Міжнародна наукова конференція «Церковне підпілля в СРСР» відбулася в Чернігові

Відкриваючи форум, директор бібліотеки Інна Аліференко вказала на безпрецедентність такого масштабного наукового заходу, присвяченого підпільному церковному життю в СРСР, в першу чергу – православної Катакомбної Церкви. Вона висловила сподівання, що конференція стане важливим кроком «для увічнення пам’яті жертв періоду тоталітаризму». Відомий церковний історик, автор книги «Трагедія Руської Церкви» Лев Регельсон поскаржився, що Росія і офіційна Церква «не винесли урок з історії церковного підпілля». Наприкінці пленарного засідання він ще раз узяв слово, щоб повідомити сенсаційну інформацію: при обранні Папи Іоанна Павла II священик Гліб Якунін передав через українського кардинала Йосифа Сліпого на конклав 1978 записку, яка зіграла вирішальну роль в обранні Папою антикомуністично налаштованого слов’янина Кароля Войтили.
Член Московської Гельсінської групи, клірик Костромської єпархії РПЦ МП священик Георгій Едельштейн вказав на «небесних покровителів конференції», яка зібралася напередодні чергової річниці розстрілу в 1937 р. батьків Катакомбної Церкви митрополитів Йосифа (Петрових) і Кирила (Смирнова).
Відомий в’язень совісті радянських часів Олександр Огородніков наголосив, що катакомбний період практично викреслено з офіційної церковної історії, навіть у підручниках для духовних шкіл про нього згадується побіжно і з зневагою. «Виходить, – зауважив виступаючий, – що в 1917 році Церква зазнала історичної поразки, а тепер, без урахування досвіду катакомб, намагається відродити ту кризу, яка і привела синодальну Церква до історичної поразки».
Секретар оргкомітету конференції, церковний історик з Чернігова Віталій Шумило, відкриваючи конференцію, повідомив, що тема церковного підпілля в СРСР вперше обговорюється на міжнародному науковому рівні, і представив присутнім виставку фотографій, книг, рукописів, богослужбових предметів, зібраних в різних катакомбних громадах. У великому читальному залі Чернігівської бібліотеки у дні роботи конференції, крім того, представлені інформаційні стенди про діяльність Кестонського інституту та книги дослідників ХХ-ХХІ ст., присвячені Катакомбній Церкві в СРСР. На пленарному засіданні 18 листопада також виступили засновник Кестонського інституту англіканський священик Майкл Бурдо, багаторічний директор інституту Ксенія Деннон, відомий дослідник іосіфлянского руху, професор з Санкт-Петербурга Михайло Шкаровський, професор Київського університету славістики Алла Киридон і насельниця Богородичного Леснінского монастиря у Франції черниця Євфросинія ( Молчанова).
Після перерви робота конференції продовжилася в секціях: «Антирелігійна політика в СРСР. Радянські репресивні органи проти Церкви та церковного підпілля», «Православна духовна опозиція тоталітарному режиму в СРСР: зародження і становлення Істинно-Православної Церкви», «Тоталітарна влада у боротьбі з християнством. Релігійний та громадянський спротив в СРСР».
За інформацією сайту: www.portal-credo.ru