Гіперболоїд інженера Шухова в Черкасах
Із таким проханням до директора комунального підприємства «Черкасиводоканал», йдеться у повідомленні прес–служби підприємства, звернулися керівник міжнародного наукового проекту — професор Мюнхенського технічного університету Манфред Шуллер та посольство ФРН в Україні. Планується, що група дослідників завітає до Черкас уже в травні–липні цього року і впродовж двох тижнів проводитиме деформаційні заміри та складатиме документацію конструкції башти Шухова.
Дослідження буде здійснене в рамках німецько–австрійсько–швейцарського проекту «Легкі металоконструкції В. Г. Шухова», що присвячений вивченню творчої спадщини великого російського інженера Володимира Шухова і фінансується фондами цих трьох країн. Участь у проекті беруть також вчені з університетів та інститутів Мюнхена, Цюріха, Москви та Нижнього Новгорода. «Долучитися до подібної міжнародної роботи — велика честь. Ми із задоволенням сприятимемо роботі учасників цього проекту», — каже директор КП «Черкасиводоканал» Сергій Овчаренко.
ДОВІДКА «УМ». Гіперболоїдна башта інженера Шухова, висота якої сягає 34 метрів і з якої чудово видно все місто, побудована в Черкасах у 1914 році. Тоді місто над Дніпром «пило воду» із підземних сведловин і башта під тиском «подавала» цю живильну вологу в будівлі висотою до тридцяти метрів. У грудні 1944–го її зруйнували фашисти, коли відступали з міста. Повністю башту відбудували через чотири роки після завершення війни.
Сьогодні це унікальна пам’ятка архітектури. З 1975 року, коли Черкаси перейшли на споживання дніпровської води, від «допомоги» цієї споруди відмовилися. Сьогодні башта «на заслуженому відпочинку» і вважається унікальною пам’яткою архітектури. Таких башт у світі залишилось не більше 20 із більш ніж 200, побудованих свого часу інженером Володимиром Шуховим.
Людмила НІКІТЕНКО
Джерело: Україна молода