реклама партнерів:
Головна » Популізм та розбрат: як вижити українській мові під тиском зросійщення

Популізм та розбрат: як вижити українській мові під тиском зросійщення


Коментарі: 0 СОЦІУМ

Допомога проекту Європейської України - благодійний внесок
ваша підтримка важлива для незалежного видання
стань патроном
Відповідно до Закону України №5670-д – українська є мовою публічної інформації, реклами, масових заходів, сфери обслуговування (включно з медичною), транспорту тощо.

Ухвалення Закону «Про забезпечення функціонування української мови як державної» (№ 5670-д), безперечно, є однією з найважливіших подій нинішнього року. Враховуючи чутливість теми і масштаби запроектованих змін, законотворці зробили перехідний період якомога м’якшим: документ набере чинності лише через два місяці після публікації, тобто в липні 2019-го, а відповідальність за порушення його норм почне застосовуватися лише з 2022-го.

Тому закиди у бік законотворців тут не доцільні. Зрозуміло, що і тепер, і через три роки невдоволених нововведеннями у мовній царині залишиться чимало. Відчуваючи настрої останніх, політики та керівники держави стоятимуть перед спокусою лібералізації мовного законодавства, а то й цілковитого скасування цьогорічних нововведень.

В умовах демократії такі ризики завжди будуть реальними, тим паче в часи, коли популізм знову стає тектонічною силою політики. Тож ухвалення мовного закону — це лише початок довгої та виснажливої боротьби, що потребуватиме консолідованих зусиль відповідальної частини політикуму, чиновництва та громадськості. Захистити документ і домогтися його практичного застосування — завдання, без перебільшення, історичної ваги, бо саме так є шанс зламати механізми зросійщення, запущені в Україні ще за радянських часів.

Те, що коліщата русифікації не перестають крутитися й сьогодні, є очевидним фактом. Особливо наочно їхня дія виявилася в південних та східних регіонах України, що зазнали найжорсткішого зросійщення. Його механізми, що діяли там у 1960–1970-х, докладно описав дисидент Олекса Тихий, учитель української мови з Донеччини, в’язень (і жертва) радянських таборів. Після розпаду СРСР місцеві еліти стали використовувати зросійщення вже у власних цілях, саботуючи інтеграцію південно-східних регіонів із мовним та культурним полем України. Найвищим досягненням цих еліт став прихід до міністерського кабінету Дмитра Табачника, який намагався розвернути в бік Москви всю гуманітарну політику держави, а також горезвісний закон Ківалова — Колесніченка, що де-факто легалізував механізми русифікації, які раніше діяли переважно неформально.

На щастя, у 2018-му цей закон втратив чинність і ситуація в мовній царині повернулася до попереднього стану. Запровадження мовних квот для радіо й телебачення, а також ухвалення у 2017-му закону про освіту посилили становище української. І ось тепер новий документ за умови належного застосування може відкрити шлях до відновлення мовного середовища України, насамперед у найбільш зросійщених регіонах.

Новий мовний закон позбавляє українську мову статусу вторинної та необов’язкової, розширює сферу її обов’язкового вживання і встановлює домінування української мови в публічному просторі, зокрема міському. Масштаби запроектованих змін важко переоцінити, як і перспективи українізації, що відкриваються за ними.

А крім того, закон привносить набагато більше ясності в питання, які раніше були предметом побутових суперечок, що час від часу вибухали гучними медійними скандалами з політичним присмаком. Допоки порядок використання мов був предметом щоденного «торгу» між українсько- та російськомовними громадянами: продавцями й покупцями, студентами й викладачами, керівниками та підлеглими, суспільство було приречене на конфлікти, оскільки останнє слово щоразу залишалося за сильнішою стороною.

За матеріалами видання «Аргумент»






Модуль не активізовано (module is not installed)

Останні новини

20:56
15-Січ-2025
На Батьківщину повернулося 25 українських військовослужбовців
Сьогодні додому, в Україну, повертаються ще 25 наших людей. Це наші військові і цивіл
19:50
14-Січ-2025
Сім’ї полонених або зниклих безвісти ветеранів можуть отримати відомості через ЦНАП

Міністерство у справах ветеранів продовжує впроваджувати послуги у Центрах надання

12:11
14-Січ-2025
Українські хакери зламали найбільший російський електронний торговий майданчик. Знищено 550 ТБ даних

Українська хакерська група Yellow Drift заявила про кібератаку на російс

10:07
14-Січ-2025
Довічне ув’язнення отримала озброєна злочинна група за вбивство сім’ї
За публічного обвинувачення прокурорів Чернігівської спецпрокуратури у сфері оборони
19:27
12-Січ-2025
Що чекає на російську економіку після запровадження нових санкцій США і Великобританією
Висновки світових експертів
Жорсткі санкції США проти компаній "Газпром нефть"
18:24
12-Січ-2025
Словацькі депутати полетіли в Москву обговорювати питання російського газу, Польша не пропустила їхій літак
Група ультраправих словацьких депутатів на чолі з віцеспікером і лідером "Словацької
Усі новини