Документальна виставка про УГВР у Чернігові
В експозиції виставки були представлені документи УГВР, зокрема текст Присяги вояка УПА, затверджений Радою, портрет Кирила Осьмака, сучасні збірники документів про легендарний центр визвольної боротьби українського народу у 40-50-ті роки XX ст. Її відвідувачі – науковці, викладачі й студенти.
Виставку створено з нагоди 65 річниці створення УГВР – підпільного парламенту та уряду України. УГВР організували для об’єднання всіх національно-визвольних сил українського народу, щоб з одного центру керувати визвольною боротьбою за Самостійну Соборну Українську Державу та репрезентувати перед зовнішнім світом волю українського народу: «УГВР – це не нова політична організація, яка буде конкурувати з іншими. Це непартійний орган народу, завдання якого – координувати існуючі угруповання для боротьби за державність» – зазначав член Президії УГВР Мирослав Прокоп.
11–15 липня 1944 року біля с. Сприня Самбірського району відбувся Перший Великий З’їзд УГВР, на якому було прийнято: Універсал УГВР, Платформу і Устрій УГВР – праобраз конституції УГВР та програму Парламенту, затверджено текст Присяги Вояків УПА. Тоді ж Президентом УГВР було обрано колишнього члена Української центральної ради з Полтавщини Кирила Осьмака.
Українська Повстанська Армія перебувала у повному підпорядкуванні УГВР. «З моменту створення УГВР Українська повстанська армія підпорядковується лише УГВР і визнає її за єдине своє керівництво…» – слова командувача УПА Романа Шухевича, який став головою Генерального Секретаріату УГВР. Присутність очільників УГВР в Україні була обов'язковою, щоб керувати діями визвольного руху на її території.
УГВР мала власні друковані видання «Самостійність» і «Вісник». У них публікувалися постанови УГВР, звернення до народу, ідеологічно-програмові, політичні статті та матеріали на актуальні теми.
УГВР – це була непартійна організація, свого роду, підпільний всеукраїнський парламент, а її Секретаріат – підпільний український уряд.
Сергій Бутко, представник Українського інституту національної пам’яті у Чернігівській області
На фото: Кирило Осьмак, президент УГВР.