ваша підтримка важлива для незалежного видання стань патроном
Польща та Україна подали заявку до ЮНЕСКО на включення дерев’яних церков до переліку всесвітньої культурної спадщини.У списку 8 храмів з Львівщини, Івано-Франківщини та Закарпаття. Загалом 16 дерев'яних храмів, розташованих у Карпатах, запропоновані Польщею та Україною до переліку об'єктів світової спадщини ЮНЕСКО. Заявку було подано до паризької штаб-квартири ЮНЕСКО, повідомляє 7 лютого інформагенство KNA з посиланням на міністерство культури Польщі. Згадані у заявці унікальні споруди, збудовані подекуди майже 500 років тому, розташовані в польських та українських Карпатах. Конфесійно вони належать до православної, греко-католицької та католицької церков. Міністерство культури Польщі аргументує, що ці дерев'яні церкви є прикладом вдалого поєднання культури та природи. Питання включення до переліку світової спадщини, ймовірно, буде розглянуто відповідальним комітетом ЮНЕСКО під час його щорічного засідання влітку в Санкт-Петербурзі. З 2008 року до всесвітньої спадщини була включена ціла низка дерев'яних храмів словацьких Карпат. В Україні ж, нагадує KNA, церковних споруд з дерева налічується найбільше у Європі – понад тисяча.
Занепад пам'яток дерев'яного зодчества DW у своїх матеріалах повідомляла про занепокоєння мистецтвознавців станом цих пам'яток на Закарпатті. За роки незалежності як мінімум 13 неповторних святинь згоріло або було просто розібрано на дошки. Щороку безслідно зникає приблизно з десяток церков через поганий догляд. Кошти на реставрацію об'єктів дерев'яного зодчества виділяє лише обласна влада, їх катастрофічно бракує. У держави ж чіткої системи порятунку цих храмів немає. Утім, фахівці запевняють, що шанси врятувати унікальні церкви ще є. Для цього сподіваються залучати інвестиції, а також досвід, насамперед, німецьких меценатів та архітекторів. Адже близько третини дерев'яних храмів були збудовані в готичному стилі ще за часів Австро-Угорщини саме німецькими майстрами.
Географія церков-кандидатів За даними польської газети «Жеч Посполита», на присвоєння статусу світової культурної спадщини претендують храми, розташовані в трьох українських областях.
Львівська область: с. Потелич Жовківського району с. Матків Турківського району м. Дрогобич м. Жовква
Івано-Франківська область: с. Нижній Вербіж Коломийського району м. Рогатин
Закарпатська область: с.Ясіня Рахівського району с.Ужок Великоберезнянського району
Автор: Захар Бутирський Редактор: Євген Тейзе Джерело: "Німецька хвиля"