реклама партнерів:
Головна » 2011 » Травень » 7 » Переяславський заповідник: монастирі витісняють музеї

Переяславський заповідник: монастирі витісняють музеї


2011 » Травень » 7
Коментарі: 0 КУЛЬТУРА

Допомога проекту Європейської України - благодійний внесок
ваша підтримка важлива для незалежного видання
стань патроном
Приміщення національного заповідника «Переяслав» передають церкві, а їхні експозиції згортають, б’ють на сполох представники місцевої громади.
Експерти бачать у цьому свідоме знищення музеїв, які роблять найбільше для формування національної самосвідомості українців. А в Українській православній церкві (Московського патріархату) говорять про відродження монастирів і одночасно запевняють, що музеї продовжать діяти.
Музеї народного одягу середньої Наддніпрянщини, Давньоруської архітектури та музей імені винахідника електрозварювання Бернардоса донедавна були окрасою музейного містечка у центрі Переяслава. Нині вони не приймають відвідувачів, їхні експозиції згорнуті.
Під загрозою закриття – і музеї Сковороди та музей-діорама «Битва за Дніпро», повідомляють у місцевій організації «Переяславський скарб». Як розповів Радіо Свобода голова організації, історик Тарас Нагайко, проблема почалася з того, що на території Національного заповідника «Переяслав» встановили намет вірні Української православної церкви (Московського патріархату).
Пізніше офіційні видання УПЦ (МП) заявили про відродження на цьому місці двох чоловічих монастирів. Одночасно із цим звільнили керівника заповідника Віктора Ткаченка, а заповідник спільно з представниками церкви відвідали перші особи області та Міністерства культури і туризму.
Громада намагається захистити музеї. У Переяславі тривають акції протесту, оскільки місцеві мешканці значну частину прибутків отримують від туристів, які ідуть до тамтешніх музеїв. Міська рада висловила недовіру новому керівникові заповідника Павлу Довгошиї. Однак музеї досі закриті для відвідувачів, і там порядкують ченці, розповідає Тарас Нагайко.
«Жодної прозорості немає. Міністр культури і туризму Михайло Кулиняк запевнив, що немає жодних документів про передачу приміщень церкві, але факт закриття двох музеїв дозволяє говорити про загрозу і для інших, які розташовані у приміщеннях колишньої Михайлівської церкви. Є акт спільного користування приміщенням музеями і церквою, але це користування дуже специфічне. Експозиції не діють, працівники музеїв не мають навіть ключів від них. Є припис Державної інспекції культурної спадщини про припинення незаконного будівництва, оскільки представники церкви перебудовують історичні пам’ятки, збудовані переяславським полковником Федором Лободою», – каже голова організації «Переяславський скарб».
Керівництво заповідника ситуацію не коментує. Водночас відомо, що частину його працівників, які були не згодні з закриттям музеїв, звільнили, і вони доводять свої права у суді.
Музеї та монастирі можуть працювати на спільну мету – УПЦ (МП). Зі свого боку, керуючий справами Переяслав-Хмельницького вікаріату УПЦ (МП), вікарій Пантелеймон (Васильківський) не бачить підстав для конфлікту і вважає, що монастирі й музеї мають мирно співіснувати.
«Територія, яка прилягає до Свято-Архангело-Михайлівського храму, із благословення митрополита Володимира є чоловічим монастирем. Можливо, це комусь не подобається. Ворота монастиря не будуть закриті, оскільки монастирі створюються як осередки духовності, культури, подвигу і молитви. Музейні працівники не усунуті від роботи. Музейна справа буде поєднуватися з діяльністю монастиря. Жоден шматочок старовини не буде втрачено», – говорить представник церкви.
Українська православна церква (Московського патріархату) завдала непоправних збитків історичній спадщині України, переконаний експерт із музейної справи Віктор Тригуб.
«Ідеться про перехід до однієї з конфесій приміщень музеїв та всіх центральних кварталів історичного міста, яким має пишатися кожен українець. Музей народного одягу вже складений у коробки у гаражах, його фактично не існує. Хоча закон дозволяє виселяти музей лише за єдиної умови – що він вже отримав інше рівноцінне приміщення», – наголошує він.
Експерт відзначає, що церковники не надали жодної компенсації за використання приміщень музеїв.
Тим часом у старовинній дзвіниці на території Переяславського заповідника вже діє громада Української православної церкви Київського патріархату. Однак представники місцевої громади запевняють, що з 1996 року вона вносить орендну платню і не чинить перешкод у роботі музеїв.

Євген СОЛОНИНА
Джерело: http://www.radiosvoboda.org

QR-код посилання на сторінку
Скористайтеся програмою для сканування штрих-кодів на телефоні.


Коментарі

avatar

Останні новини

17:01
28-Січ-2022
Національний спротив: з нового року в Україні набрав чинності новий Закон
З 1 січня 2022 року набув чинності Закон України «Про основи національного спротиву»,
14:44
28-Січ-2022
Який дім краще вибрати: одно- чи двоповерховий?

Приватні будинки зводяться в одно- та двоповерховому варіантах. Часто охочим придб

13:50
28-Січ-2022
Росія використовує Білорусь як буферну зону своїх геополітичних амбіцій
Якщо Росію вже давно можна порівнювати з купкою людей із так званого кооперативу «Озе
17:45
26-Січ-2022
Як правильно приймати антибіотики? Головні правила прийому антибіотиків
З часу винайдення антибіотики значно знизили захворюваність і смертність від інфекцій
17:39
26-Січ-2022
1 лютого стартує кампанія зі щеплення від поліомієліту дітей, які не були вакциновані вчасно
1 лютого в Україні розпочинається кампанія зі щеплення дітей від поліомієліту. Її пер
16:04
26-Січ-2022
Омікрон та інші штами. Загрози мутацій коронавірусу
Ще у квітні 2020-го вчені змогли розшифрувати геном вірусу SARS-CoV-2, збудника COVID
15:46
26-Січ-2022
Російські олігархи втрачають мільярди пропорційно нарощуванню військ на кордонах з Україною
З 20 грудня 2021 року по 25 січня 2022-го сукупний статок 104 російських мільярдерів
17:06
25-Січ-2022
Казахський гамбіт: чи вистачить ресурсів у довгожителя Кремля втримати екс-республіку
Москва з великим задоволенням скористалася б ситуацією в Казахстані і приєднала би зн
09:42
23-Січ-2022
Виступ Блiнкена в Берлiні: Чиї вiйська отoчили чиїх?
Перед зустріччю з Лавровим у Женеві Ентоні Блінкен виступив у Берліні із промовою про
20:56
22-Січ-2022
Москва обурена розвитком української мови в Україні
У Міністерстві закордонних справ РФ поскаржилися на те, що в Україні українська мова
Усі новини