реклама партнерів:
Головна » 2015 » Квітень » 27 » Як виглядатимуть українські військові поховання?

Як виглядатимуть українські військові поховання?


2015 » Квітень » 27
Коментарі: 0 СОЦІУМ

Допомога проекту Європейської України - благодійний внесок
ваша підтримка важлива для незалежного видання
стань патроном
Сьогодні ми маємо нові могили військових. Що потрібно зробити, щоб гідно вшанувати пам’ять загиблих героїв?
Можна багато і довго говорити про патріотизм і повагу до загиблих героїв, однак лише конкретні справи виявляють наше справжнє ставлення до полеглих: опіка над родинами загиблих воїнів та догляд за місцями їх поховань. Часто достатньо потрапити на військовий цвинтар певної держави, аби зрозуміти, що для когось життя солдата так і залишилось «копєйкой», а для інших – це трагедія особистості, зі своєю долею, історією та… могилою.

ЗАБУТІ МОГИЛИ
В Україні від Першої світової залишились хіба поодинокі нагадування. Наприклад, через територію Галичини війна прокотилася декілька разів і, фактично, в кожному населеному пункті, де відбувалися бої, залишилися військові цвинтарі. У міжвоєнний період галичани доклали чималих зусиль, аби зберегти військові кладовища та окремі вояцькі поховання. Сьогодні ж більшість таких пам’ятних місць або вже не існують, або зникають через недбальство.
Мало чим в Україні відрізняється ситуація і з могилами учасників Другої світової війни. Треба сказати чесно: найбільш доглянутими є поховання «переможених». Якщо цвинтар має достойний вигляд: гарні і чисті типові пам’ятники стоять рядком, поміж могилами зеленіє газон, кладовище огороджене мурованим парканом – будьте певні, що тут поховані бійці Вермахту.
Чому так склалось? Невже українці не вміють шанувати військові поховання? По-перше, практично ціле ХХ ст. перетворилось для нашої нації на епоху виритих могил. Не будемо брати цей вислів у лапки, адже ці страшні слова можна сприймати не тільки у переносному значенні, але й буквально.
Після окупації Української Народної Республіки у 1920 році більшовики поставили собі за мету знищити всі нагадування про «нерадянську сутність» загарбаних земель. Сотні тисяч могил офіцерів та солдатів Російської імператорської армії, у лавах якої служили і українці, вмить стали чужими для радянської влади, а їх догляд – небажаним чи навіть небезпечним. Ще гіршої долі зазнали могили воїнів українських військ: Армії УНР, УГА, а згодом і УПА. Згадки про те, що українці піднялись на боротьбу за власну державу, викорінювали нещадно.
По-друге, країна «розвинутого соціалізму» навіть в останні десятиліття свого існування не заохочувала догляд за могилами і не приділяла достатньої уваги місцям поховань. Навіть сьогодні цілком поширеним явищем є старі закинуті кладовища, що губляться в непролазних хащах будяків та дерев, або й відносно свіжі, але вже забуті й занедбані могили.

ВІЙСЬКОВІ ЦВИНТАРІ ЗА КОРДОНОМ
Однак мало констатувати поганий стан справ – ситуацію потрібно змінювати, і тут варто було б звернути увагу як на закордонний, так і на еміграційний досвід.
Унікальною рисою практично кожного військового цвинтаря (чи навіть сектора військових поховань на цивільному кладовищі) є типовий надгробний пам’ятник, який вирізняє поховання бійця з-поміж інших могил. Військовим пам’ятникам притаманний консерватизм, стриманість і простота.
Зазвичай на закордонних військових кладовищах усі пам’ятники є однаковими, розробленими за єдиним зразком: могила рядового солдата не відрізняється від могили полковника чи генерала. Чітке дотримання дистанції між могилами, відсутність приватних огорож та столів з лавками (що часто можна зустріти в Україні), створюють враження, що навіть тут, на полі вічного спочинку вояків, дотримано суворої дисципліни та порядку. Потрапивши на таке кладовище, мимоволі відчуваєш повагу і гордість, а не смуток і розпач.
Типові військові надгробки не лише справляють належне емоційне враження, але й спрощують пошук окремої могили воїна, яка з плином років може опинитися серед тисяч цивільних поховань.
Відвідувач звичайного міського цвинтаря, який бажає віддати шану загиблим героям (або спеціально приїхав на кладовище відшукати могилу конкретного солдата чи офіцера), може легко знайти вояцьке поховання, знаючи, що військовий надгробок є типовим для всіх бійців.

ЯКИМИ МОЖУТЬ БУТИ СЕКТОРИ ВІЙСЬКОВИХ ПОХОВАНЬ СЬОГОДНІ
Сьогодні наша країна веде війну з агресором, щодня в боях з окупантами гинуть українські воїни. Практично в кожному великому місті на цивільному кладовищі з’явився сектор військових поховань.
Важливо, аби вже сьогодні, не відкладаючи на далеке майбутнє, органи місцевого самоврядування, спільно з рідними загиблих бійців і місцевою громадою, подбали про планування таких секторів.
Український інститут національної пам’яті рекомендує вживати такі заходи з облаштування місць поховань українських воїнів:
1) Органам місцевого самоврядування, відповідно до ст.23 Закону України «Про поховання та похоронну справу», відвести на місцевих кладовищах сектори військових поховань, де, за погодженням із сім’ями загиблих, здійснювати поховання.
2) Окреслений сектор військових поховань відділити від решти цивільного кладовища доріжками або зеленими насадженнями (наприклад, живоплотом).
3) Дотримуватись достатньої відстані між похованнями, а також між похованнями і доріжками (живоплотом) – не менше 1м.
4) Слід передбачити місце для спорудження загального монументу загиблим воїнам (зазвичай по центру сектору військових поховань) і місце під встановлення щогли для державного прапору (ділянка площею не менше 10 м2).
5) Не варто економити землю, відводячи малу площу під сектори поховань. Віримо, що наші бійці більше не гинутимуть, а відтак ніхто не прагне «заповнити» могилами цілу відведену ділянку – вільне місце потрібно для проведення поминальних та урочистих заходів. Не забувайте, що навіть біля могил кількох бійців у майбутні роки збиратимуться родичі, друзі, побратими по зброї, місцева громада. У певні дні (День Незалежності України, День Збройних сил України, Свято Покрови тощо) біля могил героїв збиратимуться десятки, а то й сотні українців. Слід передбачити місце, де міг би стояти священик, хор, почесна варта, громада.
Якщо кількість військових могил демонструє ціну, яку заплатив народ за свою свободу, то зовнішній вигляд цих могил засвідчує духовну вартість самого народу.
Ніхто напевно не може сказати, наскільки довгим є український шлях до незалежності, шлях до миру у власній державі. Однак уже сьогодні ми маємо конкретними справами довести свою повагу до тих, хто не зійшов з цього шляху… аби в українській історії більше не було забутих могил та безіменних героїв.

Павло Подобєд, співробітник Українського інституту національної пам’яті

Потрібно, щоб в українській історії більше не було забутих могил та безіменних героїв


Німецький військовий цвинтар у Харкові


Військовий цвинтар, Бельгія


Схема рекомендованого планування сектору військових поховань на місцевому цивільному кладовищі

QR-код посилання на сторінку
Скористайтеся програмою для сканування штрих-кодів на телефоні.


Коментарі

avatar

Останні новини

20:44
19-Жов-2021
Чи необхідно робити комп’ютерну томографію при підозрі на Covid-19?
З таким питанням часто звертаються ті, хто занедужав, мають підозру на коронавірусну
20:36
19-Жов-2021
Гострі кишкові інфекції в дошкільнят. Як запобігти?
Гострі кишкові інфекції — одні з найпоширеніших інфекційних захворювань, які можуть п
09:16
18-Жов-2021
СБУ затримала озброєну банду грабіжників, які тривалий час переховувались від слідства
СБУ провела спецоперацію, внаслідок якої затримали трьох осіб, котрі в 2016 році здій
12:07
14-Жов-2021
COVID-сертифікат про вакцинацію: як реагувати, якщо не вдається створити електронний документ
Понад 1,8 мільйонів українців на сьогодні успішно користуються електронним документом
10:56
11-Жов-2021
Військові навчання Україна-НАТО спричинили істерику серед російських пропагандистів
Про те, що російські пропагандисти давно переплюнули всі досягнення їхнього натхненни
00:40
05-Жов-2021
Відповіді на найпоширеніші питання про е-лікарняні

В Україні з 1 жовтня всі заклади охорони здоров'я видаватимуть електронні ліка

18:03
01-Жов-2021
У Чернігові презентували збірник документів Антибільшовицького блоку народів
24 вересня в Чернігівській центральній міській бібліотеці імені М. М. Коцюбинського п
15:03
29-Вер-2021
Військові навчання Rapid Trident-2021 спричинили нову хвилю агресії боку Росії
З 20 вересня по 1 жовтня 2021 року на базі Міжнародного центру миротворчості та безпе
15:24
28-Вер-2021
Міф чи реальність: що криється за наймасштабнішими військовими навчаннями Росії «Захід-2021»
На думку багатьох українських фахівців у сфері оборони, військовими навчаннями, що пр
14:50
28-Вер-2021
Сучасна Білорусь: тоталітаризм, диктатура та політичні репресії
У 2020 році в Республіці Білорусь відбулись вибори президента. Здавалось, звичайна по
Усі новини