реклама партнерів:
Головна » Луганчани вшанували пам’ять Василя Стуса

Луганчани вшанували пам’ять Василя Стуса


Коментарі: 0 ЛЮДИНА. ОСОБИСТІСТЬ

Допомога проекту Європейської України - благодійний внесок
ваша підтримка важлива для незалежного видання
стань патроном
Вечір пам’яті Василя СТУСА ініціювала і провела в Українсько-канадському центрі «Відродження» Луганська обласна організація Української народної партії.
На заході були присутні не тільки представники патріотичних політичних партій і громадських об’єднань, але й ті, хто особисто знав Василя СТУСА – луганські поети, члени національної спілки письменників: Іван НИЗОВИЙ та Микола СЕНЧИЛО, котрі поділилися своїми спогадами. Поминальну панахиду відслужили єпископ Луганський і Старобільський Всеволод з діаконом о. Володимиром УПЦ КП та о. Микола УГКЦ.
Голова управи Юрій ЛАЗАРЄВ нагадав, що „Василь СТУС належав до так званих «шістдесятників» – опозиційно налаштованих представників творчої молоді, котрі активно боролися за відродження національної культури, протестували проти реставрації сталінізму, обмежень свободи слова”. „Так, у 1965 р. на прем‘єрному перегляді фільму С.ПАРАДЖАНОВА «Тіні забутих предків» у кінотеатрі «Україна» в Києві СТУС взяв участь в акції протесту проти арештів «шістдесятників», за що був виключений з аспірантури. Відомі його відкриті листи до Президії Спілки письменників на захист В.ЧОРНОВОЛА, до ЦК КПУ і КДБ, до Верховної Ради України, де він доводить згубність політики обмеження свободи слова, порушень прав людини. У 1972 році Київський обласний суд звинуватив поета в «антирадянській агітації й пропаганді»: приводом стали рядки, які він написав ще в армії (кубло бандитів, кагебістів злодіїв та ґвалтівників у стольному засіли місті як партія більшовиків), та засудив до 5 років позбавлення волі і 3 років заслання. Коли Василь Семенович повернувся з ув'язнення, то приєднався до Української Гельсінської групи захисту прав людини, а людей, близьких до Гельсінкської групи,репресували найбрутальнішим чином, що, власне, і сталося - вже за рік Василь СТУС був знов заарештований, визнаний небезпечним рецидивістом і засуджений до 10 років примусових робіт і 5 років заслання. З листом на захист СТУСА звернувся академік А.Д.САХАРОВ, але це не допомогло: Василь СТУС відбував термін у таборі особливого режиму в Пермської обл. Умови утримання тут були дуже тяжкими: постійні утиски адміністрації, позбавлення побачень, хвороби. На рік запроторений в одиночку. І в цих умовах багато писав. Приблизно 250 віршів і 250 перекладів мали скласти книгу, названу ним «Птах душі», але все написане негайно конфіскувалося. Доля цих текстів досі невідома. У 1983 р. Стусу вдалося передати на волю текст під назвою «З таборового зошита», який опублікували на Заході”, – зазначив він.
Голова обласної УНП Володимир ШИРЯЄВ повідомив про те, що „у 1985 році Василя СТУСА було висунуто на здобуття Нобелівської премії з літератури, проте здійснитися цим планам не судилося: у ніч з 3 на 4 вересня 1985 р. в пермському концтаборі особливо суворого режиму загинув від численних хвороб, набутих за 14 років поневірянь. На зібранні йшлося і про те, що ім’я Василя СТУСА ще й досі намагаються дискредитувати, я маю на увазі події 2008 року, коли група студентів виступила з ініціативою надання Донецькому національному університету імені Василя СТУСА, але влада Донецька була проти такого рішення студентів, запропонувавши надати вишу ім’я першого секретаря Донецького обкому В.ДЕГТЯРЬОВА на противагу Василю СТУСУ. В університеті розпочалася кампанія з дискредитації митця, а також переслідування студентів за власні переконання”.

Джерело: прес-служба УНПМодуль не активізовано (module is not installed)

Останні новини

21:07
13-Чер-2024
Я не плачу. Сльози котяться самі…
«Нещодавно їхала із Сум до Києва. Блаблакаром. Вибирав машину чоловік, домовлявся теж
19:35
12-Чер-2024
США покарали Московську біржу, вона зупинила торги доларами та євро
Управління з контролю за іноземними активами (OFAC) Міністерства фінансів США оголоси
13:18
11-Чер-2024
Що означає перемога у цій війні?
На початку широкомасштабного вторгнення РФ в Україну я вже писала, що для України, як
19:23
10-Чер-2024
На Харківському напрямку загинув лідер "Добровольчого руху ОУН" Микола Коханівський
"Друзі, я більше не можу мовчати! Загинув Микола Коханівський! ", - інформує Роксалан
18:47
10-Чер-2024
О. Ольжич. Квіти і шана Герою!
80 років тому у німецькому концтаборі «Заксенхаузен», не витримавши катувань, загинув
21:41
08-Чер-2024
Чехія долучилася до німецької ініціативи щодо посилення ППО України
Зокрема, країна може допомогти в підготовці українських пілотів на літаках F-16 та Gr
19:55
06-Чер-2024
НАТО-Україна: співпраця в галузі оборонних технологій
НАТО планує розширити співпрацю з Україною в галузі оборонних технологій та надавати
21:11
03-Чер-2024
Слідча з Маріуполя Мар'яна Чечелюк повернулася з полону
Слідча з Маріуполя Мар'яна Чечелюк, яку росіяни близько двох років тримали у полоні,
21:02
02-Чер-2024
Російські окупанти здійснили спробу прориву на Харківському напрямку
Оперативна інформація станом на 13.00 02.06.2024 щодо російського вторгнення
В
20:46
01-Чер-2024
З Бєлгорода евакуюють російських військових
Про це свідчить перехоплення розмови росіян, яке у 1 червня опублікувало Головне упра
Усі новини