реклама партнерів:
Головна » 2021 » Березень » 21 » Культурному центру «Україна–Литва» передали артефакти XIV століття

Культурному центру «Україна–Литва» передали артефакти XIV століття


2021 » Березень » 21
Коментарі: 0 КУЛЬТУРА

Допомога проекту Європейської України - благодійний внесок
ваша підтримка важлива для незалежного видання
стань патроном
Сумський колекціонер, засновник приватного краєзнавчого музею Сергій Гуцан передав Культурному центру "Україна–Литва" артефакти часів однієї з найбільших європейських держав пізнього Середньовіччя - Великого князівства Литовського, Руського і Жемайтійського.

Про це оголосила у Херсоні під час презентації «Литовський вояж: від Північного Причорномор’я до Слобожанщини» голова правління Херсонської міської громадської організації «Культурний центр Україна – Литва» Наталя Бімбірайте, передає кореспондент Укрінформу.

«Дуже зворушливо тримати в руках артефакти XIV століття, що були знайдені на Сумщині у 2018 році біля села Дергачівка і передані нам сумським колекціонером, засновником приватного краєзнавчого музею Сергієм Гуцаном - тепер ми маємо відкривати у Херсоні свій невеликий музей», - зазначила Бімбірайте.

Як розповіла Бімбірайте кореспонденту агентства, почалося все з того, що у минулому році херсонці провели перформанс на місці середньовічної фортеці Великого князівства Литовського поблизу села Тягинка Бериславського району Херсонської області. Основним сюжетом цієї акції був перший литовський артефакт, знайдений у 2017 році Південною середньовічною експедицією Інституту археології НАН України на розкопках цієї фортеці - йдеться про хрестоподібну металеву накладку на сумку, в якій у період середньовіччя носили гроші.

Тоді голова центру культурного розвитку «Тотем» Олена Афанасьєва збільшене зображення артефакту нанесла на білу тканину і за допомогою херсонських активістів цей малюнок розгорнули. Відео акції побачив колекціонер Сергій Гуцан, який і зв’язався з Оленою Афанасьєвою, розповідає Наталя Бімбірайте. Колекціонер зрозумів, побачивши малюнок, що саме такі артефакти має у власній колекції. Тоді він запросив у Суми херсонців, які провели презентацію і розповіли про археологічні розкопки поблизу Тягинки і про «білу пляму» в історії України - етап існування українських земель у межах спільної литовсько-руської (руської – від Київської Русі, себто литовсько-української) федеративної держави. Головна мета була – налагодити контакт з однодумцями та подумати про можливі спільні проєкти на цю тему.

Як пояснила Бімбірайте, сумський колекціонер відомий тим, що передає різноманітні артефакти з власної колекції Сумському краєзнавчому музею, оскільки розуміє наскільки це важливо. Вона зазначила, що артефакти, які є у Сергія Гуцана він і викупав, і знаходив сам (не на місцях історичних пам’яток). За її словами, наразі він співпрацює з археологами, і коли знаходить артефакти під час своїх пошуків, то повідомляє про місце знахідок для подальших досліджень.

Колекціонер передав Культурному центру Україна – Литва не лише три хрестоподібні металеві накладки, але й ніж часів Київської Русі, застібку Великого князівства Литовського, старовинні монети та, ймовірно, митні печатки (ці артефакти передадуть на дослідження археологам).

Щодо артефактів, знайдених Південною середньовічною експедицією Інституту археології НАН України у минулі роки на розкопках біля села Тягинка на Херсонщині, то їх передали у Херсонський обласний краєзнавчий музей, проте поки що вони не представлені для відвідувачів, каже Бімбірайте. А знахідки минулого року ще опрацьовують науковці. Тому саме передані приватним колекціонером артефакти можуть стати основою для нового музею Культурного центру Україна – Литва, додала Бімбірайте.

За її словами, відтепер виник "трикутник" - Сумська, Херсонська область та місто Акмяне (Литва), де також досліджують історію Великого князівства Литовського, Руського і Жемайтійського. Зацікавилися цим періодом також науковці у Миколаєві, тема серйозно вивчається і в місті Тростянець на Сумщині, де планують створити музей на історичному місці часів Великого князівства Литовського.

«Це таке віртуальне об’єднання кордонів колишньої литовсько-української держави. Це частина нашої історії, яку ми дуже погано знаємо, яка багато разів переписувалася, але це дуже важливо для усвідомлення нашої ідентичності. Ми лише зараз починаємо відкривати південні кордони князівства Литовського, Руського і Жемайтійського, і в Сумах проявилися його східні кордони», - каже Бімбірайте.

У наступному сезоні розкопок біля Тягинки, якщо не завадить коронавірус, планують зібратися представники Сумщини, Херсонщини та Литви, щоб допомогти, разом з іншими волонтерами, проведенню чергової Південної середньовічної експедиції Інституту археології НАН України.

Фото: Ірина Староселець, УкрінформQR-код посилання на сторінку
Скористайтеся програмою для сканування штрих-кодів на телефоні.


Коментарі

avatar

Останні новини

19:59
05-Квіт-2021
У Чернігові помолилися за загиблих у березні Захисників України
5 квітня в Чернігові у Козацькому кафедральному соборі святої великомучениці Катерини
17:17
04-Квіт-2021
ЄС запроваджує подальші санкції за серйозні порушення прав людини у світі
Рада ЄС ухвалила рішення про введення обмежувальних заходів проти одинадцятьох осіб і
17:09
04-Квіт-2021
За підтримки Європейського Союзу до Всесвітнього дня води в Україні відкрили сучасну лабораторію моніторингу вод
У Всесвітній день води Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України ур
17:06
04-Квіт-2021
Літературний диліжанс «Світ пригод Кракатунчика»
Днями успішно пройшла Всеукраїнська акція «Книга єднає країну!» з нагоди Всеукраїнськ
16:42
04-Квіт-2021
870 років із часу народження князя Ігоря Святославича
2 квітня 1151 року, 870 років тому, народився Ігор Святославич – князь із роду Ольгов
20:14
03-Квіт-2021
Війна на Донбасі: під Шумами загинув український воїн
Сьогодні, 3 квітня, неподалік населеного пункту ШУМИ, що в районі відповідальності оп
17:48
31-Бер-2021
«Ми слухаємо Хомчака. Треба валити з цієї країни» - Анна Колісник народний депутат від «Слуга Народу»
На вчорашньому засіданні Верховної Ради у сесійній залі народна депутатка від "Слуги
14:48
31-Бер-2021
Феномен Миколи Міхновського обговорили у Чернігові
30 березня у Чернігові в Обласному молодіжному центрі відбулася онлайн-гутірка «Микол
16:22
30-Бер-2021
Про інформаційну війну, ботоферми, Telegram-канали та інші виклики сучасності від представника Департаменту кібербезпеки
Начальник управління Департаменту кібербезпеки СБУ Ілля Вітюк в ексклюзивному інтервю
16:50
27-Бер-2021
Точка зору: Постать Стефана Яворського в політиці деколонізації України
Останнім часом в місті Ніжин на Чернігівщині активізувалася дискусія щодо логічного з
Усі новини