реклама партнерів:
Головна » Історія. 20 українських юнаків 5 листопада 1943 р. розбили каральний загін з 200 власівців

Історія. 20 українських юнаків 5 листопада 1943 р. розбили каральний загін з 200 власівців


Коментарі: 0 ПОДІЇ

Допомога проекту Європейської України - благодійний внесок
ваша підтримка важлива для незалежного видання
стань патроном
До 70-річчя переможного бою українських юнаків під Ворзелем присвячується.
«Українські Фермопіли або як 20 українських підлітків 5 листопада 1943р. розбили каральний загін з 200 власівців під Києвом»
Багатьом читачам у світі знайомий твір відомого майстра пригодницького жанру Луї Буссенара «Капітан Зірвиголова» про подвиги загону юнаків на чолі з шістнадцятирічним Жаном Грандьє під час англо – бурської війни.
В історії України був свій вже досить відомий загін юнаків - героїв. Мова звичайно ж про майже чотири сотні хлопців, які виступили проти більшовицьких військ, які мали десятиразову перевагу. Нерівний бій під Крутами 29 січня 1918р. назавжди вкарбований в літопис бойової історії України.
Але був іще один загін юнаків, який виступив проти ворога, що мав десятиразову перевагу. А на чолі цього невеликого, проте надзвичайно боєздатного загону був наш український Жан Грандьє. Мало того, українцю на час підготовки та проведення свого найуспішнішого бою було ще менше, ніж французу. Віктору Нацевичу восени 1943р. було всього 15... І на той час його бойовий стаж нараховував вже понад два роки!!! Спочатку він разом з друзями-підпільниками збирали зброю, псували автомобілі загарбників, а потім висадили в повітря 3 залізничних мости - в Бородянці, Ірпені, Кичеєвому, пустили під укіс 4 ешелони ворога на залізничних станціях Київ-Товарний та Київ-Петрівка і підірвали водонапірну башту. Вони розагітували 11 поліцаїв разом з начальником поліції Ірпеня, і ті повернули зброю проти фашистів. Разом із підпільниками Гостомеля стратили тамтешнього начальника поліції, який відзначався особливою жорстокістю. Усього юні невловимі месники (13-15-річні хлопці та дівчата) на чолі з Віктором Нацевичем за роки окупації знищили 250 гітлерівців.
І ось настав час їхнього останнього, вирішального бою!
Вересень 1943р. Неподалік Ворзеля, на полі між селами Михайлівкою – Рубежівкою і Кичеєвим , на очах у кількох десятків селян, «гітлерівські козаки», як їх називали, із підрозділів «Русской освободительной армии» (РОА) генерала – зрадника Власова, по звірячому закатували двох підпільниць – матір та доньку Білостоцьких (після війни сім'ю Білостоцьких удостоєно звання Праведників миру). Півтора десятки нелюдів спочатку зґвалтували жінок, а потім шашками почали відрубувати нещасним жінкам частини обличчя та тіла. І лише потім зарубали. Як згадують місцеві мешканці, такого звірства вони не знали за всі роки німецької окупації. «Звірі, які були гірше Гестапо!»
Серед очевидців жахливої трагедії були двоє партизанських зв’язкових. Після звістки про катування та публічну страту підпільниць карателями Віктор Нацевич за погодженням з «дорослим» підпіллям смт Ворзель реорганізував молодіжне підпілля в бойову групу. Палаючи помстою, за одну добу(!) група у складі 12 чоловік посилено озброїлась.
5 листопада 1943 року для смт. Ворзель та ще кількох навколишніх сіл Київщини мало стати чорним днем. Нацистське командування наказало провести «зачистку» вказаної території від населення. За свідченнями очевидців, напередодні у Ворзелі окупанти облили гасом будинки та дерева для подальшого спалення. Про долю жителів можна лише гадати. Після «акції» на територію мали ввійти додаткові підрозділи вермахту для посилення оборони від радянських військ, що наступали.
Вдосвіта 5 листопада з метою допомогти нацистському гарнізону Ворзеля у проведенні «зачистки» з Михайлівки-Рубежівки вирушив загін карателів із 200 власівців. З кожним кроком підкованих чобіт наближалася чергова трагедія війни для українських міст і селищ. Та ворог не дійшов! Діти-підпільники групою з 12 осіб при допомозі десяти місцевих юнаків, влаштували засідку, розмістившись на двох пагорбах, між якими проходила дорога і дали бій ворогу, що мав десятиразову(!) перевагу! Та ще який бій – добре спланований та блискуче проведений юним генієм війни із застосуванням кількох кулеметів, а також автоматів, гвинтівок і гранат. Результат неймовірний - повністю розгромлений загін карателів у кількості 2 військових рот, який налічував близько 200 добре навчених і озброєних вояків, 7 карателів взято в полон та переведено через лінію фронту. Таким чином юними українськими героями було врятовано тисячі життів мешканців Ворзеля і прилеглих сіл Михайлівки-Рубежівки, Козинців, Діброва-Леніно, які власівці повинні були спалити дотла. Це винятковий приклад героїзму нашого народу!
Як казав один з учасників Ворзельського підпілля Олександр Герольдович «Ідея боротьби проти загарбників не була нав'язана звідкись »згори", а належала людям з народу!
Надзвичайно успішна діяльність молодіжної підпільної групи на чолі з Віктором Нацевичем за своєю ефективністю не мала собі рівних під час ІІ Світової війни.
То чому ж ці хлопці на відміну від роздутих міфотворцями СРСР «молодогвардійців» були обділені не лише найвищими державними нагородами, а й увагою дуже потужної радянської пропагандистської машини? Вірогідно, головна причина - бажання замовчати численні факти злочинної каральної діяльності проти народу гітлерівських посібників – власівців РОА.
Ворзельське підпілля розповсюджувало листівки із заголовком – зверненням «Український народе !» в найтяжчий час війни, бо вірила в перемогу!
І саме це єднає юнаків – крутян та юнаків – кичеєвців, які в обох випадках дали бій значно досвідченішому та озброєному ворогу, що мав десятиразову перевагу!
Залізничні станції – Крути на Чернігівщині та Кичеєве на Київщині – два різних епізоди єдиної історії України. Де з поразок мають робитись правильні висновки. А виховувати на мужності, готовності до самопожертви в поєднанні з розумними діями воїнів та їх командирів – полководців і справжніх державних діячів, а не цинічних і бездарних політиків. Тоді після тимчасових поразок будуть перемоги! НАШІ ПЕРЕМОГИ! Остаточні і незворотні!

Віталій УМАНЕЦЬ, http://vitaliy-umanets.livejournal.com/






Модуль не активізовано (module is not installed)

Останні новини

00:31
27-Квіт-2024
10 найпопулярніших застосунків для смартфонів у цьому році

Глобалізація інтернет-середовища призвела до того, що окремі застосунки мають стаб

21:02
26-Квіт-2024
Резонансне ДТП у Броварах: правоохоронці затримали Майбоженка
Затримано посадовця РДА Київщини, який скоїв ДТП з чотирма постраждалими

18:20
25-Квіт-2024
Міністр Сольський, якого підозрюють в оборудках із землею, подав заяву про відставку
"До Верховної Ради України надійшла заява від Миколи Сольського про відставку з посад
21:23
24-Квіт-2024
Джо Байден підписав законопроект щодо допомоги Україні на понад $60 млрд
Президент США Джо Байден підписав законопроект щодо допомоги Україні на понад $60 млр
20:49
23-Квіт-2024
Коли Верховна рада заборонить РПЦ в Україні
Верховна Рада, ймовірно, у травні зможе розглянути в другому читанні урядовий законоп
16:38
22-Квіт-2024
Виставка акварельного живопису Марії Рибіної-Ткач «Прозорі барви» в Чернігові
23 квітня о 12.00 в Національному архітектурно-історичному заповіднику «Чернігів стар
08:16
21-Квіт-2024
Конгресвумен Марсі Каптур виступаючи за допомогу Україні процитувала Тараса Шевченка
Під час виступу на підтримку законопроєкту про допомогу Україні, конгресвумен-демокра
21:03
20-Квіт-2024
Конгрес США проголосував за військову допомогу Україні
Трохи статистики голосувань:
1. Конфіскація активів РФ та заборона TikTok — 36
18:46
19-Квіт-2024
Ворожий літак Ту-22МЗ збили на відстані близько 300 кілометрів від України
Один з дальніх бомбардувальників Ту-22М3, які в ніч на 19 квітня здійснювали ракетну
16:13
19-Квіт-2024
Дружба народів: росія використовує студентів з Африки заради пропаганди своєї геополітичної величі
У березні російське Сочі приймало Всесвітній фестиваль молоді. І поки тисячі його уча
Усі новини