реклама партнерів:
Головна » Полтавщина. На місці колишнього Успенського собору відбулося освячення Хреста

Полтавщина. На місці колишнього Успенського собору відбулося освячення Хреста


Коментарі: 0 Церква та суспільство

Допомога проекту Європейської України - благодійний внесок
ваша підтримка важлива для незалежного видання
стань патроном
29 серпня відбулося освячення Хреста, що встановлений на місці колишнього Успенського собору (наразі – площа Перемоги).
Храм, зруйнований у 1943р., входить до числа національних архітектурних пам’яток і має бути відновлений за рахунок держави. Понад 10 років про це говорять, але й досі не зрозуміло, чи відбудують у Кременчуці архітектурний шедевр.
Успенському собору бути! – вирішила влада ще в 1995 р., коли зруйнований храм було внесено до Всеукраїн­ського переліку пам’яток архітектури, які необхідно відновити. Знищений кременчуцький храм стояв в одному ряду з Михайлівським златоверхим у Києві та Успенським собором у Полтаві. Й обласний центр, і столиця давно відродили втрачені храми, а Кременчук і досі розмірковує, чи варто розпочинати будівництво. Як відомо, священики пропонують відновити собор на попередньому місці, якраз там, де тепер стоїть пам’ятник Леніну.
— Міська влада не дає дозволу на проектування та будівництво, хоча ми давно викупили ескізний проект і вже понад 3 роки у Свято-Миколаїв­ському соборі стоїть макет Успенського собору, – розповідає священик Свято-Миколаївського собору УКЦ КП Володимир Макогон. – Тільки-но міська влада дозволить розкопати площу Перемоги і почати дослідження території, тоді можна буде прогнозувати терміни будівництва. Одразу можу сказати, що на реалізацію проекта потрібно багато часу і зусиль, адже відомо, що собор був великим, мав трапезну і бібліотеку, інші церковні приміщення. Можливо, під час розкопок буде виявлено фундамент старовинного храму, на якому і відбудують сучасний.
Священик Володимир Макогон упевнений, що проблем із фінансуванням будівництва не буде. Згідно з програмою відновлення архітектурних пам’яток, фінансування здійснюється з державного та місцевого бюджетів, також залучають кошти прихожан і благодійників.

Святе місце порожнім не буває

• З першої половини ХІХ ст. центром Кременчука вважали Соборну площу, яку прикрашав Успенський собор. У 1943 р. храм зруйнували, а згодом у серці міста було встановлено пам’ятник Леніну.
• У 1995 р. Кабмін затвердив Програму відновлення історичних пам’яток. У переліку об’єктів – Успенський собор у Кременчуці. Щоб відновити храм, треба знести монумент вождю.
• У 2005 р. поблизу площі Перемоги планували звести багатоповерхівки, що загрожували майбутньому собору. Рішення про житлові будинки не затвердили.
• Релігійні громади Київського та Московського патріархатів зверталися до мера Миколи Глухова з проханням виділити ділянку землі під будівництво храму. Мер відмовив, мотивуючи своє рішення бажанням зберегти нейтралітет влади і не ставати на бік жодної з конфесій.

Втрачений архітектурний шедевр
Успенський собор у Кременчуці було споруджено за проектом італійського архітектора Джакомо Кваренгі, відомого у мистецьких колах як автора знаменитого Смольного палацу в Петербурзі.

Будівництво Успенського собору в Кременчуці розпочали у 1804 р. Храм став символом міста і здобув славу далеко за межами Полтавщини. За переказами, це була грандіозна споруда заввишки понад 40 м. Пізніше поблизу собору було споруджено дзвіницю, а маса найбільшого дзвона перевищувала 3 тонни.
— Ініціатори відновлення Успен­ського собору знайшли креслення архітектора Джакомо Кваренгі. Папери були в Італії. За цими архівними документами можна звести такий собор, яким його вимріяв славетний майстер. Відомо, що колишній кременчуцький собор збудували з одним куполом, а задум архітектора полягав у тому, щоб спорудити собор із 5-ма куполами. Було б добре, якби Успенський собор відновили за оригінальним ескізом Дж. Кваренгі, – прокоментував священик Свято- Миколаївського собору УКЦ КП Володимир Макогон.

Лариса ГОРИСЛАВЕЦЬ
Джерело: Кремнчуцька ПАНОРАМАМодуль не активізовано (module is not installed)

Останні новини

21:07
13-Чер-2024
Я не плачу. Сльози котяться самі…
«Нещодавно їхала із Сум до Києва. Блаблакаром. Вибирав машину чоловік, домовлявся теж
19:35
12-Чер-2024
США покарали Московську біржу, вона зупинила торги доларами та євро
Управління з контролю за іноземними активами (OFAC) Міністерства фінансів США оголоси
13:18
11-Чер-2024
Що означає перемога у цій війні?
На початку широкомасштабного вторгнення РФ в Україну я вже писала, що для України, як
19:23
10-Чер-2024
На Харківському напрямку загинув лідер "Добровольчого руху ОУН" Микола Коханівський
"Друзі, я більше не можу мовчати! Загинув Микола Коханівський! ", - інформує Роксалан
18:47
10-Чер-2024
О. Ольжич. Квіти і шана Герою!
80 років тому у німецькому концтаборі «Заксенхаузен», не витримавши катувань, загинув
21:41
08-Чер-2024
Чехія долучилася до німецької ініціативи щодо посилення ППО України
Зокрема, країна може допомогти в підготовці українських пілотів на літаках F-16 та Gr
19:55
06-Чер-2024
НАТО-Україна: співпраця в галузі оборонних технологій
НАТО планує розширити співпрацю з Україною в галузі оборонних технологій та надавати
21:11
03-Чер-2024
Слідча з Маріуполя Мар'яна Чечелюк повернулася з полону
Слідча з Маріуполя Мар'яна Чечелюк, яку росіяни близько двох років тримали у полоні,
21:02
02-Чер-2024
Російські окупанти здійснили спробу прориву на Харківському напрямку
Оперативна інформація станом на 13.00 02.06.2024 щодо російського вторгнення
В
20:46
01-Чер-2024
З Бєлгорода евакуюють російських військових
Про це свідчить перехоплення розмови росіян, яке у 1 червня опублікувало Головне упра
Усі новини