На акцію "останній день Мубарака" вийшли більше мільйона єгиптян
Майдан Тахрір (Визволення) оточили військові. Єгипетська опозиція оголосила п'ятницю "останнім днем" президента Хосні Мубарака, вимагаючи від нього залишити посаду. Однак поки що глава Єгипту не поспішає подавати у відставку.
Після п'ятничної молитви акції протесту в Єгипті поновилися.
Демонстранти створили "мирну армію" для забезпечення своєї безпеки, обзавелися власним польовим госпіталем. У центрі площі встановлені намети, в яких ночують опозиціонери. Добровольці роздають продукти і воду. Є й спеціальні бригади для прибирання сміття.
За словами очевидців, багато людей вийшли на майдан цілими сім'ями.
На сусідню площу у п'ятистах метрах від площі Тахрір прибули прихильники Мубарака. Там відбулися зіткнення двох протиборчих таборів демонстрантів. За даними ЗМІ, на площі пролунало кілька пострілів, але в цілому ситуація спокійна. Армія більш чітко, ніж у попередні дні контролює натовп, демонстрантів з різних сторін розділяє колючий дріт.
Акції протесту пройшли і в інших містах. У місті аль-Мансурі в акціях протесту взяло участь близько півмільйона чоловік, у місті Рафах - 50 тисяч. Повідомлялося про зіткнення прихильників і противників єгипетського лідера в Олександрії, однак даних про постраждалих немає.
Тим часом в країні з'являються перші ознаки "хлібних бунтів". У деяких районах Каїра за останню добу зафіксовані серйозні бійки між мешканцями, які вишикувалися у черги біля державних пунктів зі збуту газових балонів.
Найбільш серйозна сутичка, в якій загинули четверо людей, сталася в районі Імбаба. Там продавці були змушені забарикадуватися на території газового складу, рятуючись від розлюченого натовпу.
Західні ЗМІ також відзначають численні випадки нападів на журналістів та арештів представників зарубіжних медіа в Каїрі і в інших єгипетських містах. Місцеві - як правило, прихильники, а не противники режиму Мубарака - нападали на іноземних журналістів, били їх, відбирали апаратуру. Найчастіше вони кричали при цьому, що зловили "шпигуна". У деяких випадках "спійманих" журналістів передавали військовим або поліцейським.
Заворушення в Єгипті почалися 25 січня і обходяться країні не менше 310 мільйонів доларів на день - не працюють порти, підприємства країни, банки та біржі. З країни почали активно виїжджати іноземні туристи, а туризм є дуже істотною статтею доходу для єгипетського бюджету.
За останні дні в Єгипті в результаті зіткнень демонстрантів з поліцією і один з одним загинули більше 150 людей. За неофіційними даними, кількість жертв досягла 300.
Напередодні президент Єгипту Хосні Мубарак, який керує країною уже 30 років, заявив, що не може зараз піти зі своєї посади, оскільки країна зануриться в хаос. Він попередив, що якщо піде зараз, в країні встановиться хаос, яким неодмінно скористаються бойовики "Брати-мусульмани".
Віце-президент Єгипту Омар Сулейман закликав єгиптян до спокою і заявив, що демонстранти повинні прийняти компроміс, запропонований Мубараком. Цікаво, що при цьому надійшла інформація, ніби в останні дні Сулейман вів переговори з владою США про те, яким чином Єгипет може почати перехід до демократичної влади. Журналісти припустили, що Вашингтон серед іншого пропонував Мубараку негайно подати у відставку і передати владу підтримуваного армією перехідному уряду на чолі з Сулейманом.
Ні Білий дім, ні сам віце-президент Єгипту не спростовували ці повідомлення.
У Єгипті було здійснено замах на віце-президента країни Омара Сулеймана. У результаті загинули двоє його охоронців. Про це повідомляють західні ЗМІ з посиланням на американські джерела.
Коли і де стався замах, наразі не відомо. Офіційного підтвердження або спростування цієї інформації теж поки немає. Зокрема, прес-секретар Білого дому Роберт Гіббс відмовився її коментувати.
Як відомо, президент Єгипту Хосні Мубарак призначив колишнього главу розвідки Сулеймана віце-президентом 29 січня в розпал масових протестів, які тривають в країні з 25 січня. Раніше протягом майже 30-річного правління Мубарак обходився без заступників.
Як повідомляла єгипетська преса, Сулейман запропонував Мубараку план з подолання кризи в країні, який припускав зречення 82-річного президента, виключення принципу успадкування влади, проведення конституційних реформ і перестановок у керівництві правлячої Національно-демократичної партії. Про реакцію Мубарака нічого не відомо.
За матеріалами: ТСН-світ