Версія для людей з вадами зору
реклама партнерів:
Головна » Народні та християнські свята. Великомучениці Параскеви П’ятниці

Народні та християнські свята. Великомучениці Параскеви П’ятниці


Коментарі: 0 Свята. Пам'ятні дати

Допомога проекту Європейської України - благодійний внесок
ваша підтримка важлива для незалежного видання
стань патроном
На 10 листопада припадає свято Великомучениці Параскеви П’ятниці.
У розповіді про життя святої Параскеви написано, що батьками її були благочестиві люди, але великим їхнім нещастям стала бездітність. Господь почув їхні молитви і в одну з п’ятниць подарував їм дочку, яку вони назвали Параскевою (в перекладі з грецької – «п’ятниця»). В описі також йдеться, як в молоді роки Параскева стала християнкою і дала обітницю не виходити заміж. Під час гонінь на християн імператора Діоклетіана (ІІІ ст.) її привели на суд до правителя області, який запропонував їй зректися Христа й стати його дружиною. На цю пропозицію Параскева відповідала відмовою, і в покарання за вірність обраного шляху їй відрубали голову.
У день п’ятниці існувало багато заборон: по п’ятницях не можна було прясти (а хто пряде, у того на тому світі батьки будуть сліпими – залишки від прядіння заб’ють їм очі); хто не постує у п’ятницю, може втопитися; у п’ятницю не можна купати дитину тощо. Цього дня не шили, не золили і не розчісували волосся.
В Україні здавна існували обряди, пов’язані зі святою П’ятницею. І це не випадково: образ жінки посідав чільне місце у традиційних віруваннях та суспільному житті нашого народу. Тому й належить празник святої Параскеви до жіночих свят, а тому так шанобливо сприймався в народі. На її честь у багатьох селах освячували церкви й відзначали храмові свята. Придорожні каплиці на честь святої в давнину так і називалися П’ятницями. Особливо шанувалися і прикрашалися ікони святої. Іконописці зображували її суворою подвижницею, високого зросту, з променистим вінком на голові. Ікони святої Параскеви охороняють сімейне благополуччя.
Вважається, що вона є покровителькою полів і худоби, тому цього дня в церкву приносять для освячення плоди, які потім зберігають як святиня до наступного року.
У Чернігові на честь святої великомучениці Параскеви названо храм - унікальний витвір майстрів останнього періоду давньоруської архітектури. П’ятницька церква збудована наприкінці ХІІ – на початку ХІІІ століття на чернігівському посаді біля торгу.
За народними прикметами вважалося: якщо на Параски день сонячний, то чекай теплої зими, хмарний – в середині грудня будуть сильні морози.

Джерело: "Чернігів стародавній"







Модуль не активізовано (module is not installed)

Останні новини

20:52
17-Лип-2025
УПЦ Московського патріархату зобов’язали розірвати зв’язки з Росією
Державна служба з етнополітики та свободи совісті винесла припис про усунення порушен
18:23
17-Лип-2025
Юлія Свириденко очолила український Уряд
Для мене велика честь очолити український Уряд сьогодні.
Наш Уряд бере курс на
21:07
10-Лип-2025
Що мав на увазі президент Польщі Анджей Дуда, коли говорив про Ряшів...
Насправді всі ми чудово розуміємо, що мав на увазі президент Польщі Анджей Дуда, коли
21:03
10-Лип-2025
Історична тяглість Русі-України
Я хочу аби ми краще розуміли справжні наше коріння та мислили більш широко та амбітно
20:54
10-Лип-2025
У Чернігові єпископ Антоній молитовно відзначив День пам'яті свого небесного покровителя
У день памʼяті преподобного Антонія Печерського, 10 липня 2025 року, єпископ Чернігів
Усі новини

Сollaborator