Як вирішити проблему утилізації біовідходів у Чернігові?
15 червня у Чернігівській міській раді під керівництвом заступника міського голови Оксани Тунік-Фриз відбулась нарада щодо створення у місті служби з ліквідації біовідходів. У її роботі взяли участь представники управління охорони здоров’я міської ради, міської санітарно-епідеміологічної станції, головні лікарі міських лікарень Чернігова.
Оксана Володимирівна підкреслила надзвичайну актуальність цієї проблеми, з якою стикаються медичні заклади у своїй щоденній практиці. Звертаючись до присутніх, вона зауважила, що "нам всім необхідно усвідомити важливість вирішення даної проблеми, зважаючи і на охорону навколишнього середовища, а також, з морально-етичної та естетичної точок зору".
Під час обговорення лікарі повідомили, що працівники лікувальних закладів міста змушені вирішувати цю проблему самотужки. І на законодавчому рівні сьогодні це питання не зовсім врегульоване. Спеціальні печі або інші установки для утилізації біовідходів в лікувальних закладах, які передбачені "Санітарними правилами упорядкування, обладнання і експлуатації лікарень, пологових будинків і інших лікувальних стаціонарів", з різних причин відсутні.
Найкращим варіантом для утилізації медичних біовідходів є формування спеціальної печі – крематору. Звичайно, деякі міста України мають для утилізації біовідходів крематори. У Чернігові специфічні відходи лікувальних закладів, в основному, згідно з договором з КП "Спецкомбінат комунально-побутового обслуговування", захоронюють на спеціально відведеній території кладовища.
За повідомленням міської санітарно-епідеміологічної станції, в останні роки значно загострилась також проблема утилізації відходів тваринного походження, які утворюються в роботі промислових, зокрема, м'ясо - та рибопереробних підприємств, а також, на підприємствах харчової галузі. Отже, існує вагомий негативний вплив зазначених специфічних відходів на довкілля у зв'язку з їх потенційною епідемічною небезпекою.
Саме тому в діючий Закон України "Про відходи" в 2009 році внесені суттєві доповнення, які стосуються головним чином порядку утилізації відходів тваринного походження. Згідно зі ст. 35-2 зазначеного Закону "утилізація відходів тваринного походження на території України здійснюється спеціалізованими підприємствами (підрозділами) з утилізації відходів тваринного походження".
Проте, будівництво крематору обійдеться міському бюджету у чималі кошти, та й технічно це складно побудувати. Начальник управління житлово-комунального господарства Вадим Антошин вніс пропозицію придбати пересувну установку для термічної утилізації біовідходів, яка обслуговуватиме всі медичні заклади. Крім того він зазначив, що це допоможе вирішити проблему з ліквідації останків померлих безпритульних тварин.
В 2008 році згідно з прийняттям Закону України "Про затвердження загальнодержавної програми протидії захворюванню на туберкульоз у 2007-2011 роках" Міністерством охорони здоров’я України виділене обладнання для утилізації відходів для Чернігівського обласного протитуберкульозного диспансеру (загальною вартістю 1,7 млн. грн.). Протягом 2009-2010 років розроблений проект будівництва майданчика по переробці відходів закладу, виконаний основний обсяг будівельних робіт.
За інформацією управління охорони здоров’я міської ради, об'єкт планується здати в експлуатацію восени поточного року. Заступник міського голови О. Тунік-Фриз доручила відповідним структурним підрозділам міської ради вивчити можливість використання цієї установки для утилізації відходів інших лікувальних закладів міста на договірних умовах, адже потужність обладнання дозволяє це.
Джерело: Відділ зв'язків з громадськістю міської ради