Громадськість Чернігова продовжує обговорювати питання збереження та розбудови РЛП "Ялівщина"
18 липня на розширеному засіданні комітету Громадської ради при ОДА з питань реалізації Програми «Зелене намисто Чернігівщини» обговорено проєкт «Екологічне покращення гідрологічного режиму та санітарного стану водойми № 3 в районі вул. Стрілецької у м. Чернігові», яким передбачено розчищення від мулу русла річки Стрижень площею понад 6 гектарів у районі вулиці Стрілецької. Комплекс технічних заходів проєкту проходитиме на території Регіонального ландшафтного парку «Ялівщина».
В обговоренні взяли участь представники департаментів екології та природних ресурсів, культури і туризму, національностей та релігій ОДА, Державної екологічної інспекції в Чернігівській області, Деснянського басейнового управління водних ресурсів, секретар Чернігівської міської ради, представники Управління капітального будівництва Чернігівської міської ради, директор ТОВ «Водпроект-Чернігів» та громадські активісти, які опікуються збереженням зелених зон Чернігова.
Фахівці нагадали, що у межах Ялівщини на державному обліку перебуває комплекс археологічних пам’яток, який нараховує 8 об’єктів: городище «Ялівщина», що має статус пам’ятки національного значення, та 7 неукріплених поселень («Ялівщина», «Ялівщина-1», «Ялівщина-2», «Ялівщина-3», «Ялівщина-4», «Олександрівка-1», «Стрижень-1») – пам’яток місцевого значення. Об’єкти занесені до Державного реєстру нерухомих пам’яток України і перебувають під охороною держави. Також існує перспектива відкриття нових археологічних об’єктів.
Отже, пропонується навколо відомих пам’яток на території Ялівщини та прилеглого до нього русла річки Стрижень визначити зону охорони археологічного культурного шару як комплексну охоронну зону пам’яток археології загальною площею близько 180 гектарів
Законом України «Про охорону культурної спадщини» передбачено виключне право власності держави на пам’ятки археології та земельні ділянки, на яких вони розташовані (ст. 17), що підтверджено Земельним кодексом України (ст. 84). Тому заборонено проводити будь-які будівельні роботи без погодження з органами охорони культурної спадщини, на Городищі – без дозволу Міністерства культури України. Водночас будівництво дозволено тільки після повномасштабних археологічних досліджень за погодженням. Будь-які роботи в межах цих територій проводяться тільки виключно з дозволу органів охорони культурної спадщини.
Усі сторони дискусії погодились, що умовою дотримання всіх вимог законодавства при проведенні робіт на території Ялівщини є погодження Чернігівською міською радою проєкту землеустрою щодо організації та встановлення меж території об’єкту природно-заповідного фонду регіонального ландшафтного парку «Ялівщина» (площею 168,7 гектара) та розроблення проєкту організації території РЛП «Ялівщина» та його ззондування.
Валентина Седячко, голова комітету Громадської ради при Чернігівській
облдержадміністрації з реалізації Програми «Зелене намисто Чернігівщини»