реклама партнерів:
Головна » 2011 » Квітень » 4 » Корисні поради дітям війни

Корисні поради дітям війни


2011 » Квітень » 4
Коментарі: 0 СОЦІУМ

Допомога проекту Європейської України - благодійний внесок
ваша підтримка важлива для незалежного видання
стань патроном
Аналіз наданих копій позовних заяв показав, що вони, як правило, не містять зазначення жодних поважних причин для поновлення строку звернення до суду
У зв’язку з численними рішеннями місцевих судів про залишення позовних заяв осіб, що мають статус дітей війни без розгляду, через пропуск строку звернення до суду, у порядку надання методичної допомоги при підготовці позовних заяв, вважаю за необхідне повідомити таке.
У зв’язку з внесенням Законом України «Про судоустрій і статус суддів» змін до Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до ч. 1 ст. 99 КАС, адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Частиною 2 цієї статті визначено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється 6-місячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Крім того, законодавцем змінено приписи щодо правових наслідків пропуску строку звернення до суду. Чинними положеннями ч. 1 ст. 100 КАС передбачено, що адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
Під час вирішення питання про відкриття провадження у справі, місцевий суд перевіряє додержання строку звернення до суду. У разі пропуску такого строку та визнання вказаних особою причин пропуску строку неповажними, суд залишає адміністративний позов без розгляду.
Аналіз наданих на депутатських прийомах копій позовних заяв показав, що вони, як правило, не містять зазначення жодних поважних причин для поновлення строку звернення до суду, що в свою чергу дає підстави для залишення вказаних позовних заяв без розгляду. У зв’язку з тим рекомендую врахувати нижчевказане при підготовці позовних заяв.
Звернення особи до 9 вересня 2010 року до місцевого суду з позовною заявою в межах строку, визначеного Цивільним процесуальним кодексом України, яке не було розглянуте у зв’язку з ухваленням Конституційним Судом України Рішення від 9 вересня 2010 року № 19-рп/2010 у справі за конституційним поданням Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвідомчості справ, пов’язаних із соціальними виплатами», є поважною причиною пропуску строку звернення до адміністративного суду, а тому, у разі такого звернення, раджу долучати докази звернення до матеріалів позовної заяви та робити посилання на такий доказ при обґрунтуванні пропуску причин звернення до суду.
Крім цієї, причини поважності пропуску звернення до суду рекомендую обґрунтувати наступним. Районні управління Пенсійного фонду України здійснюють нарахування самостійно, а Ви не є спеціалістом в області соціального захисту, не зобов’язані проводити перевірку розрахунків відповідача, який є органом, уповноваженим на виконання функцій державного управління, та одним з обов’язків якого є правильність нарахування Вам пенсії.
Також просіть врахувати, що перехід на розгляд справ даної категорії за нормами адміністративного судочинства було здійснено лише після винесення Рішення Конституційного Суду України від 9 вересня 2010 р., яке стало Вам відомим лише в вересні цього року. До винесення цього Рішення і його публікації діяли норми цивільно-процесуального законодавства і норма ст. 87 ЦК України, відповідно до якої строк позовної давності щодо позовних вимог даної категорії становив 3 роки.
Тому, діючи згідно з чинним законодавством, Ви на період до вересня 2010 року могли розраховувати на застосування по відношенню до Вас 3-річного строку позовної давності до подачі позову, тобто за період з 2007 року. При цьому Ви не могли передбачити, що Ваше право на звернення до суду із заявленими позовними вимогами буде так істотно обмежене по строках державними органами і Вас поставлять у нерівні умови з тими громадянами, які звернулися до суду раніше.
Крім того, обов’язково слід зазначити особисті поважні причини пропуску строку (хвороба, тривале відрядження, догляд за хворими родичами, смерть близьких родичів та інше). Якщо такі є, вони повинні бути підтверджені довідками, що обов’язково додаються до позовної заяви (з роботи, з медичної установи, інше). Додатково можете зазначити, що вказані обставини можуть бути підтверджені в судовому розгляді свідками та вказати прізвище, ім’я, по батькові та адресу проживання свідків.
Раджу також вказати, що, відповідно до вимог ст. 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, особі, права та інтереси якої порушені, гарантується право на судовий захист. Право на суд, одним із аспектів якого є право доступу до суду – не є абсолютним і може підлягати обмеженням, але їх застосування повинно зберігати пропорційність між застосованими засобами та постановленою метою (Рішення Європейського суду з прав людини у справі «Воловік проти України» заява №15123/03 від 6 грудня 2007 року).
Конституція України у ст. 46 гарантує громадянам право на соціальний захист, який включає отримання пенсії, інших видів соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування та мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
У ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» передбачено, що саме пенсія або виплати, які здійснюються за вибором громадянина замість пенсії – щомісячне довічне утримання чи державна соціальна допомога, підвищується на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком. Обов’язки щодо призначення перерахунку та виплати пенсії за Законом України «Про пенсійне забезпечення» є основною функцією органів Пенсійного фонду України, тому, зважаючи на наявність прямої норми Конституції України, яка гарантує здійснення державними органами належних за Законом України виплат сум пенсії з урахуванням встановленого підвищення дітям війни, та за приписами ст. 8 Конституції України при розгляді справ за Законом України «Про соціальний захист дітей війни», Ви маєте право просити відновити строк звернення до суду.

Роман Лихачов, член Харківської правозахисної групи

QR-код посилання на сторінку
Скористайтеся програмою для сканування штрих-кодів на телефоні.


Коментарі

avatar

Останні новини

14:22
24-Вер-2021
Німецькі спецслужби фіксують хакерські атаки на кандидатів у Бундестаг з боку російської групи «Ghostwriter»
Термін правління канцлерки Ангели Меркель добігає кінця. Наступного тижня, 26 вересня
10:12
24-Вер-2021
Феномен квазіреспублік: як Росія залучала жителів окупованого Донбасу до виборів у держдуму
Ось і відгриміли переможними литаврами чергові вибори до Держдуми РФ. Ну не те щоб то
10:28
21-Вер-2021
Білоруський національний рух під час Другої світової війни 1939-1945 років
Як відомо, Друга світова війна 1939-1945 рр., що розпочалася внаслідок домовленостей
09:35
21-Вер-2021
За рахунок окупованих східних українських територій електорат в Росії виріс на 700 тисяч осіб
Вибори до Держдуми РФ на ТОТ ОРДЛО змогли чітко показати, скільки жителів непідконтро
14:32
18-Вер-2021
Під посольством Білорусі у Києві збирались активісти: що відомо про захід
Під стінами посольства Республіки Білорусь у Києві активісти громадської організації
18:16
15-Вер-2021
Віртуальний ЛітМузей: від популяризації колекції до інтерактивного навчання
Харківський літературний музей за підтримки Українського культурного фонду розпочав р
11:10
15-Вер-2021
Загроза чи провокація: як Росія створює ажіотаж довкола військових навчань "Захід-2021"
Російсько-Білоруські військові навчання "Захід-2021" розпочалися 9 вересня. Протягом
09:42
15-Вер-2021
Механізм геополітики: що стоїть за російсько-білоруськими військовими навчаннями «Захід-2021»
Відповідно до легенди масштабних військових навчань «Захід-2021», які проходять на те
07:39
15-Вер-2021
У Чернігові відзначили 32-у річницю створення РУХу
«Внесок Чернігівщини у створення Народного Руху України», — під такою назвою 12 верес
23:46
14-Вер-2021
Змістовно від МОЗ: МОЗ оновив стандарти медичної допомоги пацієнтам з COVID-19

Стандарт надання медичної допомоги «Коронавірусна інфекція» постійно а

Усі новини