реклама партнерів:
Головна » 2014 » Листопад » 16 » Петриківський розпис у Чернігові. Фото

Петриківський розпис у Чернігові. Фото


2014 » Листопад » 16
Автор: Черняков
Коментарі: 0
Переглядів: 2694
КУЛЬТУРА


Картини українських художників часто навіюють смуток і тривогу за країну. Але є мистецтво, яке відображає український світогляд і в той же час є світлим, яскравим та оптимістичним. Це петриківський розпис. Він зародився в селянській хаті на Дніпропетровщині, а нині став національним брендом української культури й частиною нематеріальної спадщини ЮНЕСКО. Виставка сучасних зразків петриківського розпису відкрилася в Чернігівському Колегіумі. На ній представлено понад 70 робіт шести художниць із Петриківки та Львова.
Казкові жар-птиці, дивовижні квіти, чисті яскраві кольори. Деякі роботи традиційні, інші передають сучасне бачення цього мистецтва. Так, львів’янка Наталія Малярчук створила кілька картин на майданівську тематику. Тут і палаючі діжки, й шини, й кидання коктейлів Молотова поєднано з візерунками та символами петриківського розпису. Є навіть розписані петриківськими квітами каски.
— На Майдані я не була через те, що хворіла від початку цих подій до кінця. То я таким чином через мистецтво була з ними. Намалювала, виклала в Інтернет – і мої роботи поширювали, виставляли на аватарки в соцмережах. А потім мені навіть запропонували зробити листівку «Слава Україні!», повісили її на ялинку. Таким чином я підтримувала майданівців, — розповідає Наталія Малярчук.
У роду майстрині є вихідці з місцевості, розташованої трішки південніше села Петриківки. Саме від них, вважає пані Наталія, вона могла запозичити той потяг до народного малярства.
А ось майстрині з самої Петриківки Олені Ярмолюк любов до мистецтва передав рідний дядько, народний майстер України Федір Панко. «Але як вийшла заміж, присвятила себе сім’ї й не малювала 15 років», — розповідає вона. Тільки коли діти подорослішали, пані Олена почала серйозно займатися розписом. За це вона вдячна іншій майстрині, Галині Назаренко, а своєму чоловікові — за підтримку. До речі, він займається фермерством, вирощує яблука. Та, попри велику кількість домашніх клопотів, Олена Ярмолюк знаходить час на мистецтво.
— Я дуже люблю малювати квіти: маки, майори, мальви. Маки символізують кров, сонях – сонце, калина – це дівоча краса. Зозуля на калині або півень – плин часу; волошки – чистота душі; дуби – міць, сила, воля, — розповідає майстриня. — Картина повинна народитися ще в уяві. А потім переноситься на полотно. Щодня треба працювати, тому що рука не повинна розслаблятися.
Пані Олена розповідає, що в Петриківці майже всі жителі володіють азами цього розпису, якого навчають там із дитячого садочка. Малюють усі – й жінки, й діти, й чоловіки.
Ще одна петриківська майстриня Галина Назаренко тяжіє до релігійних тем. На її картинах — Різдво, Великдень, Покрова, янголи. Жінка розписувала три церкви.
— У першому храмі, який я розписувала, почала багато спілкуватися з батюшкою. Я його настільки поважаю, настільки це хороша людина, що він дуже змінив мій світогляд, — говорить вона.
Серед робіт Галини Назаренко на виставці представлено триптих «Рушник України», де зображено Святу Покрову, осінні листочки та квіти. Особливість роботи в тому, що вона виконана на полотні і має великий, не характерний для петриківського розпису, розмір.
— Закінчила художнє відділення Миргородського керамічного технікуму. Потім вийшла заміж і повернулась у Петриківку. А чим там можна займатися? Звісно, що малювати. Чоловік мене підтримав із виставкою, адже для її організації треба вкласти великі кошти. Чоловік — фермер. Завдяки йому в мене відбулося 25 персональних виставок, 13 разів виставлялася за кордоном, — розповідає пані Галина.
На відкритті виставки багато говорили про значення петриківського живопису для культури України та його походження. Голова осередку Національної спілки майстрів України Володимир Мороз підкреслив, що в радянські часи намагалися знищити петриківський розпис, і навіть нині у школах частіше згадують про російську хохлому, хоча потрібно більше звертати увагу на своє, українське. Куратор проекту «Петриківка – душа України» Ніна Бруневич розповіла, що виставку до Чернігова привезли відразу після Грузії, де вона викликала чималий інтерес:
— У планах – виставки в Україні та за кордоном. Сприймають петриківське малярство з великим інтересом, особливо діаспора. Ми не просто демонстрували живопис, а й намагалися донести, яка у нас щира, миролюбна країна.
Мистецтво петриківського розпису було народжене багато віків тому в селянській хатині-мазанці. Коли господиня хотіла її прикрасити, малювала квіти – над піччю, над вікнами чи дверима. Кожного Великодня вона білила піч і робила новий малюнок. Для петриківки характерні біле тло й використання чотирьох основних кольорів: синього, жовтого, зеленого та червоного. Елементи малюнка слід виводити одним мазком: і ніжну пелюстку квітки, і гнучке стебло рослини, легким дотиком передавати і твердість плоду, і м’якість ягоди. Для зображення ґрон калини, винограду, горобини майстри часто користуються таким «інструментом», як власний палець.
На долю одних майстринь випало творити це мистецтво, на долю інших – зберегти. А ми можемо його побачити. Після урочистого відкриття виставки майстрині провели для бажаючих повчитися майстер-клас із петриківського живопису. Малювати жар-птиць училися вихованці Чернігівської художньої школи та інші відвідувачі. Робити правильні мазки досить складно, проте задоволення від роботи отримуєш величезне.

Вікторія ГАВРИК, Хвиля ДесниQR-код посилання на сторінку
Скористайтеся програмою для сканування штрих-кодів на телефоні.


Коментарі

avatar

Останні новини

12:50
22-Лют-2020
Озеро Світязь на Волині катастрофічно обміліло: шокуючі фото
Озеро Світязь у Волинській області зараз опинилося на межі екологічної катастрофи: на
09:47
22-Лют-2020
У чернігівському обласному філармонійному центрі відбувся вечір-реквієм
Небайдужі чернігівці вийшли на Красну площу, де стояла барикада під час Революції Гід
09:37
22-Лют-2020
Люди хотіли спалити санаторій, аби не довезли сюди евакуйованих – голова сільради Нових Санжар
За словами голови сільради Нових Санжар Інни Коби, через непоінформованість місцевих
18:13
21-Лют-2020
Народний артист України Андрій Демиденко отримав почесну нагороду імені Франца Кафки
Знаний український поет, автор багатьох популярних пісень, народний артист України Ан
10:53
21-Лют-2020
Як колишні регіонали СБУ хочуть реформувати
Наразі відбуваються кулуарні баталії щодо майбутньої реформи вітчизняної спецслужби –
17:53
19-Лют-2020
ІНФОРМАЦІЙНІ МАТЕРІАЛИ ДО ДНЯ ГЕРОЇВ НЕБЕСНОЇ СОТНІ
20 лютого в Україні щорічно відзначають День Героїв Небесної Сотні згідно з Указом Пр
11:31
19-Лют-2020
Заходи з вшанування Героїв Небесної Сотні у Чернігові
20 лютого, у четвер, у Чернігові відбудуться заходи з вшанування Героїв Небесної сотн
17:51
18-Лют-2020
18 лютого народився американський історик, політолог, журналіст, дослідник Голодомору в Україні Джеймс МЕЙС
1952, 18 лютого – в Оклахомі (США) народився Джеймс Ернест Мейс, американський істори
17:02
18-Лют-2020
9,5 мільйонів українців отримуватимуть якісні адміністративні послуги завдяки підтримці Програми «U-LEAD з Європою»
9,5 мільйонів українців, переважно мешканці об’єднаних громад та малих міст, почнуть
08:46
18-Лют-2020
Збройні формування Російської Федерації перейшли в наступ на Донбасі
Сьогодні, зранку 18 лютого збройні формування Російської Федерації атакували позиції
Усі новини