ваша підтримка важлива для незалежного видання стань патроном
В Україні ціна авіаційного палива, що становить близько третини собівартості польоту у бюджетних перевізників, значно вище, ніж в Євросоюзі. Про це пише Євген Гордєйчик у «Власти денег». Згідно з даними міжнародної асоціації повітряного транспорту IATA, в кінці 2013 р. ціна на реактивне паливо на світових ринках перебувала в районі $120 за барель (близько 6200 грн. за тонну). Аеропорт польського міста Жешув згоден заправляти літаки за ціною $1065 за тонну (близько 8600 грн.).
У той же час український постачальник, компанія «Укртатнафта», пропонує авіаційне паливо за умови відвантаження залізничним транспортом по 11 660 грн. за тонну. Вартість палива при безпосередній заправці літака компанія не розголошує, але можна припустити, що в цьому випадку вона буде набагато вище.
Причиною такої відмінності цін є те, що у Євросоюзі палива для цивільної авіації звільнено від акцизу, а паливо для міжнародних рейсів звільнено від ПДВ. Крім додаткового податкового навантаження, на ціну палива в Україні суттєво впливає монополізація ринку.
«Ринок авіаційного палива досить закритий. В Україні існує не більше десяти компаній, що займаються поставками палива для авіації», – зазначає Сергій Куюн, директор «Консалтингової групи А- 95».
За даними «Вісника держзакупівель», в останні роки одним з найбільших постачальників авіаційного палива для державних структур є ТОВ «Перша Паливна Компанія» донеччанина В’ячеслава Момота, стратегічним партнером фірми є російський «Лукойл». Ця «Перша паливна» у грудні отримала контракт Донецького аеропорту на постачання палива у 2014 році на суму 580 млн грн. по 14 500 тис грн./т. Це більш ніж у півтора рази дорожче від ціни на реактивне паливо у Польщі.