реклама партнерів:
Головна » Донецько-Криворізька Республіка. Російська пропаганда та історична реальність.

Донецько-Криворізька Республіка. Російська пропаганда та історична реальність.


Коментарі: 0 КУЛЬТУРА

Допомога проекту Європейської України - благодійний внесок
ваша підтримка важлива для незалежного видання
стань патроном
Й раніше, а тим паче зараз, російська пропаганда каже: "Во время революции 1917–1920 гг. Донбасс входил в состав Донецко-Криворожской Республики, а не Украины".

А що насправді є так звана "Донецько-Криворізька Республіка"?
Донецько-Криворізька Республіка - короткочасне і переважно віртуальне політичне утворення, «історична роль» якого очевидно переоцінюється.

Українські уряди часів революції 1917-1920 рр. завжди вважали Донбас невід'ємною частиною України. Ватажки білого руху, які воювали в Україні, також не бажали чути про якусь окрему ДКР.

У грудні 1917 р більшовики, перебуваючи в Харкові, проголосили (але не встановили) радянську владу на всій території України в межах ІІІ Універсалу Центральної Ради (тобто, і на Донбасі). Після того як радянське український уряд виїхав у захоплений червоними Київ, інша група товаришів заявила в Харкові «о выделении Донецкого Бассейна».

Малося на увазі створення автономної радянської республіки, правда, вона так і не знайшла єдиного узгодженого найменування. Вживалися такі назви як: «Донецька Республіка», «Донецька республіка Рад», «Республіка Донецького і Криворізького басейнів», «Федеративна республіка Донецького басейну», «Донецька Федерація». В історію ця освіта увійшло під назвою «Донецько-Криворізька республіка» (ДКР).

Говорити про чітке територіальне розмежування між радянською Україною та ДКР не доводиться. Харківські більшовики претендували на великі території Лівобережної України і Донбасу, а київські - на всю Україну, включаючи більшість земель ДКР.

В своїй правоті були впевнені як представники радянської України, так і керівництво ДКР. Фактично ж у кожному «радянському» повіті влада належала місцевим радам, нікому не підкорявся.

У середині березня 1918 на Другому всеукраїнському з'їзді рад більшовики заявили, що розглядають «Українську Радянську Республіку як республіку федеративну, що об'єднує всі радянські об'єднання - вільні міста і республіки, як автономні частини Української Федеративної Радянської Республіки». У подальших рішеннях було підтверджено входження ДКР до складу радянської України.

Незабаром радянська влада на території України впала, а на Донбасі встановилася гетьманська адміністрація. Керівники ДКР виїхали в Росію. Пізніше багато з них проявили себе як керівні діячі радянської України і Комуністичної партії (більшовиків) України.

Під час другого наступу більшовиків на Україну, в січні 1919 р радянський уряд України (Раднарком) своїм декретом оголосив про створення Донецької губернії (у складі Бахмутського і Слов'яносербського повітів Катеринославської губернії), що стала основою економічного об'єднання Донбасу, замість ДКР.

10 березня 1919 український Раднарком затвердив «Договір про кордони з Російською Соціалістичною Федеративною Радянською Республікою», який підтверджує, що території дореволюційних Харківської та Катеринославської (а, значить, і згаданої вище Донецької) губерній є складовою частиною України.






Модуль не активізовано (module is not installed)

Останні новини

11:19
22-Груд-2024
Круглий стіл у Чернігові до 87-річчя від дня народження В’ячеслава Чорновола
21 грудня у Чернігові, в Музеї боротьби за відновлення незалежності України на Черніг
12:18
20-Груд-2024
Московською ракетою пошкоджено в Києві унікальну пам’ятку національного значення — Миколаївський костел
Вранці 20 грудня внаслідок чергової російської ракетної атаки в Києві пошкоджено унік
17:01
18-Груд-2024
Соратники з Чернігівщини про В’ячеслава Чорновола
«Над Україною нависає зловісна двоголова тінь російського імперіалізму, який тільки й
20:30
15-Груд-2024
Армія Північної Кореї здійснила масовану атаку позицій ЗСУ біля міста Суджа
14 грудня вперше в історії армія Північної Кореї здійснила масовану атаку позиції ЗС
19:19
14-Груд-2024
Європейський суд з прав людини про заборону носіння георгіївської стрічки в Україні
12 грудня 2024 року Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) ухвалив рішення у справі «Б
20:28
13-Груд-2024
Війна за війну
Як тільки «перестануть стріляти», незалежно від того буде це тимчасова заморозка чи с
Усі новини