реклама партнерів:
Головна » Понад 250 тис. українських поховань закордоном можуть бути ліквідовані найближчим часом

Понад 250 тис. українських поховань закордоном можуть бути ліквідовані найближчим часом


Коментарі: 0 СОЦІУМ

Допомога проекту Європейської України - благодійний внесок
ваша підтримка важлива для незалежного видання
стань патроном
2 червня в Укрінформі під час круглого столу на тему: «ПОХОВАННЯ ВИДАТНИХ УКРАЇНЦІВ ЗАКОРДОНОМ: ПРОБЛЕМИ І ВИКЛИКИ» з’ясувалося, що за межами України знаходиться понад 250 000 поховань представників української військово-політичної еміграції, діячів науки та культури. Багато з цих поховань можуть бути ліквідовані найближчим часом.

Серед учасників круглого столу були Юрій Макаров – письменник і журналіст; Іван Патриляк – професор, доктор історичних наук; Віталій Гайдукевич – журналіст; Святослав Шеремета – відповідальний секретар Державної міжвідомчої комісії з увічнення пам’яті учасників АТО, жертв війни та політичних репресій; Вахтанг Кіпіані – історик, журналіст; Павло Подобєд – начальник відділу обліку і збереження місць пам'яті Українського інституту національної пам’яті та інші.

«Чимало поховань видатних українців за кордоном під загрозою зникнення. Серед них і могила видатного письменника Леоніда Мосендза, хорунжого армії УНР, який похований у Бінау, Швейцарія. Станом на сьогодні його могила не тільки через недогляд була пошкоджена, але й може бути ліквідована найближчим часом за несплату за землекористування», – наголосив під час круглого столу начальник відділу обліку і збереження місць пам’яті Українського інституту національної пам’яті Павло Подобєд.

Протягом 2000-их років уже була втрачена ціла низка могил представників української політичної еміграції, культури. Зокрема могили історика Наталі Полонської-Василенко, підполковника армії УНР Миколи Зайчишина. Причини зникнення – через недогляд, коли згортаються українські еміграційні осередки, через несплату за землекористування.

У переліку знакових поховань, які будуть ліквідовані могила драматурга, одного з батьків сучасного українського модерного театру Спиридона Черкасенка на Ольшанському кладовищі у Празі. Термін оплати за землекористування вже закінчився. Орисі Єфремової-Дурдуківської – дружини академіка Сергія Єфремова, громадської діячки, педагога, яка похована на Ольшанському кладовищі в Празі; Олександра Ярошевського – інженера-будівельника, який побудував понад два десятки мостів у Чехії, кілька з яких визнані пам’ятками архітектури.

«Є низка могил, статус яких досі не з'ясований. Це могили прем'єр-міністра Голубовича, який похований у передмісті Парижа, генерал-хорунжого УНР Василя Татарського, який похований в Інгольштадті, Баварія; міністра військових справ УНР в екзилі Миколи Шраменка, який похований на кладовищі Вальдфрідгоф у Мюнхені. Його могила була ліквідована за неуплату, тобто ліквідований пам’ятник, але станом на сьогодні ніхто не похований до цього місця, відтак ще можна відновити його могилу. Могила не оплачувалась з 2007 року. Невідомий також статус могили полковника армії УНР Андрія Долуда, який похований в Курітібі, Бразилія», – сказав Павло Подобєд.

За його словами, є дві причини загрози – через недогляд, коли еміграційні осередки згортаються, і несплату за землекористування, а в таких країнах, як Німеччина, Франція, Бельгія, Бразилія, ця оплата – від 30 до 100 євро за рік.

Величезна кількість українських поховань знаходиться в Польщі. По її території розкидана ціла низка осібних поховань – діячів культури, церковних діячів, військових. Загалом ідеться про 3 тисячі точок на мапі Польщі. Всі ці поховання потребують негайного втручання. Зокрема, й 41 поховання в Чехії, що підтримуються місцевою громадою. І значною мірою саме завдяки українській громаді сьогодні є можливість говорити про небезпеки, а не констатувати, що могили вже втрачені та ліквідовані.


Український інститут національної пам’яті






Модуль не активізовано (module is not installed)

Останні новини

16:13
19-Квіт-2024
Дружба народів: росія використовує студентів з Африки заради пропаганди своєї геополітичної величі
У березні російське Сочі приймало Всесвітній фестиваль молоді. І поки тисячі його уча
18:39
18-Квіт-2024
«Хатят лі русскіє вайни»
З таким рефреном звучала давно радянська пісня. Зміст якої полягав у тому, щоби перек
17:25
17-Квіт-2024
Полтавська земля багата на пам’ятки історії: бережімо нашу історію
Полтавська земля багата на пам’ятки історії. Це й не дивно, адже тисячі років тому ту
12:07
17-Квіт-2024
Відбулося засідання штабу з ліквідації наслідків ракетних ударів по Чернігову
Щойно відбулося засідання штабу з ліквідації наслідків ракетних ударів, - повідомляє
11:43
17-Квіт-2024
Ракетна атака рашистів по Чернігову: загиблі і багато поранених
У місті Чернігів триває рятувальна операція. Три ракетні удари по центру міста. Зруйн
19:25
16-Квіт-2024
Україна завдає росії потужні удари у відповідь!
Попри всю складність із боєприпасами, Україна завдає росії потужні удари у відповідь.
19:50
15-Квіт-2024
Харківщина. росіяни вдарили по Липецькій громаді: вбили двох та поранили чотирьох людей
Керованою авіабомбою по школі - ворог продовжує знищувати все живе. В селі Лук'янці п
20:41
14-Квіт-2024
У Києві перевірять законність розміщення церков Московського Патріархату на 73 земельних ділянках
У столиці перевірять законність розміщення на 73 комунальних земельних ділянках храмі
20:18
13-Квіт-2024
В Естонії планують визнати РПЦ терористичною організацією
Міністр внутрішніх справ Естонії Лаурі Ляенеметс має намір запропонувати парламенту к
21:38
11-Квіт-2024
Росіяни системно знищують нашу енергетичну систему
Це частина геноцидних практик- атаки на критичну інфраструктуру.
Ми повинні ак
Усі новини