реклама партнерів:
Головна » Перейменування Кіровограда: у пошуках компромісу

Перейменування Кіровограда: у пошуках компромісу


Коментарі: 0 ДЕКОМУНІЗАЦІЯ

Допомога проекту Європейської України - благодійний внесок
ваша підтримка важлива для незалежного видання
стань патроном
У ході декомунізації Верховна Рада має перейменувати ще майже 800 населених пунктів, у тому числі й Кіровоград. У цьому місті щодо зміни його назви тривають чи не найзапекліші в країні дебати. Про це пише німецьке видання DW.

За останнє століття місто перейменовують вже вчетверте. Ще 1924 року Єлисаветград, тоді окружний центр Одеської губернії, називають Зинов'євськом - на честь народженого тут партійного діяча ВКП (б) Григорія Зинов'єва. Та за десять років, після арешту Зинов'єва як ворога народу, місто переіменовують спочатку на Кірово, а ще через п'ять років на Кіровоград - на честь ще одного діяча радянської комуністичної партії Сергія Кірова, у вбивстві якого і звинувачувався Зинов'єв.

Суперечки щодо нової назви міста розпочалися ще до здобуття Україною незалежності, згадує місцевий краєзнавець Максим Сінченко. Саме тоді, у 1990 році, від місцевого історика Юрія Матівоса вперше пролунала пропозиція переіменувати Кіровоград у Інгульськ - на честь річки, що біжить містом. Проте, як і зараз, симпатії місцевих чиновників були на боці історичної назви Єлисаветград, і місто ледь не назвали так 1992 року. Завадила відсутність більшості у місцевій раді, однак про серйозність намірів свідчить серія автомобільних номерних знаків "ЕІ", що вже була надрукована того року.

Інгульськ без Інгула
Наразі Інгульськ - єдиний варіант нової назви міста, зареєстрований у парламенті. Саме на ньому наполягає комітет Верховної Ради з питань місцевого самоврядування та Інститут національної пам'яті. Останній у своєму поясненні пов'язує цей варіант не тільки з назвою річки (за аналогією перейменування Дніпропетровська у Дніпро), але й з Інгульською паланкою Війська запорізького низового, що існувала у середині XVII сторіччя.
Однак цей варіант у Кіровограді зустрічає суттєвий спротив місцевого населення. "Інгул для міста річка не стратегічна, він тут дрібний та вузький, а більша частина Інгульської паланки знаходилась взагалі за межами області", - пояснює DW радниця міського голови Євгенія Шустер. Немов на підтвердження її слів виглядає нині набережна Кіровограда - занедбана, з поламаними огорожами, вкрита не прибраним ще з січня снігом.

Єлисаветград без імператриці
Упродовж зими у місті пройшло вже кілька мітингів проти перейменування на Інгульськ. Більшість учасників цих зібрань підтримують повернення Кіровограду історичної назви - Єлисаветград. Про підтримку цього варіанту свідчить і опитування, що відбулося в місті у жовтні одночасно з місцевими виборами. З близько 200 тисяч мешканців міста у ньому взяли участь майже 46 тисяч осіб, з яких понад 75 відсотків підтримали назву "Єлисаветград".

"Опитування мало неофіційний характер, до того ж відбувалося з порушеннями. От особисто я проголосував двічі за Інгульськ, - наголошує Максим Сінченко. - Однак, попри це, підтримка Єлисаветграду виглядає беззаперечною, адже Інгульськ підтримало лише трохи більше 9 відсотків".
Проти повернення місту історичної назви місту виступає переважно патріотично налаштована громадськість. В першу чергу, через стійку асоціацію назви "Єлисаветград" з ім'ям російської імператриці Єлизавети Петрівни.
"Це безпідставні побоювання, - опонує Євгенія Шустер. - Місто було названо Єлисаветградом на честь військової фортеці, а саму фортецю - на честь святої Єлисавети, а не імператриці. Хоча вона й підписувала указ про її заснування".
Та чи не найбільше невдоволення патріотичної громади викликає підтримка історичної назви старими елітами міста, зокрема колишнім членом Партії регіонів Павлом Штутманом, власником найбільших у місті заводів "Червона зірка" та "Гідросила". Саме за його ініціативою у місті розміщено велику кількість бігбордів на підтримку назви Єлисаветград.
"Єлисаветград - це бренд з історією, така назва для міста вигідна і з точки зору туризму, і з точки зору бізнесу", - стверджує бізнесмен.
"Єлисаветград - це руський мір", - рясніють по місту графіті невдоволених.

Третій - компромісний
У січні міськрада Кіровограда звернулась до Верховної Ради з проханням відкласти перейменування міста до прийняття закону про місцевий референдум. Саме на ньому, на думку міського голови Андрія Райковича з Блоку Петра Порошенка, має вирішуватись питання нової назви міста.

Залишивши звернення місцевих депутатів без відповіді, Верховна Рада все-таки відклала перейменування, не впоравшись із відведеним законом про декомунізацію терміном - до 21 лютого. Через оголошену минулого тижня перерву депутати зможуть розглянути це питання не раніше середини березня.

"Звісно, на прийняття закону про місцевий референдум годі й сподіватися, - переконаний секретар міськради Кіровограда Володимир Смірнов з "Самопомочі". - У тепершній нестабільний час це був би ризикований інструмент. Та, можливо, за цю перерву знайдуться якісь альтернативи".

На пошуках альтернативи наполягає і Максим Сінченко. На його думку, компромісним варіантом назви міг би стати Єлисавет - саме так, на думку краєзнавця, місто називали прості мешканці, носії української мови. "До того ж Єлисавет зустрічається в історичних документах, зокрема в документах УНР та Директорії, як українська, постімперська назва міста", - стверджує він.

Народний депутат Олександр Горбунов з "Народного фронту" розглядає можливість перейменування міста у Кропивницький - на честь драматурга Марка Кропивницького, який 1882 року заснував у Кіровограді перший професійний український театр.

"Ця назва зможе об'єднати усі патріотично налаштовані кола нашого суспільства, допоможе місту стати творчою столицею України", - запевняє Горбунов.


Модуль не активізовано (module is not installed)

Останні новини

23:07
16-Лип-2024
Безсоння, як собі допомогти?

Безсонням вважаються розлади сну, коли характеризується його погана якість, недост

13:44
16-Лип-2024
Чернігівські рухівці про річницю Декларації про державний суверенітет України
Сьогодні чернігівські рухівці, хоч і скромно, але згадали про річницю Декларації про
12:11
16-Лип-2024
До 34-річчя проголошення Декларації про державний суверенітет України
16 липня Україна відзначає 34-річчя проголошення Декларації про державний суверенітет
14:10
11-Лип-2024
Унікальна знахідка: на Афоні виявлено рідкісний оригінальний автограф українського письменника XVI ст. Василя Суразького
Неймовірна знахідка. Нинішня наукова експедиція на Святу Гору Афон виявилася напрочуд
21:00
10-Лип-2024
Деколонізація топонімії на Чернігівщині: профільна робоча група розглянула пропозиції щодо перейменування вулиць
На виконання Закону України «Про засудження та заборону пропаганди російської імперсь
21:25
09-Лип-2024
Народний Рух України: ПЕРШИЙ КРОК на Чернігівщині
Чернігів сьогодні відзначив 35-річчя з дня установчих зборів обласної організації Нар
21:35
05-Лип-2024
Заява НРУ щодо провокативних зазіхань румунської церкви
Заява
Політичної партії “Народний Рух України”
щодо
21:08
05-Лип-2024
УПЦ не має правових підстав перебувати на території Єлецького монастиря в Чернігові
Постановою Північного апеляційного господарського суду у справі від 04. 07. 2024 позо
21:11
04-Лип-2024
На Афоні виявлено 144 київських стародруків XVIII століття
Під час наукової експедиції на Святу Гору Афон у книгосховищі одного з афонських мона
Усі новини