реклама партнерів:
Головна » На Сумщині відновлюється виробництво кролевецьких рушників

На Сумщині відновлюється виробництво кролевецьких рушників


Коментарі: 1 КУЛЬТУРА

Допомога проекту Європейської України - благодійний внесок
ваша підтримка важлива для незалежного видання
стань патроном
Вишиванка, писанка, рушник – українські промисли зараз переживають не найкращі часи. І хоча мода на все етнічне зростає, вишивати, ткати, розписувати – це не надто вигідний бізнес. Місто Кролевець на Сумщині славиться своїми рушниками. Раніше тут була велика фабрика, нині – відновлене з нуля маленьке комунальне виробництво тканих вручну рушників.
Вірш Дмитра Павличка «Два кольори мої, два кольори» – не про Кролевець. Районний центр Сумської області відомий своїми тканими рушниками, чорний колір у яких відсутній. Культуролог Ігор Моісеєв, який кілька років займався значенням українського рушника, пояснює символіку кольору: «Білий – це буття, чорне – це його заперечення, а червоне – це вища енергія буття: кров та вогонь. Кролевець – оптимістичний, в нього немає чорного кольору».
Український рушник супроводжує людину від народження до смерті: ним обгортають новонароджену дитину, на ньому подружжя бере шлюб, за допомогою двох рушників домовину опускають у землю. Кролевецький рушник – особливий, оскільки його призначення – не ужиткове; ним переважно не користувалися, а ним прикрашали.
Його техніка і символіка стали відомими з початку 19-го століття. «Після війни з Наполеоном, – каже Ігор Моісеєв, – виникла торговельна мережа, і ці рушники сподобалися українцям, їх розкуповували скрізь. Це було вибухове явище в економічному відношенні, бо це була нова технологія. Але символіка – коренева, могутня, представляє еволюцію світової культури».
Нині в Кролевці близько десятка майстринь, які працюють вдома. Також рушники виготовляють на фабриці. Щоправда, слово «фабрика» вживають за звичкою з радянських часів, коли тут працювало 800 осіб. Зараз це комунальне підприємство «Кролевецьке художнє ткацтво», яке відновило виробництво рік тому. Сьогодні тут працює 12 людей, семеро з яких – ткачині.

Ткацтво потребує відродження і підтримки
Ольга Грибач займається ткацтвом вже понад 30 років. Сьогодні на старенькому станку вона тче божничок – рушник, яким прикрашають ікони. Зараз підприємство працює тільки на замовлення. Старі часи, коли продукцію з фабрики вивозили вагонами, вона згадує з ностальгією, але складність роботи не змінилася. «Тут в нас математика – рахуєш, – розповідає ткачиня, – це розумова (праця). Кожен малюнок треба розташувати так, щоб він в тебе вийшов, щоб ніде ниточка лишня не залишилася».
На підприємстві виготовляють рушники, скатертини, панно, серветки. Часом молодята замовляють рушники на весілля. Щоправда, дві-три сотні гривень за рушник може викласти не кожен, тому молоді пари все частіше беруть шлюб на китайських серветках за 20 гривень.
Незважаючи на це, Кролевець – чи не єдине місто в Україні, де відродили ткацьке підприємство. Щоправда, планів на його розширення поки немає. Директор КП «Кролевецьке художнє ткацтво» Галина Ніжник зазначає: «Поки плани щодо розширення такі, що треба зберегти оці рушники, і зробити (в приміщенні) капітальний ремонт, і вкласти капіталовкладення. А на сьогодні ми ще нічого цього не зробили».
За радянських часів існувала ціла мережа підприємств художньої промисловості. І нині, як вважає працівник Музею народної архітектури та побуту Ірина Несин, ткацтво потребує відродження і підтримки. Проблему вона бачить у відсутності в Україні фахівців. Ірина Несин радить не тільки «споживати» українські традиції, а й розвивати їх.

За матеріалами: "Радіо Свобода"





QR-код посилання на сторінку




Модуль не активізовано (module is not installed)

Останні новини

20:22
28-Бер-2024
Російські спецслужби під прикриттям московського патріархату
Ця війна є цивілізаційною. Без знищення московії як імперії, миру і спокою для Україн
19:46
27-Бер-2024
Пам’яті Героя України Дмитра Романченка з Чернігова
У Небесному війську Захисників України гідне місце займають і уродженці Чернігова — п
19:24
27-Бер-2024
По Харкову вдарили авіабомбами - вперше з 2022-го року
Під ударом Шевченківський район, за інформацією, що перевіряється, ворог застосував д
20:44
26-Бер-2024
П'ять сценаріїв розгортання французьких військ в Україні
Президент Франції Еммануель Макрон своєю заявою про можливе відправлення в Україну за
22:12
25-Бер-2024
Василь Малюк: СБУ обіграла російські спецслужби по всіх ключових напрямках
З початку повномасштабного вторгнення Служба безпеки України значно посилила напрям к
21:20
25-Бер-2024
росіяни вчергове вдарили по Одесі балістикою
Коротко про одеські новини сьогодні.
Росіяни вчергове вдарили по нам балістико
20:29
25-Бер-2024
Війська росії захопили нові території на сході України
Армія Росії просунулася вперед практично на всіх ділянках фронту, де вона штурмує. Пр
20:11
24-Бер-2024
У Чернігові згадали заповіти В’ячеслава Чорновола
24 березня у Чернігові, в Музеї боротьби за відновлення незалежності України на Черні
16:27
24-Бер-2024
Оборонці України - неймовірні!
Ефективність використання засобів, які є в нашому розпорядженні - безпрецедентна. Для
21:09
23-Бер-2024
На Львівщині згорів деревʼяний храм Святого Михаїла
На Стрийщині вогнеборці ліквідували пожежу в дерев’яній церкві
23 березня о 10
Усі новини