реклама партнерів:
Головна » Меморіальну дошку Номану Челебіджіхану відкрито на Чернігівщині

Меморіальну дошку Номану Челебіджіхану відкрито на Чернігівщині


Коментарі: 0 ЛЮДИНА. ОСОБИСТІСТЬ

Допомога проекту Європейської України - благодійний внесок
ваша підтримка важлива для незалежного видання
стань патроном
23 лютого на залізничному вокзалі районного центру Ічня Чернігівської області урочисто відкрито меморіальну дошку на честь національного героя та духовного лідера кримських татар Номана Челебіджіхана (1885-1918 роки).

Юрій Косенко, голова правління ГО «Українська Ініціатива», за ініціативи та на підставі його досліджень відбулася ця подія, пояснив: «Номан Челебіджіхан в 1912 і 1917 роках неодноразово бував проїздом в Ічні. Його зацікавило тюркське походження назви міста, про що він писав у листах своїм соратникам».

Громадський діяч відмітив, що встановлена в невеличкому поліському містечку меморіальна дошка на честь національного героя та духовного лідера кримських татар є першою в Україні за межами Криму.

Вшанувати пам'ять відомого земляка приїхали представницька делегація кримськотатарського народу, представники обласної та місцевої влади, Українського інституту національної пам’яті, громадськості.

Ільмі Умеров, член Меджлісу кримськотатарського народу: «Я безмежно вдячний за організацію такого заходу і за те, що не переривається зв'язок поколінь. Ми, кримські татари, з нетерпінням чекаємо повернення Криму до складу України. Боротьба триває. І перемога обов’язково за нами».

Еміне Джапарова, перший заступник Міністра інформаційної політики України: «Український та кримськотатарський народи мають багато спільного у своїй історії. Є численні приклади співпраці, взаємодопомоги та спільної боротьби за свободу. Дуже важливо сьогодні підтримувати один одного, відчувати, що ми єдині у своїх поглядах та діях. Адже Крим – це Україна».

Вона, зокрема, нагадала: «Саме тут, на Ічнянщині, у 1659 році, біля села Крупичполе, об'єдналися війська гетьмана Івана Виговського та кримського хана Мухаммед Герая 4-го Софу напередодні переможної Конотопської битви. У 2017 році, на згадку про цю подію, в Крупичполі було відкрито перший в державі пам'ятник, що символізує українсько-кримськотатарську дружбу. У вересні 2017 було створено Ічнянське районне товариство українсько-кримськотатарської дружби «Бірлік». Торік на державному рівні відзначалося сторіччя Першого Курултаю, до цієї дати була перекладена книжка видатного кримськотатарського літератора й дослідника Юнуса Кандима «Не заросте травою поле бою...», знаменно, що ця книжка, яка поширювалася в стінах Верховної Ради, була надрукована саме в Ічні».

Наталія Романова, заступник голови Чернігівської облдержадміністрації: «Ми повинні відроджувати історію про героїв українського народу, доносити правдиві факти до людей, особливо до підростаючого покоління, формуючи тим самим світогляд майбутнього українця. Маємо не забувати і сучасних героїв, які ціною власного життя продовжують на сході країни боротьбу за свободу та незалежність».

Сергій Бутко, представник Українського інституту національної пам’яті у Чернігівській області, серед іншого звернув увагу на політику Номана Челебіджіхана щодо жінок: «У 1917 році він разом із своїми соратниками організував демократичні вибори до Курултаю, в яких вперше в історії мусульманських народів у них взяли участь жінки. Серед обраних делегатів було чотири жінки. Щоб оцінити світове значення цього факту, варто згадати, що такі права досі відсутні у низці мусульманських держав, а в США вони їх отримали тільки у 1920 році».

Символічно, що на початку заходу після виконання Державного Гімну України Академічний народний хор при Чернігівському обласному філармонійному центрі фестивалів та концертних програм заспівав гімн кримськотатарського народу «Я поклявся!» кримськотарською мовою. Нагадаємо, що його автор слів і музики – Номан Челебіджіхан.

Напередодні відкриття меморіальної дошки кримськотатарська та чернігівська обласна делегації вшанували пам'ять героїв Революції Гідності та АТО. Вони поклали квіти до пам’ятного стенду біля каплички Героїв Небесної Сотні та загиблих Захисників України у сучасній російсько-український війні.

Олександр Майшев, член Національної спілки журналістів України











Модуль не активізовано (module is not installed)

Останні новини

22:02
22-Лис-2024
Північнокорейські військові готуються до штурмів у Маріуполі та Харківській області
Технічні радники Північної Кореї прибули в південне окуповане Росією портове місто Ма
19:10
22-Лис-2024
У США обговорюється питання повернення Україні ядерної зброї
Офіційні особи США та Європи обговорюють стримування як можливу гарантію безпеки для
22:00
21-Лис-2024
Перейменування вулиць на Харківщині: проміняють Олександра Олеся на Затишну
Малоданилівська громада вирішила перейменувати три топоніми, що були раніше затвердже
19:50
21-Лис-2024
До Дня Гідності та Свободи
День Гідності та Свободи відзначають щорічно 21 листопада згідно з Указом Президента
18:46
21-Лис-2024
18 загиблих, 33 поранених: результати удару по командному пункту ЗС Росії в Курській області
Серед поранених троє військовослужбовців КНДР. Більшість постраждалих – офіцери Півде
18:09
21-Лис-2024
Російсько-українська війна є конфліктом з глобальними наслідками
Те що російсько-українська війна є конфліктом з глобальними наслідками було ясно з 20
Усі новини