реклама партнерів:
Головна » На рівні держави прослідковується забуття Чорнобиля

На рівні держави прослідковується забуття Чорнобиля


Коментарі: 0 СОЦІУМ

Допомога проекту Європейської України - благодійний внесок
ваша підтримка важлива для незалежного видання
стань патроном
У переддні роковин трагедії на Чорнобильській АЕС відбулася конференція “25 років Чорнобильської катастрофи. Соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок катастрофи, роль і участь профспілок”.
Організатором заходу виступила Федерація профспілкових організацій Чернігівської області. До участі в роботі конференції були запрошені керівники відповідних управлінь і відомств облдержадміністрації, медики, ліквідатори аварії на Чорнобильській АЕС, профспілкові лідери.
26 квітня 2011 року виповниться 25 років з дня Чорнобильської трагедії – найбільшої техногенної та соціальної катастрофи XX століття. Генеральна Асамблея ООН проголосила 2006-2016 роки Десятиліттям реабілітації і стійкого розвитку постраждалих регіонів, здійснення якого повинно бути спрямоване на забезпечення повернення постраждалого населення до нормального життя.
Микола Богдан – голова Федерації профспілкових організацій Чернігівської області у своєму виступі відзначив роль, яку відіграли профспілки у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, приймаючи в профспілкових готелях і санаторіях ліквідаторів та переселенців із забруднених територій. Багато профспілкових діячів особисто брали участь у ліквідації наслідків катастрофи Чорнобильській АЕС. На вимоги профспілок було здійснено комплекс заходів по соціальному захисту постраждалих, в тому числі і прийняття ”чорнобильських” законів та визнання потерпілими дітей з опроміненням щитовидної залози в 1986 році.
Разом з тим в нашій державі в значній мірі не виконується Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Вкрай низькими залишаються пенсії ліквідаторів, соціальні виплати та компенсації, в т.ч. і мешканцям забруднених територій. Докорінного перегляду потребує стан санаторно-курортного лікування потерпілих, в т.ч. дітей.
Особливу тривогу викликає стан здоров'я учасників ліквідації наслідків трагедії, а також проживаючих на радіоактивно забруднених територіях, розвиток онкологічних захворювань у дітей, які народились в сім'ях батьків-ліквідаторів та інші. Незважаючи на те, що за твердженням науковців, причиною захворювань на рак щитовидної залози є наслідки Чорнобильської катастрофи, особи, які до повноліття не мали встановленого зв'язку інвалідності з наслідками зазначеної катастрофи, не отримують державної підтримки.
На жаль зменшуються масштаби дослідження сільськогосподарської продукції на радіонукліди. Знову вищими органами влади гостро ставиться питання скасування зони посиленого радіоекологічного контролю, хоча за даними науковців жителі цих територій продовжують отримувати певні дози радіації. “Отже”, зауважив Микола Богдан, “на рівні держави прослідковується забуття Чорнобиля, а в назвах жодного її органу вже нема слів «ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи»”.
Інформацією про медичні наслідки та стан здоров’я постраждалого населення області в наслідок Чорнобильської катастрофи поділилася з учасниками конференції Надія Голева – заступник головного лікаря, обласного центру радіаційного захисту та оздоровлення населення. За її словами близько 5% території України визнано забрудненою радіонуклідами; в області проживає 9 тис. ліквідаторів, а 87 тис. постраждалих від аварії осіб знаходиться на обліку в закладах охорони здоров’я.
Про радіологічний стан на Чернігівщині проінформував присутніх Анатолій Приходько, заввідділом обласного державного проектно-технологічного центру «Облдержродючість». За приблизними оцінками (точних даних немає через відсутність фінансування відповідних робіт) в області 75 тис. га. земельних угідь забруднено цезієм, а 88 тис. га. – стронцієм. За останні роки державою не виділяються кошти на поліпшення родючості постраждалих земель.
Що робить держава для соціального захисту постраждалих від аварії на ЧАЕС розповіла Лариса Юрченко – начальник Головного управління праці і соціального захисту населення Чернігівської облдержадміністрації. На виконання “чорнобильських” програм в області виділено 49,1 млн. грн. Пані Лариса відзначила зростання кількості судових позовів громадян про невідповідність фактичних виплат передбачених Законом України. Вже винесено 1,4 тис. рішень на користь громадян. Є проблеми з організацією харчування дітей на постраждалих територія. Там, де не відбулися тендери на надання відповідних послуг, виплачується компенсація – 50 грн. на місяць, при тому, що на харчування передбачено 10-14 грн. на день. За словами Лариси Юрченко органи державної влади докладають зусиль для вирішення “чорнобильських” проблем в області. Так відбулася зустріч голови Чернігівської облдержадміністрації Володимира Хоменка з Президентом України Віктором Януковичем, де піднімалися в т.ч. і ці питання. Неодноразово направлялися звернення до Прем’єр-Міністра, Адміністрації Президента України.
Також на конференції виступили: начальник управління з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи облдержадміністрації В’ячеслав Рига, завідуючий радіологічним відділом обласної санепідеміологічної станції Володимир Бакун, головний спеціаліст Головного управління агропромислового розвитку області, Олександра Шлякова, голова обласного відділення Фонду «Інвалідів Чорнобиля» Євген Сонник, профспілкові лідери.
Учасники конференції прийняли звернення, в якому вимагають від Президента України, Кабінету Міністрів України та Верховної Ради України:
1. Забезпечити виконання Чорнобильського законодавства, збільшивши для цього видатки Держбюджету на 2011 роки при внесенні змін до нього.
2. Вирішити на законодавчому рівні питання надання статусу постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи 1-ї категорії особам, хворим на рак щитовидної залози, незалежно від наявності у них до досягнення повноліття зв'язку захворювання та інвалідності з наслідками Чорнобильської катастрофи.
3. Не допустити ліквідації зони посиленого радіоекологічного контролю без проведення детального екологічного оздоровлення забруднених територій, створення безпечних умов і радіаційного захисту життя на цих територіях.
4. Визначити в назві державного органу управління функцію здійснення ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи.
5. Здійснити невідкладні заходи по розвитку економіки, як основного джерела надходжень коштів для реалізації Чорнобильського законодавства.

Джерело: Віталій Копиш - заступник завідувача навчальним відділом Навчально-методичного центру Федерації профспілкових організацій Чернігівської області







Модуль не активізовано (module is not installed)

Останні новини

11:19
22-Груд-2024
Круглий стіл у Чернігові до 87-річчя від дня народження В’ячеслава Чорновола
21 грудня у Чернігові, в Музеї боротьби за відновлення незалежності України на Черніг
12:18
20-Груд-2024
Московською ракетою пошкоджено в Києві унікальну пам’ятку національного значення — Миколаївський костел
Вранці 20 грудня внаслідок чергової російської ракетної атаки в Києві пошкоджено унік
17:01
18-Груд-2024
Соратники з Чернігівщини про В’ячеслава Чорновола
«Над Україною нависає зловісна двоголова тінь російського імперіалізму, який тільки й
20:30
15-Груд-2024
Армія Північної Кореї здійснила масовану атаку позицій ЗСУ біля міста Суджа
14 грудня вперше в історії армія Північної Кореї здійснила масовану атаку позиції ЗС
19:19
14-Груд-2024
Європейський суд з прав людини про заборону носіння георгіївської стрічки в Україні
12 грудня 2024 року Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) ухвалив рішення у справі «Б
20:28
13-Груд-2024
Війна за війну
Як тільки «перестануть стріляти», незалежно від того буде це тимчасова заморозка чи с
Усі новини