реклама партнерів:
Головна » 2010 » Березень » 24 » НАТО: Дві пляшки пива на тиждень – як плата за безпеку

НАТО: Дві пляшки пива на тиждень – як плата за безпеку


2010 » Березень » 24
Автор: Черняков
Коментарі: 0
Переглядів: 793
ЄВРОІНТЕҐРАЦІЯ


Ухвалення Закону про позаблоковий статус вимагатиме від України вже у найближчі кілька років збільшити фінансування Збройних сил та провести модернізацію армії, зробити її обороноздатною і спроможною захистити громадян від можливих загроз.
Таку думку висловив директор Координаційного бюро європейської та євроатлантичної інтеграції Секретаріату Кабінету Міністрів Вадим Трюхан. Він вважає, що дискусії щодо вступу до НАТО в Україні незабаром вщухнуть: в рамках існуючих програм країна будуватиме відносини як з альянсом, так і Росією, яка є фундатором Організації договору про колективну безпеку (ОДКБ).
В опублікованій угоді про створення парламентської коаліції «Стабільність та реформи» йдеться про законодавче закріплення позаблокового статусу України. У документі сказано про не участь країни у військово-політичних союзах інших держав, а також продовження «конструктивного співробітництва з НАТО з усіх питань, що являють спільний інтерес». Такий закон, у разі його ухвалення, по суті означатиме смерть однієї з ключових ініціатив попередника Януковича – Віктора Ющенка, який від початку свого президентства активно домагався вступу України до НАТО.
Багато експертів розцінили заяву про позаблоковий статус як намір догодити Росії, яку надто дратують натовські амбіції України. Розширення НАТО та можливу експансію альянсу на схід у своїй військовій доктрині Російська Федерація називає найбільшою зовнішньою загрозою для країни. Натомість Москва, яка намагається відновити свій вплив на Україну, як і на решту країн СНД, активно просуває інший військовий союз – Організацію договору про колективну безпеку (ОДКБ), що проголошує перш за все боротьбу з наркотрафіком та незаконною міграцією. Членами ОДКБ, окрім Росії, є Вірменія, Білорусь, Казахстан, Киргизстан, Таджикистан та Узбекистан.
Організація не має вимог щодо членства, і теоретично Україна могла б до неї приєднатися. Однак, позаблоковий статус закриє двері і до такого союзу.

Дискусія припиниться?
Натомість Україна все ж намагатиметься будувати в цьому плані прагматичні стосунки з Росією, впевнений директор Координаційного бюро європейської та євроатлантичної інтеграції Секретаріату Кабінету Міністрів Вадим Трюхан.
«Росія, яка є фундатором ОДКБ, є стратегічним партнером України, тому можна спрогнозувати, що в найближчі декілька років, можливо і в середньостроковій перспективі, Україна буде намагатися будувати прагматичні, взаємовигідні відносини з Росією, зокрема в питаннях, які стосуються безпеки, розвитку оборонно-промислового комплексу тощо. Тому, я думаю, дискусія зараз буде припинена, буде вестися прагматична робота», – каже Вадим Трюхан.
Головне зараз для України, за його словами, отримати максимальну користь від реалізації вже існуючих програм співробітництва як із Росією, так і з ЄС та НАТО.

На армію знов шукатимуть гроші
Ухвалення ж Закону про позаблоковий статус призведе до необхідності модернізувати вітчизняну армію і спрямувати Збройним силам необхідне фінансування, брак якого військові відчували в останні роки, зазначає Вадим Трюхан.
«Думаю, що в будь-якому випадку буде реорганізація і буде зроблено акцент на ті підрозділи, які дійсно можуть стати силами швидкого реагування, які зможуть у разі необхідності, захищати громадян України за кордоном, брати участь у місіях, які проводяться Європейським Союзом, під егідою ООН, зокрема і за участю НАТО. Тобто ефективність, швидкість реагування – це запорука успіху», – зауважує Вадим Трюхан.

Дві пляшки пива на тиждень – як плата за безпеку
За українським законодавством, на оборону має виділятися не менше 3 відсотків ВВП. Форма ж колективного захисту коштує дешевше. Так, скажімо, після вступу Литви до НАТО, витрати на утримання війська цієї країни скоротилися в півтора рази. Утім і кількість військових зменшилася – із 19 до 13 тисяч. Країна відмовилася і від традиційного призову.
Надзвичайний і Повноважний Посол Литовської Республіки Пятрас Вайтекунас розповів: «Витрати на оборону: до вступу в НАТО – 1,4 відсотка ВВП, сьогодні – 0,9 відсотка ВВП. Я перерахував це на більш відчутні речі. І виходить, що я, як громадянин, і будь-який громадянин країни НАТО, сплачує за безпеку дві пляшки пива на тиждень».
Україна, каже Пятраса Вайтекунаса, може бути лідером шістки «Східного партнерства», так само як Вільнюс у Вільнюській десятці, і повести за собою в ЄС та НАТО цілий регіон. За словами багатьох західних експертів, така роль належить саме Україні.

Джерело: Радіо Свобода

QR-код посилання на сторінку
Скористайтеся програмою для сканування штрих-кодів на телефоні.


Коментарі

avatar

Останні новини

16:16
15-Лис-2019
Рішення ЦВК про реєстрацію Володимира В'ятровича депутатом оскаржують у суді
"Давно такого бєспрєдєла, ну і страху, не пам’ятаю. Тепер зрозуміло, чому спікер тягн
15:50
15-Лис-2019
На Донбасі бойовики облаштовують вогневі позиції біля житлових споруд
Бойовики російсько-окупаційних військ облаштовують свої вогневі позиції біля житлових
11:16
14-Лис-2019
В Україні встановили факт знищення Луганського аеропорту російською армією
Російська Федерація у 2014 році обстрілювала Луганський аеропорт ракетами «Точка» зі
10:59
14-Лис-2019
Путін визнав негативний вплив західних санкцій на економіку РФ
У звичній манері, ухиляючись від прямої відповіді і зачіпаючи тему колонізації Марса,
12:39
13-Лис-2019
Українські спецслужби активно протидіють інформаційній агресії Росії (відео)
Російська Федерація продовжує гібридну війну проти України, в тому числі щедро фінанс
12:24
13-Лис-2019
Військова контррозвідка СБУ затримала агента російських спецслужб
Прес-центр Служби безпеки України оприлюднив дані щодо попередження інформаційної спе
18:23
11-Лис-2019
На Чернігівщині за хабар трьох поліцейських засуджено до п’яти років позбавлення волі
Чернігівський районний суд виніс вирок трьом посадовцям поліції, яких викрили на отри
11:52
11-Лис-2019
Александрійський патріархат визнав ПЦУ як канонічну православну церкву
Александрійський патріархат (Греція) – друга після Вселенського патріархату помісна п
11:33
11-Лис-2019
Україна готує дві резолюції в ООН щодо окупованого Криму
В Генасамблеї ООН до кінця поточного року мають розглянути дві «кримські» резолюції.
01:36
09-Лис-2019
Нова книга про український Донбас у 1921-1941 роках надрукована на Чернігівщині
Днями побачила світ книга: «Літопис українського Донбасу. Донбас у 1921-1941 роках».
Усі новини