ваша підтримка важлива для незалежного видання стань патроном
50 % жителів Росії хоче її розширення за рахунок сусідніх країн. Соціологи « Левада- центру» , провідні загальноукраїнські опитування громадської думки , включили в один з них питання, запропоновані РБК. Громадян запитували , в яких колишніх республіках СРСР ущемляються права росіян і якими способами прийнятно захищати земляків від дискримінації.
За підсумками опитування соціологи з'ясували , що половина опитаних хотіла б бачити розширення території країни за рахунок приєднання земель з російськомовним населенням до Росії . Але тільки 8 % від усіх учасників опитування схвалюють військові операції .
На думку жителів Росії , найбільше російськомовне населення гноблять на Україні ( 62 %) , у Литві , Латвії , Естонії та Грузії , найменше - у Білорусі ( 4 %) і у Вірменії ( 5 %). У кінці рейтингу , як одним з найсприятливіших країн , виявилися Киргизстан , Туркменістан , Узбекистан і Таджикистан , причому там майже не ущемляються навіть соціальні та політичні права росіян , впевнені респонденти .
Дискримінація , вважають опитані , насамперед, виражається в забороні офіційно використовувати російську мову і отримувати на ньому освіту ( 50 %) , у цькуванні ( 42 %) і відмовах визнавати громадянство ( 26 %). Крім цього , на думку росіян , в Україні та країнах Балтії важко вести свій бізнес , зустрічаються заборони на окремі види професій.
Боротися з таким станом справ , більшість респондентів вважають можливим тільки економічними та політичними санкціями ( 41 і 34 %) , третина респондентів допускає відповідь утиск прав уродженців цих країн , що знаходяться в Росії .
«Наші співвітчизники нечасто бувають у країнах Балтики і на Україні , тому у них майже немає уявлення про те , що там відбувається насправді . Говорити про утиск прав в цих країнах стало штампом , але це міф » , - вважає соціолог Леонтій Бизов .
На думку експерта московського Центру Карнегі Олексія Малашенко , проблеми у російськомовного населення набагато частіше виникають в країнах Азії : там набагато складніше вести бізнес або брати участь у політичному житті країни.
« Є країни , звідки росіяни їдуть. За радянської влади в Казахстані 50 % населення були росіяни , зараз - тільки 21 % » , - говорить Малашенко. За його словами, скорочення російськомовного населення , спостерігається і в Киргизстані , і в Таджикистані . « В Азії російськомовним важко тому , що там все вирішують клани і родинні зв'язки : вони допомагають своїм» , - вважає експерт. За словами Малашенко , бізнес російські нормально можуть вести тільки в Казахстані , бо частина еліти країни досі залишається російськомовна.
Соціолог Денис Волков зазначає , що топ «головних ворогів» залежить від політичної ситуації , і в набагато меншому ступені від реального стану справ в цих країнах. «Велика частина громадської думки формується федеральними каналами : Першим каналом , Росією і НТВ. І тільки 10-15% осіб отримують інформації з альтернативних джерел в інтернеті » , - констатує Волков.
Від себе можемо додати, що в Росії роками формувалася відповідна громадська думка. На превеликий жаль, великоімперський шовінізм путінської Росії через підлабузливу "четверту владу" все більше зомбує росіян на відтворення так званого СРСР 2.0.