ЄС та UNDP підсилюють енергетичну стійкість українських лікарень
15 грудня 2023 в Києві за координації Міністерства енергетики України та фінансової підтримки Європейського Союзу (ЄС), Програма розвитку Організації Об'єднаних Націй (UNDP) в Україні провела оцінку 26 закладів охорони здоров’я Київської, Одеської, Житомирської та Волинської областей. Результатами обстежень стали комплексні звіти з техніко-економічного обґрунтування заходів енергоефективності, які допоможуть впровадити альтернативні джерела живлення та самозабезпечення цих важливих медичних установ.
З початку повномасштабного вторгнення українські лікарні стикаються із надзвичайними викликами. За даними дослідження UNDP Оцінка впливу війни на людей станом на лютий 2023 року, кожна десята лікарня в Україні зазнала прямих збитків від атак. Крім того, дефіцит електроенергії та знеструмлення через масштабні напади на інфраструктуру перешкоджають роботі лікарень, в той час, як обсяг їхньої роботи зростає.
Аби підвищити енергетичну стійкість лікарень, експерти UNDP провели оцінку обраних закладів з вересня по жовтень 2023 року за тісної співпраці з Міністерством Енергетики. Ці дослідження, що включали збір даних про споживання електроенергії, опитування персоналу та комплексні обстеження будівель, стали основою для рекомендацій з енергоефективності та висновків щодо доцільності альтернативних джерел енергії. Запропоновані рішення покликані забезпечити 26 лікарень та їх понад 46 000 пацієнтів щорічно стабільним та автономним постачанням енергії.
Аудити було проведено в межах спільного проєкту ЄС-ПРООН «Підтримка якнайшвидшого відновлення у місцевостях України, що постраждали від війни», аби підтримати ініціативу Європейської Комісії щодо передачі 5,700 сонячних панелей для об’єктів соціальної інфраструктури в Україні від компанії ENEL, про яку оголосили навесні 2023 року. За попередніми оцінками, передані сонячні енергетичні системи можуть потенційно зменшити загальне споживання електроенергії для 26 об’єктів на 25%, відповідно зменшивши витрати на електроенергію.
Міністр енергетики України Герман Галущенко висловив вдячність партнерам з Єврокомісії, UNDP та компанії ENEL за участь в реалізації цієї ініціативи: «Встановлення сонячних панелей на об’єктах цивільної інфраструктури дозволить забезпечити автономне і стабільне енергопостачання споживачів навіть в умовах ворожих атак на об’єкти української енергосистеми».
Петер М. Вагнер, директор Служби інструментів зовнішньої політики ЄС, наголосив на важливості підтримки енергетичного сектору України. «Забезпечення надійного енергопостачання для українських лікарень — це більше, ніж питання зручності; це рятувальний круг», — сказав він. «Україна готується до нових спроб Росії знищити її критичну цивільну інфраструктуру. Ми підтримуємо Україну в зміцненні її стійкості. У довгостроковій перспективі відбудови, ми переконані, впровадження «зеленої» енергії залишатиметься ключовим чинником не лише для посилення стійкості, але й для європейської інтеграції», - зазначив він.
Яко Сільє, Постійний представник UNDP в Україні, підкреслив, що підхід організації орієнтований на принцип «відбудувати краще, ніж було»: «Наша мета виходить за рамки відбудови. Ми прагнемо допомогти відновленню Україні таким чином, щоб не лише відновити, але й революціонізувати. Наші зусилля спрямовані на сприяння більш стійкій, сталій та вуглецево нейтральній нації для майбутніх поколінь».
за інф. Представництва Європейського Союзу в Україні