реклама партнерів:
Головна » Народні та християнські свята. Чистий четвер

Народні та християнські свята. Чистий четвер


Коментарі: 0 Церква та суспільство

Допомога проекту Європейської України - благодійний внесок
ваша підтримка важлива для незалежного видання
стань патроном
Здавна в Україні вважалося, що Чистий четвер – це день весняного очищення, тому й у хазяйстві все має бути чистим. Ще до сходу сонця починалася робота: чистили в стайнях, коморах, на подвір’ї, в хатах, бо все повинно бути чистим та виглядати по-святковому.
Одним із головних обрядів у цей день було очищення водою: вмивання та обливання. Науковці вважають, що цей звичай походить із сивої давнини: первісно це було омовіння перед початком весняних робіт, від успіху яких цілком залежали добробут і навіть саме життя людини. За повір’ям, воду для омовіння обов’язково треба брати до схід сонця, тому що цей час найбільш придатний для здійснення магічних дій.
Переказували, що до схід сонця ворон носить своїх дітей купати до річки. А хто встигне викупатися раніше від ворона, той буде здоровим протягом усього року. Отож хворі люди купалися навіть уночі – «поки ворон дітей не купає», щоб позбавитися всіляких хвороб. Після купання хворий набирав відро води, ніс його на перехрестя дороги та виливав – «щоб там усі хвороби й залишились». Знаючи про цей звичай, обережні люди в Чистий четвер обходили перехрестя «десятою дорогою» - «щоб хвороба не причепилась».
А ще у Чистий четвер готували особливу сіль, що так і називалася – «четвергова». Вважалося, що вона має велику магічну силу, тому її застосовували від усіляких хвороб. Цією сіллю солили хліб й інші страви на Великдень, давали її їсти худобі. Готували четвергову сіль так: загортали її в ганчірку та клали в піч. І коли ганчірка згорала, сіль була готова. Сіль очищали вогнем тому, що, за народним уявленням, вона була споганена зрадником Іудою під час таємної вечері.
У цей день існував також звичай омовіння зі срібла, тобто омовіння водою, у яку поклали срібні монети, що символізували срібники Іуди. Вважалося, що вода очищає срібло, запоганене зрадником.
На згадку про переломлення хліба, здійсненого Ісусом Христом в день Таємної вечері, у церкві освячують проскури, які, за уявленням віруючих, за зцілюючи ми властивостями рівносильні з благовіщенськими. Існувала віра, що у Великий четвер Господь невидимо благословляє той хліб, який подається до обіду. Тому крихти та шматки, що залишились на столі, ретельно збирали та зберігали як святиню, яка здатна зцілювати від багатьох хвороб.
З Чистим четвергом пов’язане й перше по стриження волосся в дітей, щоб воно краще росло. Стрижка вовни на лобі і овець, підрізання хвостів в коней, курей – цей ритуал, повинен зберегти худобу від хвороби та дати добрий приплід.

Джерело: "Чернігів стародавній"







Модуль не активізовано (module is not installed)

Останні новини

11:19
22-Груд-2024
Круглий стіл у Чернігові до 87-річчя від дня народження В’ячеслава Чорновола
21 грудня у Чернігові, в Музеї боротьби за відновлення незалежності України на Черніг
12:18
20-Груд-2024
Московською ракетою пошкоджено в Києві унікальну пам’ятку національного значення — Миколаївський костел
Вранці 20 грудня внаслідок чергової російської ракетної атаки в Києві пошкоджено унік
17:01
18-Груд-2024
Соратники з Чернігівщини про В’ячеслава Чорновола
«Над Україною нависає зловісна двоголова тінь російського імперіалізму, який тільки й
20:30
15-Груд-2024
Армія Північної Кореї здійснила масовану атаку позицій ЗСУ біля міста Суджа
14 грудня вперше в історії армія Північної Кореї здійснила масовану атаку позиції ЗС
19:19
14-Груд-2024
Європейський суд з прав людини про заборону носіння георгіївської стрічки в Україні
12 грудня 2024 року Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) ухвалив рішення у справі «Б
20:28
13-Груд-2024
Війна за війну
Як тільки «перестануть стріляти», незалежно від того буде це тимчасова заморозка чи с
Усі новини