реклама партнерів:
Головна » Національний заповідник «Чернігів стародавній» запрошує на виставку ікон «Відроджені святині»

Національний заповідник «Чернігів стародавній» запрошує на виставку ікон «Відроджені святині»


Коментарі: 0

Допомога проекту Європейської України - благодійний внесок
ваша підтримка важлива для незалежного видання
стань патроном
18 квітня, у середу, о 12.00 у Національному архітектурно-історичному заповіднику «Чернігів стародавній» (на Валу, у Колегіумі) відкривається виставка ікон «Відроджені святині».
В експозиції, яка приурочена до Дня пам’яток історії та культури, представлено 35 ікон з фондової колекції заповідника.
Майже з перших днів створення музейного закладу розпочалося відтворення ікон. Ці роботи проводили працівники Українського спеціалізованого науково-реставраційного виробничого управління Держбуду України під керівництвом художника-реставратора вищої кваліфікації Войтка П.І. У заповіднику долучилися до цієї справи досвідчені художники-реставратори Потапенко А.Г., Боголюб Р. М., Дорошенко В.І., Поліщук В.І., Шаполов І.А., Ткач О.І.
На сьогоднішній день реставровано більше 300 ікон. Заповідник співпрацює з провідними реставраційними установами, зокрема, з Національною академією образотворчого мистецтва та архітектури. На кафедрі техніки та реставрації творів мистецтва академії (кафедру очолює доцент Титов М.Ф.) працюють, зокрема, кандидати мистецтвознавства Коренюк Ю. О. і Тимченко Т.Р., кандидат хімічних наук Балакіна М.М. та фізико-математичних наук Волнєвич В.І.), вони надають науково-методичну допомогу у справі збереження музейних експонатів.
У 70-80-ті роки минулого століття співробітники заповідника у результаті експедицій по області виявили ікони, які знаходилися у закритих храмах, в аварійному стані, поточені жуком-деревоточцем, уражені пліснявою, зі значними втратами фарбового шару. Художники-реставратори відтворили «майже безнадійні» ікони. Вони проводили всебічні дослідження пам’яток: мікробіологічні, хіміко-технологічні, стратиграфічні, застосовували зйомки в ультрафіолетовому випромінюванні та інфрачервоному спектрі, наукові методики у відродженні ікон. Здійснювали консервацію і реставрацію ікон на основі зарекомендованих на практиці методів та реставраційних матеріалів.

На виставці представлені ікони з різноманітними іконографічними сюжетами. Насамперед привертають увагу численні образи Богородиці, є серед них і доволі з рідкісним іконографічним сюжетом «Богородиця Живоносне джерело». Бачимо тут і образ, присвячений найбільш шанованому святому Чернігівщини — святителю Феодосію Углицькому. Цікавою також є ікона із зображенням св. Феодосія Углицького та св. Катерини.
В експозиції представлені ікони, написані на дерев’яних щитах чималих розмірів, що дає можливість скласти припущення про їхню приналежність до одного іконостасного комплексу. На кафедрі техніки та реставрації творів мистецтва академії була зроблена спроба здійснити реконструкцію іконостасу однієї із церков Чернігівщини (автор Ю. Мачковська).
В експозиції презентовано і декілька образів із зображенням Ісуса Христа Вседержителя, зокрема, «Цар царів». Його представлено у червоному хітоні та синьому гіматії, правою рукою він благословляє, а в лівій тримає державу.
Серед Господських ікон привертає увагу образ «Ісус Христос, який благословляє Євхаристію», де Христос зображений з чашею та просфорою, що символізують Святе Причастя. Кути ікони прикрашені квітами, характерними для ликів чернігівського Полісся.
Як невід’ємна іпостась Святої Трійці Ісуса Христа зображено поряд з богом Отцем, а зверху — Святим Духом у вигляді голуба на іконі «Свята Трійця Новозавітня», яка ілюструє цей найважливіший догмат християнства. Представлена в експозиції і ікона із зображенням апостолів Петра та Якова, написана у традиціях українського бароко.
На виставці презентуються також образи «Св. Зиновій і Анастасія», «Св. Миколай Чудотворець, пр. Феодосія, вмч. Параскева, пр. Аркадій», «Св. Данило Стовпник зі святими» та інші.
Виставка «Відроджені святині» — яскраве свідчення кропіткої роботи кваліфікованих фахівців національного заповідника і академії образотворчого мистецтва та архітектури, які зробили чималий внесок у відродження образотворчої спадщини нашого стародавнього краю.

Джерело: «Чернігів стародавній».






Модуль не активізовано (module is not installed)

Останні новини

17:25
17-Квіт-2024
Полтавська земля багата на пам’ятки історії: бережімо нашу історію
Полтавська земля багата на пам’ятки історії. Це й не дивно, адже тисячі років тому ту
12:07
17-Квіт-2024
Відбулося засідання штабу з ліквідації наслідків ракетних ударів по Чернігову
Щойно відбулося засідання штабу з ліквідації наслідків ракетних ударів, - повідомляє
11:43
17-Квіт-2024
Ракетна атака рашистів по Чернігову: загиблі і багато поранених
У місті Чернігів триває рятувальна операція. Три ракетні удари по центру міста. Зруйн
19:25
16-Квіт-2024
Україна завдає росії потужні удари у відповідь!
Попри всю складність із боєприпасами, Україна завдає росії потужні удари у відповідь.
19:50
15-Квіт-2024
Харківщина. росіяни вдарили по Липецькій громаді: вбили двох та поранили чотирьох людей
Керованою авіабомбою по школі - ворог продовжує знищувати все живе. В селі Лук'янці п
20:41
14-Квіт-2024
У Києві перевірять законність розміщення церков Московського Патріархату на 73 земельних ділянках
У столиці перевірять законність розміщення на 73 комунальних земельних ділянках храмі
20:18
13-Квіт-2024
В Естонії планують визнати РПЦ терористичною організацією
Міністр внутрішніх справ Естонії Лаурі Ляенеметс має намір запропонувати парламенту к
21:38
11-Квіт-2024
Росіяни системно знищують нашу енергетичну систему
Це частина геноцидних практик- атаки на критичну інфраструктуру.
Ми повинні ак
20:45
10-Квіт-2024
Масована атака на Харківщину - троє загиблих, серед них дитина
Удар по Липцях, посеред дня росіяни атакували продуктовий магазин та аптеку, там здій
08:49
09-Квіт-2024
Жовтнева: в одному з сіл Чернігівщини залишили комуністичну назву вулиці
До 27 квітня цього року завершується другий етап очищення публічного простору від сим
Усі новини