реклама партнерів:
Головна » 2013 » Квітень » 6 » Іноземні інвестори скаржаться на "розбій" в Україні

Іноземні інвестори скаржаться на "розбій" в Україні


2013 » Квітень » 6
Коментарі: 3 ЕКОНОМІКА

Допомога проекту Європейської України - благодійний внесок
ваша підтримка важлива для незалежного видання
стань патроном
Київський суд забрав у компанії Swissport її українську "дочку". Швейцарці заявляють про "розбій" і мільйонні втрати. Юристи здивовані, хоч і називають корупцію в судочинстві буденним явищем.
Швейцарська Swissport International - найбільша у світі компанія, що надає наземні послуги авіаперевізникам - заявляє, що внаслідок "розбійного нападу" в Україні зазнала збитків у кілька десятків мільйонів доларів. Річ у тім, що рішенням Господарського суду міста Києва швейцарці втратили право власності на свою дочірню компанію в Україні - Swissport Ukraine. Вердиктом від 27 березня суд передав 70 відсотків акцій цієї компанії міноритарному акціонеру - Міжнародним авіалініям України, призначивши компенсацію у 433 тисячі доларів. "Це смішно. З 2006 року ми інвестували більше 20 мільйонів доларів у розвиток компанії. А якщо говорити про ринкову вартість Swissport Ukraine, то ми оцінюємо її в 25-30 мільйонів доларів", - повідомив в інтерв’ю Deutsche Welle віце-президент Swissport International Марк Скіннер.
Swissport Ukraine є лідером хендлінгових послуг в Україні, її штат налічує близько 800 співробітників. Компанія надає наземні послуги авіакомпаніям у київських аеропортах "Бориспіль" та "Жуляни", а також в аеропорту Харкова. Серед трьох десятків її клієнтів в Україні такі авіакомпанії як Air France, Al Italia, "Аерофлот", Wizzair і Transaero.

Суть конфлікту
Швейцарські інвестори, враховуючи швидкий розвиток українського ринку авіаперевезень, планували розширювати присутність в Україні, повідомив DW Марк Скіннер. Утім, власниця 30-відсоткового пакету акцій - авіакомпанія МАУ - не хотіла, за його словами, пропорційно брати участь у нових інвестиціях. Тоді швейцарська сторона запропонувала вкласти кошти самостійно, збільшивши відсоток своєї участі у статутному капіталі. Це були ще лише плани, але у відповідь на таку пропозицію швейцарців, МАУ несподівано подала позов до суду, звинувативши Swissport International у "відверто ворожих діях".

Авіакомпанія заявляє, що 6 березня 2012 року Swissport International скликав збори учасників, на яких проголосував за "розмиття" частки МАУ. "Swissport International фактично позбавив МАУ прав на участь в управлінні спільним бізнесом і зробив спробу в односторонньому порядку "розмити" частку МАУ", - повідомили в прес-службі Міжнародних авіаліній України у відповідь на запит Deutsche Welle. У МАУ стверджують, що надали суду протокол засідання. Утім, запитання DW про те, де саме відбулося засідання і хто брав у ньому участь, залишилося без відповіді. Swissport International запевняє, що ніяких зборів не проводили і формальних рішень про зміну частки МАУ не існує в природі. Тим не менше саме у "рішенні про розмиття частки МАУ" суд побачив грубе порушення прав українського партнера й ухвалив, як зазначають правники, безпрецедентне рішення: передати МАУ всі акції Swissport Ukraine.
Загадкове рішення суду

Чим саме суд мотивував таке рішення? Достеменної відповіді на це запитання немає: у Єдиному державному реєстрі судових рішень усупереч вимогам законодавства немає текстів рішень щодо позовів МАУ проти Swissport - ані рішення суду першої інстанції, ухваленого восени минулого року, ані рішення апеляційного суду, датованого 27 березня. "Це грубе порушення. Рішення мають публікуватися в обов’язковому порядку. Ця непрозорість комусь потрібна", - зазначив у розмові з DW партнер міжнародної юридичної фірми Beiten Burkhardt у Києві Богдан Боровик.

За результатами здійсненого на запит Deutsche Welle аналізу наявної інформації, яка міститься в доступних проміжних рішеннях, юристи Beiten Burkhardt дійшли висновку: суд не мав законних підстав ухвалювати рішення про позбавлення Swissport усього майна в Україні. "Суд не міг визнати право власності за МАУ. Авіакомпанія мала звернутись до Swissport з вимогою укласти договір (про продаж - ред.), а потім зобов’язати їх виконати договір. Суд нічого цього не робив, а просто визнав право власності за МАУ", - зазначає Богдан Боровик. Крім того, додає правник, у наявних рішеннях суд не посилається на документи, які засвідчили би принаймні сам факт проведення зборів акціонерів 6 березня, на який посилається у своєму позові МАУ.
Рішення під впливом "серйозних людей"?

Марк Скіннер зазначає, що надані його компанією матеріали взагалі не були розглянуті судом. "Нам так і не пояснили, за яке саме порушення на нас було подано до суду. На наше переконання, рішення ухвалювалося не судом, а за межами суду. Swissport International і я особисто втратили будь-яку довіру до українського судочинства", - зазначає віце-президент компанії.

Скіннер заявляє, що ще до розгляду справи в суді компанія стала жертвою шантажу з боку нового власника Міжнародних авіаліній України Арона Майберга. У Swissport припускають, що за діями власника МАУ стоять "серйозні люди", які мають вплив на суди в Україні. "До того, як держава кілька років тому продала Майбергу і тим, хто за ним стоїть, свою частку в МАУ, співпраця з авіакомпанією складалася нормально", - зауважують у Swissport International.

На переконання Марка Скіннера, повний контроль над Swissport Ukraine потрібен Міжнародним авіалініям України, аби отримати перевагу над конкурентами. "Раніше Swissport Ukraine був незалежним і надавав всім авіакомпаніям послуги на однакових умовах. А тепер МАУ може створювати проблеми конкурентам, спричиняючи, приміром, запізнення їхніх рейсів або поганий сервіс", - пояснює Скіннер.

Мільйонні збитки через корупцію
Скандал навколо Swissport Ukraine не поодинокий випадок. Опитані Deutsche Welle фахівці міжнародних юридичних фірм зазначають, що їм регулярно доводиться мати справу із рішеннями судів в Україні, щодо яких є підстави говорити про корупцію. "Ми з таким зіштовхуємося часто, навіть частіше, ніж три-чотири роки тому. Лише за останні півтора року в нас було три випадки, коли наші клієнти, німецькі інвестори, понесли або могли понести мільйонні збитки внаслідок корпоративних конфліктів і суперечливих судових рішень щодо них", - зазначає Богдан Боровик з Beiten Burkhardt.
Про випадки, коли західні інвестори втратили власність через сумнівні рішення судів, говорить і партнер юридичної фірми Noerr у Києві Александер Вайґельт. "Є інвестори, які внаслідок махінацій партнерів по бізнесу або зацікавлених третіх осіб втрачали за рішеннями судів нерухоме майно або свою частку в бізнесі", - зазначає Вайґельт. За його словами, інвестори з великим досвідом роботи в Україні намагаються уникати в угодах будь-яких формальних зачіпок, через які потім можна "несподівано" втратити бізнес.
У "Європейській бізнес асоціації" (ЄБА) також говорять про погіршення інвестиційного клімату. "Згідно з показниками Індексу інвестиційної привабливості України за результатами першого кварталу 2013 року топ-менеджери, що взяли участь в опитуванні, відзначають посилення тиску на бізнес, що пов’язаний з політичною ситуацією, а саме: корупцією, неможливістю отримати гідний захист у суді, перерозподілом бізнесу на користь політичної верхівки", - повідомила DW виконавчий директор ЄБА Анна Дерев'янко. Вона відзначає, що бізнес очікує від влади більших зусиль у боротьбі з корупцією.

Попереду міжнародний скандал?
Тим часом стурбованість ситуацією, що склалася навколо Swissport Ukraine, в офіційному листі на адресу українських органів влади вже висловило посольство Швейцарії в Україні. У Швейцарському департаменті економіки, освіти й досліджень повідомили DW, що уряд країни уважно стежить за розвитком подій у цій справі й попереджає, що вона шкодить інвестиційному клімату в Україні.
"Рішення суду важко збагнути. І в першій, і в другій інстанції рішення ухвалювалися без повноцінного розгляду справи по суті", - зазначили в урядовому департаменті. Уряд Швейцарії закликає Україну дотримуватися двосторонніх угод: Угоди про захист інвестицій та Угоди про вільну торгівлю, які захищають інвесторів від "некомерційних ризиків".

Повернення без ризиків
Swissport не продовжуватиме судову тяганину в Україні. "Ми лише втратимо марно наш час і гроші", - каже Марк Скіннер. За його словами, вже за рік-два компанія планує повернутися на український ринок, який приваблює швидким зростанням. Утім, наступного разу швейцарці не ризикнуть зв’язуватися з українськими партнерами та інвестувати значні суми у розвиток бізнесу. Swissport планує продати за франчайзинговою моделлю своє ноу-хау і бренд. "А інвестиції нехай будуть українські", - каже Скіннер.
"Україна - фантастична країна, тут живуть фантастичні люди. Але, на превеликий жаль, мушу застерегти іноземних інвесторів: з інвестиціями у цю країну будьте вкрай обережні і подумайте добре, чи взагалі треба сюди інвестувати, доки один відсоток українського населення наживається за рахунок решти українців та за рахунок іноземних фірм", - зазначає віце-президент Swissport International.

Джерело: Німецька хвиля
QR-код посилання на сторінку
Скористайтеся програмою для сканування штрих-кодів на телефоні.


Коментарі

avatar
3 guest • 21:43, 06-Квіт-2013
Да, сам такое видел вживую. И документы (даже международные) запросто подделываются, и решения собраний акционеров, о которых иностранные партнеры даже не слышали - все так и есть. Спасибо... жителям...
avatar
2 славон • 21:15, 06-Квіт-2013
нічого дивного, сімя ж при вліді.. ци все і пояснюється, от тільки куди ця сімя втікатиме скоро??? оце питання!!! бажано, щоб не встагла...
avatar
1 гість • 20:24, 06-Квіт-2013
Стаття відображає дійсність на 100%!! Спасибо жителям донбасса!!!!!
avatar

Останні новини

11:19
24-Лис-2020
В ООН визнали російську «владу» в Криму ОКУПАЦІЙНОЮ
18 листопада Третій комітет Генеральної асамблеї ООН ухвалив оновлену резолюцію з соц
21:19
22-Лис-2020
Оголошено переможців міжнародного літературного конкурсу «Коронація слова-2020» у номінації «П’єси» (ВІДЕО)
22 листопада відбулася онлайн-церемонія нагородження переможців міжнародного літерату
18:22
22-Лис-2020
В італійському місті Помпеї знайшли останки двох жертв виверження вулкану Везувій
Археологи виявили поблизу стародавнього італійського міста Помпеї останки двох загибл
20:27
21-Лис-2020
Черговий антирекорд по захворюваності COVID-19 на Чернігівщині
За даними Управління охорони здоров’я Чернігівської ОДА станом на 21 листопада в обла
19:11
21-Лис-2020
У Чернігові проведено пам’ятний захід з нагоди Дня Гідності та Свободи
20 листопада біля стели Героям Небесної Сотні у Чернігові відбувся пам’ятний захід з
11:02
21-Лис-2020
Втрата. Олена Белеванцева
20 листопада, пізно ввечері, у лікарні № 1, померла мама Чернігівського Героя Володим
21:07
20-Лис-2020
ЄС підтримує навчання українських прикордонників та митників задля кращого управління кордонами
20 листопада 2020 р. співробітники Державної прикордонної служби України (ДПСУ) і Дер
15:38
20-Лис-2020
17:49
19-Лис-2020
ДБР викликає на допити усіх лідерів Євромайдану у справі щодо державного перевороту
Державне бюро розслідувань викликає на допити усіх лідерів Євромайдану. Заявником у с
21:35
18-Лис-2020
Важка звістка з Торонто: не стало української меценатки Анни Кісіль
Вона була винятковою людиною – одною з найкращих, що мені трапилося на віку зустріти.
Усі новини