реклама партнерів:
Головна » 2014 » Листопад » 2 » Постала нова Україна. Путін програв стратегічно

Постала нова Україна. Путін програв стратегічно


2014 » Листопад » 2
Коментарі: 0 ПОЛІТИКУМ

Допомога проекту Європейської України - благодійний внесок
ваша підтримка важлива для незалежного видання
стань патроном
Все, що відбувається в 2014-му в Україні – це історія не про гроші і не про ресурси. Це історія про мрію. Ту саму, яку в України двічі вкрали.

Володимир Путін може скільки завгодно називати Україну братською країною і закликати її не забувати спільну боротьбу з фашизмом. Незрозуміло лише те, на яку аудиторію він розраховує в цей момент. Тому що для самої України Росія сприймається як країна, яка двічі вкрала у неї мрію.

Вперше це сталося наприкінці зими. Коли Майдан, в успіх якого вірили скоріше всупереч, зміг зламати здавалося б залізобетонного Януковича. Того самого, який зосередив у своїх руках заводи-газети-пароплави, який тримав під контролем армію-міліцію-спецслужби. Це була класична історія про Давида і Голіафа, до неможливості кінематографічна у своєму виконанні.

Але відразу після втечі «гаранта», коли здавалося, що «світле майбутнє» практично незворотне і невідворотне, – в Криму висадилися російські солдати. Все одно, як у голлівудському кіно, коли перед титрами режисер дає недвозначний натяк на неминучість сиквела. Українська мрія – з уже сформованим пантеоном героїв у вигляді «Небесної сотні» і власного героїчного концепту про перемогу вулиці над глитаєм – виявилася вкраденою.

Всі наступні місяці країна тільки тим і займалася, що адаптувалася до нової загрози. Ріс волонтерський рух, армія заново вчилася воювати, люди звикали розрізняти калібри і роди військ. Збройні сили повільно просувалися вперед, вибиваючи квадратні метри території і звільняючи населені пункти. Армійські частини створювали коридори, що перекривають кордон, – і утримували їх, незважаючи на обстріли з «Градів». І в той момент, коли перемога була на відстані витягнутої руки, Росія знову втрутилася в конфлікт. Як підсумок, сталися Іловайськ, котел для українських військових, і масові втрати. Вдруге вже майже завойована перемога виявилася втраченою.

Позбавлення від ілюзій
Але всякий раз, коли Кремль вносив корективи в українську мрію, він вигравав тактично – і програвав стратегічно. Тому що будь-яке позбавлення від ілюзій України озлобляло і мобілізовувало. Більше того – саме завдяки діям Москви Україна знайшла відповіді на дуже багато питань, які в минулі роки їй були байдужі.

Відтепер тут навряд чи будуть популярні принти з Че Геварою – хоча б тому, що він онтологічно мало чим відрізняється від Ігоря Стрєлкова. І в тому, і в іншому випадку йдеться про експорт мрії: просто один займався її насадженням в Конго і Болівії, а другий – у Донецьку та Луганську. Солідарність з одним означає підтримку іншого. А тому Україні належить відвикати від звичної картинки з людиною в береті.

Так само як Україна визначилася і в тому, кого вона підтримує в ізраїльсько-палестинському конфлікті. Хоча б тому, що сама Україна відчуває себе таким собі Ізраїлем Східної Європи – зі своїм власним «Хамасом» і сусіднім Єгиптом, який цей самий «Хамас» всіляко підтримує. Точно так само, як Тель-Авів всякий раз конфліктує з європейськими лівими, які співчувають «приниженим і ображеним» палестинцям, точно так само і офіційний Київ скептично дивиться на відсторонено-наглядову позицію колективного «ОБСЄ» при визначенні майбутнього «ДНР» і «ЛНР».

Ще рік тому перенесення Дня захисника вітчизни із 23 лютого на 14 жовтня (день Покрови Богородиці та день створення УПА) – був би неможливий в Україні. Це викликало б запеклі дискусії, політичні спекуляції і ледь чи не вимоги референдуму. Сьогодні ж ця новина проходить практично непоміченою в українських стрічках, і гіпетрофовано роздутою – в російських.

А все тому, що Кремль сам позбавив Україну того розмаїття, з якого народжувалася багатовекторність останніх двох десятиліть. Позбавлена Криму і частини Донбасу, країна вперше за 23 роки вибрала собі парламент, в якому неможлива дискусія про те, яке саме місто є столицею України – Київ чи Москва.

Кремль хотів послабити Україну – і в нього це вийшло. Колишня Україна – м'яка і невиразна – завдяки його діям перестала існувати. Тепер у Москви під боком з'явилася зовсім інша держава. Яка до того ж почала позбуватися ілюзій. У звичайному житті цей процес називається дорослішанням.

Павло Казарін – московський оглядач «Крим.Реалії»
QR-код посилання на сторінку
Скористайтеся програмою для сканування штрих-кодів на телефоні.


Коментарі

avatar

Останні новини

09:16
18-Жов-2021
СБУ затримала озброєну банду грабіжників, які тривалий час переховувались від слідства
СБУ провела спецоперацію, внаслідок якої затримали трьох осіб, котрі в 2016 році здій
12:07
14-Жов-2021
COVID-сертифікат про вакцинацію: як реагувати, якщо не вдається створити електронний документ
Понад 1,8 мільйонів українців на сьогодні успішно користуються електронним документом
10:56
11-Жов-2021
Військові навчання Україна-НАТО спричинили істерику серед російських пропагандистів
Про те, що російські пропагандисти давно переплюнули всі досягнення їхнього натхненни
00:40
05-Жов-2021
Відповіді на найпоширеніші питання про е-лікарняні

В Україні з 1 жовтня всі заклади охорони здоров'я видаватимуть електронні ліка

18:03
01-Жов-2021
У Чернігові презентували збірник документів Антибільшовицького блоку народів
24 вересня в Чернігівській центральній міській бібліотеці імені М. М. Коцюбинського п
15:03
29-Вер-2021
Військові навчання Rapid Trident-2021 спричинили нову хвилю агресії боку Росії
З 20 вересня по 1 жовтня 2021 року на базі Міжнародного центру миротворчості та безпе
15:24
28-Вер-2021
Міф чи реальність: що криється за наймасштабнішими військовими навчаннями Росії «Захід-2021»
На думку багатьох українських фахівців у сфері оборони, військовими навчаннями, що пр
14:50
28-Вер-2021
Сучасна Білорусь: тоталітаризм, диктатура та політичні репресії
У 2020 році в Республіці Білорусь відбулись вибори президента. Здавалось, звичайна по
12:14
27-Вер-2021
Здобуття Білоруссю державної незалежності в 1991 році
Після завершення Другої світової війни в Білорусі наступні десять років ще тривала пі
19:43
26-Вер-2021
Боротьба України з великою корупцією: підтримка ЄС має визначальне значення, але потрібно більше результатів
Європейська палата аудиторів опублікувала звіт з аудиту ефективності підтримки ЄС у б
Усі новини