реклама партнерів:
Головна » Достукатися до Януковича: остання спроба Варшави

Достукатися до Януковича: остання спроба Варшави


Коментарі: 0 ЄВРОІНТЕҐРАЦІЯ

Допомога проекту Європейської України - благодійний внесок
ваша підтримка важлива для незалежного видання
стань патроном
Візит Віктора Януковича до Польщі напередодні саміту Україна-ЄС Варшава розглядає як допомогу на шляху підписання Угоди про асоціацію. Утім, польські оглядачі скептичні щодо успіху цієї місії.
Зустріч у містечку Вісла на півдні Польщі проходила у форматі "без краваток". Польський президент Броніслав Коморовський, його словацький колега Іван Гашпарович та український – Віктор Янукович – у розмові з журналістами підкреслювали дружню атмосферу спілкування, яке відбулося у четвер, 21 лютого на засніженому гірському курорті, що на кордоні Польщі і Словаччини. "Ми зустрілися у колі добрих сусідів і друзів", - наголосив Коморовський на прес-конференції по завершенні зустрічі.

Навіщо польська допомога?
Головною метою спілкування з українським президентом напередодні саміту Україна-ЄС, що відбудеться 25 лютого у Брюсселі, глава польської держави назвав допомогу Україні у виконанні вимог, які Європейський Союз висунув, аби створити передумови для підписання Угоди про асоціацію. Як відомо, у грудні Рада ЄС сформулювала низку вимог до українського керівництва, які стосуються насамперед проблеми вибіркового правосуддя, усунення недоліків, які завадили минулої осені провести вільні парламентські вибори, а також забезпечення свободи слова. Броніслав Коморовський після зустрічі з Віктором Януковичем зазначив, що почув у розмові з українським колегою "позитивний сигнал". "Як ми знаємо, Янукович у Брюсселі зможе представити пакет досягнень, а також зрушень у реформах, які заплановано здійснити на виконання вимог ЄС", - зазначив польський президент.
Передумови для підписання Угоди про асоціацію між Україною і ЄС будуть головною темою і на саміті у Брюсселі. Для чого Віктору Януковичу за кілька днів до саміту терміново їхати для "дружної бесіди" до Польщі? "Імідж Януковича у Європі дуже негативний. Польський президент для цього – головна контактна особа в ЄС. Адже інші європейські лідери, такі як канцлер Німеччини Анґела Меркель уникають зустрічі з Януковичем. Тому Коморовський залишився останнім каналом, через який можна надіслати меседж українському президентові", - зазначив у розмові з Deutsche Welle експерт варшавського аналітичного центру Demos Europa Адам Бальцер.

Проблема, яка має конкретні прізвища
Про політичних в’язнів в Україні європейські дипломати говорять зазвичай загальними фразами, вказуючи на "проблему вибіркового правосуддя". Натомість Броніслав Коморовський користуючись своїми довірливими стосунками з Віктором Януковичем і неформальним характером зустрічі у Віслі, дозволив назвати цю проблему на ім’я: Тимошенко і Луценко. "Хочу висловити моє особисте переконання і мій оптимізм щодо цілої низки жестів і рішень, які президент Янукович пообіцяв здійснити у питанні, яке є дуже суттєвим з точки зору відновлення позитивного іміджу України у країнах ЄС і яке є пов’язаним із прізвищами Юлії Тимошенко та Юрія Луценка", - сказав президент Польщі.
"Той факт, що Коморовський згадував прізвища Тимошенко і Луценка належить передовсім розглядати як новий сигнал з боку європейської спільноти щодо того, що Україна повинна здійснити якісь конкретні кроки", - прокоментував для DW експерт Польського інституту міжнародних відносин Ігор Любашенко. Адам Бальцер, утім, сумнівається, що у справах політичних в’язнів в Україні, попри обіцянки Януковича, варто очікувати якихось зрушень. "Янукович дуже зацікавлений у тому, щоб Тимошенко і Луценко залишалися у в’язниці. Про це свідчать і звинувачення у вбивстві [депутата Євгена Щербаня, Ред.], висунуті Тимошенко декілька тижнів тому, які можуть обернутися для неї довічним ув'язненням", - зазначає польський експерт.

Польщі знадобиться нова стратегія?
Ігор Любашенко нагадує, що офіційно Рада ЄС не вимагала саме звільнення Тимошенко і Луценка як передумови для підписання Угоди про асоціацію. Якими саме жестами з боку українського керівництва у цьому питанні задовольниться Євросоюз прогнозувати важко, зазначає експерт. "Як і у випадку інших вимог, у питанні вибіркового правосуддя залишається широкий простір для інтерпретацій щодо того, що саме можна вважати успішним виконанням вимог", - каже експерт. Якщо Варшава схильна радше до компромісного рішення і сподівається підписати Угоду про асоціацію з Україною на саміті Східного партнерства у листопаді у Вільнюсі, то в інших європейських столицях на це питання дивляться більш скептично і вимагатимуть повного виконання сформульованих Радою ЄС вимог, зауважує Любашенко.
У випадку, якщо, попри зусилля польського керівництва, Україна так і не скористається шансом підписати у Вільнюсі Угоду про асоціацію Варшаві доведеться переосмислити свою політику щодо східного сусіда, вважають співрозмовники DW. "Починаючи з останніх президентських виборів, Україна невпинно скочується у напрямку авторитарного режиму. Гадаю, якоїсь миті наш уряд зрозуміє, що Янукович "безнадійний" і позитивно вплинути на цього неможливо", - наголошує Адам Бальцер.
На його переконання, Польща має налагоджувати контакт з українською опозицією, збільшувати підтримку громадянського суспільства в Україні і підтримувати інтереси українських громадян у таких принципових питаннях як подальше спрощення видачі віз.

Джерело: Німецька хвиля






Модуль не активізовано (module is not installed)

Останні новини

20:49
23-Квіт-2024
Коли Верховна рада заборонить РПЦ в Україні
Верховна Рада, ймовірно, у травні зможе розглянути в другому читанні урядовий законоп
16:38
22-Квіт-2024
Виставка акварельного живопису Марії Рибіної-Ткач «Прозорі барви» в Чернігові
23 квітня о 12.00 в Національному архітектурно-історичному заповіднику «Чернігів стар
08:16
21-Квіт-2024
Конгресвумен Марсі Каптур виступаючи за допомогу Україні процитувала Тараса Шевченка
Під час виступу на підтримку законопроєкту про допомогу Україні, конгресвумен-демокра
21:03
20-Квіт-2024
Конгрес США проголосував за військову допомогу Україні
Трохи статистики голосувань:
1. Конфіскація активів РФ та заборона TikTok — 36
18:46
19-Квіт-2024
Ворожий літак Ту-22МЗ збили на відстані близько 300 кілометрів від України
Один з дальніх бомбардувальників Ту-22М3, які в ніч на 19 квітня здійснювали ракетну
16:13
19-Квіт-2024
Дружба народів: росія використовує студентів з Африки заради пропаганди своєї геополітичної величі
У березні російське Сочі приймало Всесвітній фестиваль молоді. І поки тисячі його уча
10:16
19-Квіт-2024
Дослідження ефективності навчання у приватних школах

Приватна школа в сучасному світі привертає увагу батьк

18:39
18-Квіт-2024
«Хатят лі русскіє вайни»
З таким рефреном звучала давно радянська пісня. Зміст якої полягав у тому, щоби перек
17:25
17-Квіт-2024
Полтавська земля багата на пам’ятки історії: бережімо нашу історію
Полтавська земля багата на пам’ятки історії. Це й не дивно, адже тисячі років тому ту
12:07
17-Квіт-2024
Відбулося засідання штабу з ліквідації наслідків ракетних ударів по Чернігову
Щойно відбулося засідання штабу з ліквідації наслідків ракетних ударів, - повідомляє
Усі новини