ваша підтримка важлива для незалежного видання стань патроном
На 21-му році незалежності України це питання видається більш ніж дивним. Між тим… Навіть після неодноразових звернень автора за наслідками круглого столу «Вулиці Чернігова та їх назви: історія і сучасність», що відбувся в Чернігівській міські раді 20 квітня 2011 року, щодо відвертих помилок у назвах вулиць питання залишається відкритим. З відповіді від 16 серпня 2011 року за підписом начальника управління архітектури та містобудування Л.В.Павлінської (лист № 01-21/2081) випливало, що міськвиконком направив відповідного листа «ректору ЧНПУ ім. Т.Г. Шевченка Носку М.О. з проханням надати фахову допомогу щодо перекладу назв вулиць на українську мову». Здавалося на цьому все мало зупинитися… Однак у нагоді став Закон України «Про доступ до публічної інформації». Після звернення 5 грудня ц. р. з інформаційним запитом до міськради автором було отримано потрібну копію відповіді ректора ЧНПУ ім. Т.Г. Шевченка датовану, як не дивно, теж датовану 5 грудня ц. р. (лист № 01-20/1259). Отже на думку професорсько-викладацького складу кафедри української мови і літератури ЧНПУ ім. Т.Г. Шевченка замість вказаних за відповідними номерами у рішенні міськвиконкому № 164 від 15.06.2009 р. вулиці Чернігова повинні мати такі назви: 1. вул. Василькова (№53) – вул. Волошкова; 2. вул. Гнєдаша (№96) – вул. Гнідаша; 3. вул. Кузнечна (№227) – вул. Ковальська; 4. вул. Овражна (№320) – вул. Ярова; 5. пров. Овражний (№321) – пров. Яровий; 6. вул. Профрад (№385) – вул. Профспілок; 7. вул. Річна (№390) – вул. Річкова; 8. вул. Розсвітна (№409) – вул. Світанкова; 9. вул. Сиренєва (№434) – вул. Бузкова.
Найбільше проблем з вул. Музикальною (№289) та пров. Музикальним (№290). Фахівці вважають, що «якщо мається на увазі музичний слух, здібності», то назву треба залишити. Якщо ж вулицю названо «на честь Музичної фабрики; пов’язана з музикою», то вулиця повинна мати назву Музична, а провулок бути Музичним. Щодо назви вулиці Богунського (№ 34), то таку назву вона може мати якщо прізвище того на честь кого її названо – «Богунський». Якщо ж прізвище героя – Богун, то повинна бути «вулиця Богуна». Залишається тільки з’ясувати хто ж такий отой «товариш Богунський» ?
Отже, скільки часу мине щоб ці вулиці мали нарешті українські назви невідомо. Мабуть, нікого не здивує якщо міські чиновники будуть вимагати від ініціатора виправлення помилок у русифікованих назвах вулиць проведення «відповідної роботи серед мешканців цих вулиць з метою вивчення їх думки з цього питання згідно з вимогами Статуту та Положення про громадські слухання».
До речі, саме таку пропозицію від пані Л.В. Павлінської отримали координатори громадського оргкомітету по відзначенню 20-ї річниці незалежності України В.Ф. Ступак і В.Ф. Чепурний, які особисто звернулися до міського голови з пропозицією перейменувати деякі вулиці Чернігова до 20-ї річниці незалежності України.
Сергій Соломаха Прес-служба Чернігівської обласної організації Української народної партії