реклама партнерів:
Головна » Омікрон та інші штами. Загрози мутацій коронавірусу

Омікрон та інші штами. Загрози мутацій коронавірусу


Коментарі: 0 СОЦІУМ

Допомога проекту Європейської України - благодійний внесок
ваша підтримка важлива для незалежного видання
стань патроном
Ще у квітні 2020-го вчені змогли розшифрувати геном вірусу SARS-CoV-2, збудника COVID-19. Це дозволило відстежувати його мутації. Відтоді весь світ почав вчити грецький алфавіт: «альфа», «бета», «гама», «дельта», тепер «омікрон», наявність якого вже підтверджена у 8 областях Україні. І спеціалісти кажуть, що це далеко не кінець.

Чому виникають мутації вірусу та чого нам очікувати від нових штамів SARS-CoV-2, розповідає завідувач клініко-діагностичної лабораторії ІНВІТРО Павло Набока.

— Почнемо з того, що таке мутації. Це генетична мінливість вірусу, яка може проявлятися в зміні його властивостей. Мутації вірусу мають потенційну можливість радикально вплинути на його характеристики, як у бік збільшення патогенних властивостей, так і навпаки. Основна мета цих змін — покращити здатність вірусу до виживання. Вважається, що частіше мутації роблять вірус більш патогенним (заразним). Проте, не все так однозначно, і велика кількість мутацій може зробити вірус, навпаки, нежиттєздатним. Тому впадати в паніку поки що не варто: мутації вірусу можуть призвести як до посилення пандемії, так і до її зменшення. Саме тому, вчені прискіпливо вивчають та відслідковують нові форми SARS-CoV-2 по всьому світу.

А в Україні є можливість виявляти мутації SARS-CoV-2?


— В лабораторії ІНВІТРО ми проводимо таке дослідження. Пацієнти, які отримали позитивний результат ПЛР-тесту на COVID-19, можуть додатково замовити дослідження на визначення мутацій вірусної РНК, характерних для різних варіантів вірусу. Ми можемо визначити 10 варіантів вірусу, ідентифікованих на сьогоднішній день: так званий «дикий» штам, штами Alpha, Beta, Gamma та інші, а також Delta та Omicron, які мають на початок 2022 року найбільше клінічне та епідеміологічне значення.

Чому важливо визначати штами коронавірусу?


— Мутації призводять до змін властивостей вірусу, що може вплинути на швидкість та тяжкість протікання захворювання. Розуміння того, з яким саме штамом вірусу стикнувся пацієнт, може допомогти спрогнозувати віддалені наслідки для здоров’я.

Мутації збільшують здатність вірусу до розповсюдження. Наприклад, контагіозність (заразність) «Дельти» до 2,5 разів вища, ніж у попередніх штамів. А сьогодні «Дельту» витісняє «Омікрон», тобто він розповсюджується ще швидше. ВООЗ вже внесла «Омікрон» до категорії варіантів, що викликають занепокоєння, саме через темпи його поширення. Тому визначення штаму важливо також з точки зору прийняття відповідних медико-санітарних та епідеміологічних мір.

Як вірус мутує?


— Спрогнозувати появу нових варіантів (штамів) вірусу, що виникають внаслідок мутацій, неможливо. Коли вірус знаходиться в чутливому організмі (інфікованій людині), він намагається активно боротися з його імунною системою. Вірус, так би мовити, «тренується», пристосовується до несприятливих для нього умов шляхом набуття нових властивостей (мутацій). В організмі людей з низькою активністю імунних реакцій (людей похилого віку, пацієнтів з імунодефіцитом) ці процеси протікають більш активно. Їхня ослаблена імунна система не може швидко справитися з вірусом, відповідно, у вірусу є час, щоб мутувати. Якщо мутація виявилась вдалою, вона розповсюджується у вірусній популяції, оскільки новий варіант отримує переваги у порівнянні з попередніми. Так, наприклад, з’явився перший широко відомий штам SARS-CoV-2 — британський «Альфа». Припускають, що тривала персистенція (носійство) вірусу в організмі людей з ВІЛ-інфекцією стала причиною появи «Омікрона».

Чи можна запобігти появі нових мутацій?


— Якщо вакцинувати більшу частину населення. Коли вірус потрапляє до вже знайомого з ним організму, імунна система реагує на нього достатньо швидко, і він просто не встигає мутувати. Низькі ж темпи вакцинації залишають коронавірусу більше «поле для діяльності», оскільки збільшують ризики потрапляння вірусу в організм людей з імунодефіцитним станом, що сприяє більш тривалій його циркуляції та виникненню нових мутацій.






Модуль не активізовано (module is not installed)

Останні новини

07:01
04-Трав-2024
На Поклонній горі – черги до трофейної техніки України та НАТО
Зрозуміло, що людей осудних у цій черзі немає.
Це той самий «кровожерний совок
06:56
04-Трав-2024
Про «покровскіх ос» на Лук’янівці у Києві
У Страсну п‘ятницю, коли у православних храмах виносять для поклоніння Плащаницю я за
20:49
03-Трав-2024
1300 московських попів поповнить ряди окупаційної армії кремля
кремлівська церква має намір направити на фронт в Україну “для духовної допомоги росі
20:34
30-Квіт-2024
ССО уразили два російських ЗРК «Бук» на Сумському напрямку
Оператори одного з підрозділів ССО під час розвідувальних дій на Сумському напрямку в
20:13
30-Квіт-2024
Херсонщина. Російські окупанти без успіху намагаються штурмувати звільнений острів Нестрига
Російські окупанти без успіху штурмують острів Нестрига в Херсонській області, який р
20:01
29-Квіт-2024
Чотири батальйони «кадировців» прибули до кордону з Сумщиною
29 квітня командир 3 роти 8 добровольчого формування територіальної громади Володимир
20:18
28-Квіт-2024
Ситуація на російсько-українському фронті загострилась
Ситуація на фронті загострилась. Намагаючись захопити стратегічну ініціативу та прорв
21:41
27-Квіт-2024
Найганебніша сторінка в історії ВР України
Ці кадри обійдуть всі світові медіа. 27 квітня 2010. Ратифікація Харківських угод. Ми
00:31
27-Квіт-2024
10 найпопулярніших застосунків для смартфонів у цьому році

Глобалізація інтернет-середовища призвела до того, що окремі застосунки мають стаб

21:02
26-Квіт-2024
Резонансне ДТП у Броварах: правоохоронці затримали Майбоженка
Затримано посадовця РДА Київщини, який скоїв ДТП з чотирма постраждалими

Усі новини