Як відчуває себе малий та середній бізнес у Донецьку
Власники малих та середніх підприємств, найбільш мобільного сегменту бізнесу, першими знайшли шляхи виходу з кризи. За останні півроку багато хто з них встиг диверсифікувати бізнес і оптимізувати витрати.
Як розповів директор підприємства більше як на 200 робочих місць Олександр Ахундзянов, його фірма вижила тільки завдяки тому, що окрім звичної купівлі-продажу запустила власну лінію виробництва. Найрозумніші підприємці скористались кризою для власного розвитку, стверджує пан Ахундзянов. «У 2007-2008 роках відчувався кадровий голод. У 2009 році звільнили з робочих місць армію професіоналів. Ми скористались цим на нашому підприємстві», – каже підприємець.
Звільнення, зарплати у конвертах і нелегальні заробітчани
Незважаючи на все це, покращення ситуації рядові працівники малого бізнесу відчувають найменше. Тільки від початку року в Донецьку звільнили понад 2000 зайнятих в цьому сегменті, повідомила начальник відділу розвитку підприємництва головного управління економіки Донецької ОДА Ірина Ляшенко. Кого звільнили, а кого перевели на «зарплату в конвертах».
Мер Донецька Олександр Лук’янченко каже, що за приблизними підрахунками тільки у Донецьку нелегальних заробітчан більше восьми тисяч. Класичний приклад – один із найбільших ресторанів міста офіційно обслуговують тільки два штатних працівники. Підприємці припинили виконувати домовленості зі владою, каже міський голова: «Ми домовлялись з малим бізнесом, що середня зарплата має бути не нижче 1500 гривень. На жаль, у першому півріччі маємо зарплату 1040 гривень».
На це підприємець і депутат Донецької облради Наталія Білоцерківська каже, що влада сама заганяє малий бізнес у тінь, більшість бізнесменів відчувають нестерпний правовий тиск.«Якщо не будеш уходити, використовувати легальні форми відходу від податків, то практично можна і не починати займатись бізнесом у нашій державі», – скаржиться підприємець.
Під час кризи уряд так і не вніс змін у принципові для підприємців закони, що потребують редагування ще з 1996 року, констатує пані Білоцерківська. А це, на її думку, допомогло б і з кризи вийти, і працівників малого бізнесу вберегти від соціальних потрясінь.
Ольга Доровських.
Джерело: Радіо Свобода