Газети про вибори у Польщі
Видання "Dziennik Gazeta Prawna" помістило коментар Ґжеґожа Осєцького: Чи переможе Коморовський, чи Качинський, необхідних реформ все одно не буде. Президент Коморовський не стане великим реформатором. Президент Качинський – не буде нічого гальмувати. Уряд не дасть їм такого шансу. Буде замислюватися лише над тим, як перемогти у парламентських виборах наступного року. Найважливіші реформи державних фінансів, пенсійної системи і служби здоров’я мусять почекати – читаємо.
"Dziennik Gazeta Prawna" також пише, що хоча самоврядування встигли підготувати виборчі дільниці на територіях, які навідала повінь, зацікавлення президентськими виборами серед місцевих було невеликим. Вони зовсім не рвалися до урн.
У більшості залитих місцевостей вода вже зійшла. Про всяк випадок, на охочих голосувати чекали амфібії та автобуси, якими можна було доїхати до виборчої комісії. Та юрби охочих ніхто не сподівався. Люди тепер думають тільки про те, як забезпечити собі дах над головою. У заявах мешканців залитих територій домінував тон жалю до уряду – пише "Dziennik Gazeta Prawna".
Газета цитує громадянку, яка нарікає, що її родина, втративши квартиру, вже місяць утринадцятеро живе в тещі. Місцева влада не в змозі сказати, яку допомогу зможе запропонувати, панує бюрократія і хаос. З думкою, що боротьби з повінню не підготовлено і акція допомоги потерпілим влаштована погано, погоджується більше людей. Тому мешканці залитих територій голосували за опозиційних кандидатів з Ярославом Качинським на чолі. Люди голосують проти уряду – каже війт ґмінної управи Вількув Ґжеґож Тересінський.
Експерти не оцінюють вибору потеріплих від повені однозначно, але впевнені у низькому рівні участі.
"Gazeta Wyborcza" звертає увагу, що не всім дано заголосувати: сходи перемогли людину на інвалідському візку. "Мені прикро, бо вибори – це один з аспектів демократії. Кожен має право взяти в них участь", – коментував Марек Солтис, який переміщується саме завдяки інвалідському візку і не зміг в’їхати до приміщення в початковій школі у Варшаві, де влаштовано президентські вибори. Читачам газети він відомий як людина, що бореться за більшу доступність міста для неповносправних.
Незрячий Ярослав Ґнятковський мав більше щастя – пише "Gazeta Wyborcza". Він голосував самостійно за допомогою спеціального шаблона, який прикладають до виборчого бюлетеня, а хрестик при прізвищі вибраного кандидата ставлять крізь прорізану в шаблоні щілину. Така можливість була далеко не в усіх виборчих дільницях. А неповносправні не завжди погоджуються голосувати за посередництвом повноваженої особи – тоді вибори не є секретними (до речі ця можливість з’явилася вперше).
Державна Виборча Комісія оголосила офіційні результати першого туру президентських виборів.
Найбільше голосів отримав Броніслав Коморовський – 41,54%. Друге місце зайняв Ярослав Качинський – 36,46%.
На третьому місці опинився Ґжеґож Напєральський, якого підтримало 13,68% виборців. Вальдемар Павляк – 1,75%, Анджей Олєховський – 1,44 %, Анджей Лєппер – 1,28 %, Марек Юрек – 1,06%, Боґуслав Зєнтек – 0,18 % і Корнель Моравєцький – 0,13 %. У першому турі президентських виборів проголосувало 54,94% громадян.
Кандидати від партій Громадянська Платформа та Право і Справедливість змагатимуться за президентське крісло 4 липня, під час другого туру виборів.
За матеріалами: Польське радіо для закордону