Коаліція й опозиція домовилися обговорити нові українсько-російські угоди
Про пристрасті, які вирували у парламенті наприкінці квітня, нагадував лише чоловік із парасолькою в ложі уряду. «Хто це з парасолькою і зі зброю стоїть в ложі уряду? – поцікавилася депутатка з фракції НУНС Ірина Геращенко в спікера. – Це не Азаров, не Клюєв. Хто це є?».
Спікер Володимир Литвин, якого парасолями прикривали від яєчних атак, пообіцяв розібратися і підбив підсумки парламентських боїв. За його словами, матеріальна шкода перевищує 900 тисяч гривень.
В «енергетичну кашу» влада плюнути не дасть?
Опозиція вимагала негайного звіту про підготовку нових українсько-російських угод від Прем’єр-міністра Миколи Азарова та міністра закордонних справ Костянтина Грищенка. Натомість більшістю голосів парламент вирішив заслухати 12 травня відповідну інформацію від першого віце-прем’єр-міністра Андрія Клюєва.
Проте і такий варіант опозиційний віце-спікер Микола Томенко вважає перемогою. «Сподіваємося, що після парламентської дискусії жоден документ, який суперечить національним інтересам, не буде підписаний головами двох держав», – заявив він.
Думки представників опозиції та коаліції щодо підготовки нових українсько-російських угод різняться. На брифінгу в парламенті Юлія Тимошенко заявила, що влада готує другу хвилю здачі національних інтересів. «Причому, це вже стосується всього енергетичного сектору України», – зазначила лідер БЮТ.
Позафракційний народний депутат, який входить до складу коаліції, Тарас Чорновіл частково поділяє стурбованість опозиціонерів, але в цілому вважає страхи опозиції перебільшеними.
«Я не думаю, що може відбутися тотальна здача в енергетичній галузі, – поділився своїми міркуваннями Тарас Чорновіл. – Хлопці, які сьогодні при владі, в цьому напрямку плювати собі в кашу не дозволять, в тому числі й росіянам. Я думаю, вони гратимуть інколи на грані фолу, але відстоювати певні інтереси, які є їхніми персональними інтересами, а зараз – збіглися і з національними, зможуть».
Першим віце-спікером став комуніст
Депутати обрали нового першого віце-спікера. Ним став представник фракції Компартії, яка входить до урядової коаліції, Адам Мартинюк. «Адаме Івановичу, – звернувся Володимир Литвин до новообраного члена парламентської президії, який приймав привітання колег-депутатів, – Не блокуйте роботу Верховної Ради – займіть місце своє!».
Опозиція вимагала посаду першого віце-спікера для свого представника. Проте лідер фракції Партії регіонів Олександр Єфремов назвав ці вимоги безпідставними. За його словами, перебуваючи в опозиції, регіонали отримали крісло першого віце-спікера для свого представника в обмін на посади голів комітетів.
Депутат-нашоукраїнець Анатолій Гриценко вважає, що опозиція не мала шансів провести свого представника в крісло першого заступника голови Верховної Ради. Також, за його словами, вимога частини опозиційних сил провести дострокові вибори парламенту не має перспектив. Тож представникам фракцій БЮТ та НУНС треба налаштуватися на тривалу роботу в опозиції, а не готуватися до виборів.
Дмитро Шурхало
Джерело: "Радіо Свобода"