реклама партнерів:
Головна » 2010 » Березень » 24 » НАТО: Дві пляшки пива на тиждень – як плата за безпеку

НАТО: Дві пляшки пива на тиждень – як плата за безпеку


2010 » Березень » 24
Коментарі: 0 ЄВРОІНТЕҐРАЦІЯ

Допомога проекту Європейської України - благодійний внесок
ваша підтримка важлива для незалежного видання
стань патроном
Ухвалення Закону про позаблоковий статус вимагатиме від України вже у найближчі кілька років збільшити фінансування Збройних сил та провести модернізацію армії, зробити її обороноздатною і спроможною захистити громадян від можливих загроз.
Таку думку висловив директор Координаційного бюро європейської та євроатлантичної інтеграції Секретаріату Кабінету Міністрів Вадим Трюхан. Він вважає, що дискусії щодо вступу до НАТО в Україні незабаром вщухнуть: в рамках існуючих програм країна будуватиме відносини як з альянсом, так і Росією, яка є фундатором Організації договору про колективну безпеку (ОДКБ).
В опублікованій угоді про створення парламентської коаліції «Стабільність та реформи» йдеться про законодавче закріплення позаблокового статусу України. У документі сказано про не участь країни у військово-політичних союзах інших держав, а також продовження «конструктивного співробітництва з НАТО з усіх питань, що являють спільний інтерес». Такий закон, у разі його ухвалення, по суті означатиме смерть однієї з ключових ініціатив попередника Януковича – Віктора Ющенка, який від початку свого президентства активно домагався вступу України до НАТО.
Багато експертів розцінили заяву про позаблоковий статус як намір догодити Росії, яку надто дратують натовські амбіції України. Розширення НАТО та можливу експансію альянсу на схід у своїй військовій доктрині Російська Федерація називає найбільшою зовнішньою загрозою для країни. Натомість Москва, яка намагається відновити свій вплив на Україну, як і на решту країн СНД, активно просуває інший військовий союз – Організацію договору про колективну безпеку (ОДКБ), що проголошує перш за все боротьбу з наркотрафіком та незаконною міграцією. Членами ОДКБ, окрім Росії, є Вірменія, Білорусь, Казахстан, Киргизстан, Таджикистан та Узбекистан.
Організація не має вимог щодо членства, і теоретично Україна могла б до неї приєднатися. Однак, позаблоковий статус закриє двері і до такого союзу.

Дискусія припиниться?
Натомість Україна все ж намагатиметься будувати в цьому плані прагматичні стосунки з Росією, впевнений директор Координаційного бюро європейської та євроатлантичної інтеграції Секретаріату Кабінету Міністрів Вадим Трюхан.
«Росія, яка є фундатором ОДКБ, є стратегічним партнером України, тому можна спрогнозувати, що в найближчі декілька років, можливо і в середньостроковій перспективі, Україна буде намагатися будувати прагматичні, взаємовигідні відносини з Росією, зокрема в питаннях, які стосуються безпеки, розвитку оборонно-промислового комплексу тощо. Тому, я думаю, дискусія зараз буде припинена, буде вестися прагматична робота», – каже Вадим Трюхан.
Головне зараз для України, за його словами, отримати максимальну користь від реалізації вже існуючих програм співробітництва як із Росією, так і з ЄС та НАТО.

На армію знов шукатимуть гроші
Ухвалення ж Закону про позаблоковий статус призведе до необхідності модернізувати вітчизняну армію і спрямувати Збройним силам необхідне фінансування, брак якого військові відчували в останні роки, зазначає Вадим Трюхан.
«Думаю, що в будь-якому випадку буде реорганізація і буде зроблено акцент на ті підрозділи, які дійсно можуть стати силами швидкого реагування, які зможуть у разі необхідності, захищати громадян України за кордоном, брати участь у місіях, які проводяться Європейським Союзом, під егідою ООН, зокрема і за участю НАТО. Тобто ефективність, швидкість реагування – це запорука успіху», – зауважує Вадим Трюхан.

Дві пляшки пива на тиждень – як плата за безпеку
За українським законодавством, на оборону має виділятися не менше 3 відсотків ВВП. Форма ж колективного захисту коштує дешевше. Так, скажімо, після вступу Литви до НАТО, витрати на утримання війська цієї країни скоротилися в півтора рази. Утім і кількість військових зменшилася – із 19 до 13 тисяч. Країна відмовилася і від традиційного призову.
Надзвичайний і Повноважний Посол Литовської Республіки Пятрас Вайтекунас розповів: «Витрати на оборону: до вступу в НАТО – 1,4 відсотка ВВП, сьогодні – 0,9 відсотка ВВП. Я перерахував це на більш відчутні речі. І виходить, що я, як громадянин, і будь-який громадянин країни НАТО, сплачує за безпеку дві пляшки пива на тиждень».
Україна, каже Пятраса Вайтекунаса, може бути лідером шістки «Східного партнерства», так само як Вільнюс у Вільнюській десятці, і повести за собою в ЄС та НАТО цілий регіон. За словами багатьох західних експертів, така роль належить саме Україні.

Джерело: Радіо Свобода

QR-код посилання на сторінку
Скористайтеся програмою для сканування штрих-кодів на телефоні.


Коментарі

avatar

Останні новини

09:16
18-Жов-2021
СБУ затримала озброєну банду грабіжників, які тривалий час переховувались від слідства
СБУ провела спецоперацію, внаслідок якої затримали трьох осіб, котрі в 2016 році здій
12:07
14-Жов-2021
COVID-сертифікат про вакцинацію: як реагувати, якщо не вдається створити електронний документ
Понад 1,8 мільйонів українців на сьогодні успішно користуються електронним документом
10:56
11-Жов-2021
Військові навчання Україна-НАТО спричинили істерику серед російських пропагандистів
Про те, що російські пропагандисти давно переплюнули всі досягнення їхнього натхненни
00:40
05-Жов-2021
Відповіді на найпоширеніші питання про е-лікарняні

В Україні з 1 жовтня всі заклади охорони здоров'я видаватимуть електронні ліка

18:03
01-Жов-2021
У Чернігові презентували збірник документів Антибільшовицького блоку народів
24 вересня в Чернігівській центральній міській бібліотеці імені М. М. Коцюбинського п
15:03
29-Вер-2021
Військові навчання Rapid Trident-2021 спричинили нову хвилю агресії боку Росії
З 20 вересня по 1 жовтня 2021 року на базі Міжнародного центру миротворчості та безпе
15:24
28-Вер-2021
Міф чи реальність: що криється за наймасштабнішими військовими навчаннями Росії «Захід-2021»
На думку багатьох українських фахівців у сфері оборони, військовими навчаннями, що пр
14:50
28-Вер-2021
Сучасна Білорусь: тоталітаризм, диктатура та політичні репресії
У 2020 році в Республіці Білорусь відбулись вибори президента. Здавалось, звичайна по
12:14
27-Вер-2021
Здобуття Білоруссю державної незалежності в 1991 році
Після завершення Другої світової війни в Білорусі наступні десять років ще тривала пі
19:43
26-Вер-2021
Боротьба України з великою корупцією: підтримка ЄС має визначальне значення, але потрібно більше результатів
Європейська палата аудиторів опублікувала звіт з аудиту ефективності підтримки ЄС у б
Усі новини