава, ні воля, Ще нам, браття молодії, усміхнеться доля!
Згинуть наші вороженьки, як роса на сонці, Запануєм і ми, браття, у своїй сторонці!
Душу й тіло ми положим за нашу свободу І – покажем, що ми, браття, козацького роду!
Гей-гей, браття милі, Нумо братися за діло, Гей, гей, пора встати, Пора волю добувати!
Ой, Богдане, Богдане, славний наш гетьмане, Нащо оддав Україну ворогам поганим?!
Щоб вернути її честь, ляжем головами, Наречемось України славними синами.
Душу й тіло ми положим за нашу свободу І – покажем, що ми, браття, козацького роду!
Спогадаймо тяжкий час, лихую годину, тих, що вміли умирати за нашу Вкраїну,
Спогадаймо славну смерть лицарства-козацтва! Щоб не стратить марно нам свого юнацтва!
Душу й тіло ми положим за нашу свободу І – покажем, що ми, браття, козацького роду!