реклама партнерів:
Головна » НАТО робить ставку на «розумну оборону»

НАТО робить ставку на «розумну оборону»


Коментарі: 0 ЄВРОІНТЕҐРАЦІЯ

Допомога проекту Європейської України - благодійний внесок
ваша підтримка важлива для незалежного видання
стань патроном
Потреба заощаджувати спонукає НАТО до змін. 28 країн-членів організації роблять ставку на «розумну оборону».
Упродовж наступних років видатки країн-членів НАТО на оборону будуть і надалі знижуватися, прогнозують європейські експерти. Фінансово-економічна криза докотилася і до армії. Це було відчутно на зустрічі міністрів оборони та закордонних справ у Брюсселі. Самі лишень США упродовж наступних десяти років планують заощадити на обороні 490 мільярдів доларів. Менше коштів потрібно розумніше використовувати, наголосив генеральний секретар НАТО Андерс Фог Расмуссен, назвавши такий підхід „розумною обороною“ (smart defence).
Генсек альянсу заявив у бельгійській столиці, що примус до заощадження дає шанс для кращої кооперації. «Ми повинні визначити правильні пріоритети. Мусимо сконцентруватися на тому, що ми найкраще можемо і найнагальніше потребуємо», - наголошував Расмуссен у колі міністрів оборони. Члени НАТО, які не можуть самостійно дозволити собі певну зброю або утримання спеціальних військових підрозділів, повинні об'єднуватися. Найкращий приклад у рамках НАТО – спільний контроль повітряного простору над трьома балтійськими країнами за допомогою союзників. З 2004 року, наприклад, небом над Латвією опікуються почергово німецькі та норвезькі військово-повітряні сили. Балтійські країни самотужки цього не можуть.

Розумна безпека в небі
«Я вважаю, тут ідеться про економічну пропорційність. Якщо одна держава не має певних можливостей, тоді є інші, які допомагають. Це важливо», - пояснив своє бачення такої практики керівник штабу латвійських ввійськово-повітряних сил Юсіус Антанас на веб-сторінці сайту НАТО. Статс-секретар латвійського міністерства оборони Яніс Сартс розраховує, що Латвія у такий спосіб має гроші для спецпідрозділів і фахівців-саперів, яких можна задіяти в Афганістані. «Ми підвищуємо нашу здатність до кооперації і водночас маємо вільні сили, які можна задіяти в операціях НАТО», - сказав Яніс Сартс. Альянс також опікуватиметься безпекою неба над Люксембургом, Ісландією та Словенією, повідомив Андерс Фог Расмуссен.
Експерти НАТО вже склали перелік зі 160 проектів, які стосуються кооперації, що може допомогти заощадити кошти. Втілять у життя, ймовірно, лише від 20 до 30 таких ідей. Багатьом державам, як і раніше, складно відмовитися від певної частини військової незалежності, зауважують дипломати. Три найбільших проекти «розумної оборони» упродовж найближчих років разом зі спільним гарантуванням безпеки повітряного простору, стосуватимуться спільної системи розвідки та ракетної оборони. Система розвідки для стеження за пересуванням військ на ворожій території має складатися з літаків, якими керуватимуть дистанційно - зі штабу в Італії. Утім, брюссельські дипломатии зауважують, що спливе ще чимало счасу, поки такі плани стануть реальністю.
Операція в Лівії показала, що данські літаки не можуть стріляти французькими боєприпасами

США вимагають більше від європейців
Американський міністр оборони Леон Панетта закликав європейських союзників до посилення «правильних» можливостей. Концепія «розумної оборони» не повинна обернутися приводом для подальшого урізання оборонних бюджетів, застеріг Панетта ще на початку лютого під час міжнародної конференії з питань безпеки у Мюнхені. Натомість тепер у Брюселі Панетта виглядав задоволеним. За його словами, НАТО перебуває на правильному шляху. За умов сучасного ведення війни європейці без США не є дієздатними. У них немає, наприклад, великих безпілотних літаків-розвідників. Тому деякі члени НАТО, серед яких і Німеччина, хочуть спільно придбати п'ять одиниць такої техніки. Європейські міністри оборони ще в березні домовилися спільно придбати літаки для заправки бомбардувальників у повітрі. У цій сфері європейці теж залежать від США.
Генеральний секретар НАТО Андерс Фог Расмуссен заявив, що у майбутньому війська країн-членів альянсу під час навчань мають більше співпрацювати. Досвід, одержаний під час спільної місії в Афганістані, має призвести до поліпшення вишколу. Під час операції в Лівії, наприклад, рік тому солдати НАТО встановили, що данські літаки не можуть стріляти французькими боєприпасами. Такі недоліки, як передбачає нова концепція НАТО, потрібно ліквідовувати. Крім того, у майбутньому планується обговорювати оборонні бюджети 28 країн альянсу ще до того, як їх ухвалюватимуть у парламентах.
Про розумну оборону говоритимуть і в Чикаго 20-21 травня, де відбудеться наступний саміт НАТО. Як зауважують окремі дипломатии, ініціативи розумної оборони, які офіційно затвердять на саміті, міститимуть багато старих планів. Тобто старий товар продаватимуть під новою етикеткою. Найбільший ефект економії, як очікується, принесе виведення військ з Афганістану.

Джерело: Німецька хвиля






Модуль не активізовано (module is not installed)

Останні новини

19:03
25-Груд-2024
Авіакатастрофа в Казахстані: 38 людей загинули
У авіакатастрофі в Казахстані, яка сталась сьогодні вранці, загинули щонайменше 38 лю
18:12
23-Груд-2024
Рухівці про місцеву "ЄС": політика Порошенка чи "Вени"?
Провід обласної організації Народного Руху України заслухав інформацію Володимира Сту
11:19
22-Груд-2024
Круглий стіл у Чернігові до 87-річчя від дня народження В’ячеслава Чорновола
21 грудня у Чернігові, в Музеї боротьби за відновлення незалежності України на Черніг
12:18
20-Груд-2024
Московською ракетою пошкоджено в Києві унікальну пам’ятку національного значення — Миколаївський костел
Вранці 20 грудня внаслідок чергової російської ракетної атаки в Києві пошкоджено унік
17:01
18-Груд-2024
Соратники з Чернігівщини про В’ячеслава Чорновола
«Над Україною нависає зловісна двоголова тінь російського імперіалізму, який тільки й
20:30
15-Груд-2024
Армія Північної Кореї здійснила масовану атаку позицій ЗСУ біля міста Суджа
14 грудня вперше в історії армія Північної Кореї здійснила масовану атаку позиції ЗС
Усі новини