реклама партнерів:
Головна » Придністров'я інтегрується з Україною

Придністров'я інтегрується з Україною


Коментарі: 1 ПОЛІТИКУМ

Допомога проекту Європейської України - благодійний внесок
ваша підтримка важлива для незалежного видання
стань патроном
15 травня лідер фракції Компартії України Петро Симоненко запропонував підключити Придністров'я до виборів Верховної Ради, запланованих на осінь, - пише Світлана Гамова в російській Независимой газете.
Він повідомив, що в Раді буде створена комісія з Придністров'я. За 20 років посередництва України на переговорах Молдавії з Придністров'ям це перший політичний крок Києва в сторону регіону, де проживають 150 тис. українських громадян. Український політолог Сергій Толстов зауважив НГ, що до такої активності Київ підштовхує Кишинів, влада якого веде Молдавію до об'єднання з Румунією.
Те, що Молдова все більше стає румунською, в Києві бачили давно. Принаймні з квітня 2009 року, коли в Кишиневі було сформовано правлячий альянс прорумунської орієнтації. Але коли недавно в Бухаресті на зустрічі з президентом Румунії Траяном Бесеску новообраний молдавський лідер Ніколає Тимофтій "скасував" молдаван, заявивши, що в обох країнах живуть тільки румуни, в українській столиці задумалися. І пригальмували дію двостороннього молдавсько-української угоди, що гарантує дотримання прав нацменшин: у Молдові - української, а в Україні - молдавської. "Якщо немає такої нації, як молдавани, то права кого ми повинні гарантувати?" - Поставив питання НГ зав. відділом Інституту світової економіки і міжнародних відносин Національної академії наук України Сергій Толстов. На його думку, ситуація в Молдові, яка за нинішньої влади взяла курс на інтеграцію з Румунією, змусила київських політиків звернути увагу на Придністров'ї, в якому російські міста, але села - українські.
У цих селах говорять, вчать дітей в школах по-українськи, як це було до 1940 року, коли регіон входив до складу України. Досі Київ проводив щодо Придністров'я обережну політику - пам'ятав, що там живуть одноплемінники, але при цьому рахувався з позицією Кишинева, завжди і скрізь повторюючи, що регіон де-юре - частина Молдавії.
При Леоніді Кучмі Київ протегував "своїм" у Придністров'ї, але при Вікторі Ющенку - підтримав економічну блокаду регіону, ініційовану президентом Молдавії Володимиром Вороніним. Ющенко не міг забути придністровцям того, що вони в 2004 році голосували на президентських виборах за Віктора Януковича. Тоді громадяни України, які живуть у Придністров'ї, були позбавлені права голосувати. Тепер ситуація змінюється. За словами Толстова, Симоненко в своїх заявах показав тенденцію до зміни інтересів Києва - в плані захисту одноплемінників і ролі у придністровському врегулюванні. Лідер українських комуністів шукає передвиборчу платформу, яка б принесла йому нові голоси, і, на думку експерта, йому це вдається.
Але крім передвиборних інтересів у Києва в придністровському регіоні є й інші. У Тирасполі хотіли б, щоб Київ займався Придністров'ям так само серйозно, як і Москва. Тим більше що прорумунські гасла, що звучать у Кишиневі, реанімували питання: що буде з регіоном в разі відходу Молдавії до Румунії? Днями керівник депутатської групи Верховної Ради України з міжпарламентських зв'язків з Республікою Молдова Анатолій Кінах висловив думку, що найближчим часом придністровська проблема не вирішиться, і більше того: якщо Молдова продовжить зближення з Румунією, їй загрожує повна втрата Придністров'я. Тобто регіон може залишитися або з Росією, або влитися в сусідню Україну. Про такі перспективи українські політики голосно не говорять, але в думці тримають. А в самому Придністров'ї свого вибору на випадок злиття "двох Румуній" не приховують: якщо воно відбудеться, то без придністровців.
Міністр закордонних справ Придністров'я Ніна Штанскі, відповідаючи на запитання читачів агентства Новий регіон, звернула увагу на факт посилення експансіоністських настроїв в Румунії: "Недавні заяви румунських лідерів про те, що немає молдавської нації, на мій погляд, черговий серйозний сигнал", - сказала вона. Додавши, що не допускає "можливості ситуації, коли хтось ззовні визначав би проходження своїх кордонів по території Придністров'я - зоні безпеки, де безпека і мир гарантуються миротворчою операцією під егідою Росії". Раніше президенти РФ і України звірили позиції щодо миротворців і заявили, що вони в Придністров'ї необхідні - до повного врегулювання конфлікту. Але днями в Києві президент Молдавії Миколу Тимофтій зауважив, що російська військова присутність на Дністрі, у тому числі і миротворці, - фактор нестабільності в регіоні. У Тирасполі, де наполягають на продовженні місії МС РФ, хотіли б заручитися підтримкою українців. Президент Придністров'я Євген Шевчук заявив на зустрічі з керівниками України, що сподівається на активізацію її - як гаранта - в процесі придністровського врегулювання.

Джерело: http://ua.korrespondent.net






Модуль не активізовано (module is not installed)

Останні новини

12:18
20-Груд-2024
Московською ракетою пошкоджено в Києві унікальну пам’ятку національного значення — Миколаївський костел
Вранці 20 грудня внаслідок чергової російської ракетної атаки в Києві пошкоджено унік
17:01
18-Груд-2024
Соратники з Чернігівщини про В’ячеслава Чорновола
«Над Україною нависає зловісна двоголова тінь російського імперіалізму, який тільки й
20:30
15-Груд-2024
Армія Північної Кореї здійснила масовану атаку позицій ЗСУ біля міста Суджа
14 грудня вперше в історії армія Північної Кореї здійснила масовану атаку позиції ЗС
19:19
14-Груд-2024
Європейський суд з прав людини про заборону носіння георгіївської стрічки в Україні
12 грудня 2024 року Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) ухвалив рішення у справі «Б
20:28
13-Груд-2024
Війна за війну
Як тільки «перестануть стріляти», незалежно від того буде це тимчасова заморозка чи с
22:35
12-Груд-2024
Європейська "дипломатична вісімка"
Європейська "дипломатична вісімка" - новий неформальний майданчик співробітництва між
Усі новини