Профспілки Чернігівщини висловили зауваження до проекту Трудового кодексу
Після виступу голови Федерації профорганізацій області Миколи Богдана, ґрунтовний аналіз проекту Трудового кодексу представили профспілкові юристи: Олександр Жилінський — головний спеціаліст з правової роботи управління правової роботи Федерації профспілок України в Чернігівській області та Роман Барабаш — головний юрисконсульт-правовий інспектор праці обласної організації профспілки працівників охорони здоров'я. Профспілки області в цілому схвалюють ідею прийняття Трудового кодексу, але виступають за внесення поправок, які унеможливлять звуження прав найманих працівників.
Серед позитивних переваг проекту Трудового кодексу України були відзначені:
- відмова у прийнятті на роботу повинна бути у письмовій формі (що значно покращує судові перспективи потенційних працівників);
- випробувальний термін встановлюється тільки за згодою працівника;
- збір інформації про попереднє місце роботи працівника можливе лише за наявності письмової згоди працівника;
- скорочений працівник протягом одного року має право на поворотне прийняття на роботу, причому роботодавець зобов’язаний його повідомити про відкриття вакансії письмово;
- у випадку затримки виплати заробітної плати роботодавець повинен сплатити працівникам штрафні санкції, розмір яких залежить від кількості днів прострочення;
- чітко врегульовано поняття ненормованого робочого дня та умови його застосування;
- збільшено загальний строк позовної давності у трудових спорах: замість 3-х місяців пропонується встановити загальний 3-річний строк позовної давності.
До новел, які більше відповідають інтересам роботодавців, і можуть погіршити умови праці працюючих можна віднести такі:
- нове розширене тлумачення "змін в організації виробництва і праці" та підстав для скорочення чисельності працівників або штату;
- допустимість включення до трудового договору зобов’язань працівника дотримуватися комерційної таємниці, за порушення чого можливе звільнення та/або відшкодування завданої шкоди у повному розмірі;
- особливості регулювання трудових відносин з працівниками, з якими укладено трудовий договір на короткий термін тощо.
- нечітке розмежування між поняттям дискримінації у трудових відносинах та вимогами, які роботодавець може ставити перед працівниками, які приймаються на роботу.
в проекті збережено главу, що прямо дискримінує найманих працівників за місцем роботи. Це Глава 3 Книги 4, що має назву: „Особливості регулювання трудових відносин за участю юридичної особи - суб’єкта малого підприємництва, фізичної особи – підприємця”, яка переповнена нормами, які об’єктивно узаконюють правопорушення у сфері праці. Роботодавці малого бізнесу зможуть без консультацій з профспілками визначати умови оплати праці, затверджувати правила внутрішнього розпорядку, встановлювати режим та графік роботи, проводити звільнення і скорочення, ставити сторони трудових відносин в нерівні умови. Таким чином, ФПО Чернігівської області буде наполягати на виключенні з проекту Кодексу глави 3 книги 4 як такої, що суперечить статтям 22, 43 Конституції України і є дискримінаційною.
За результатами обговорення були прийняті відповідні рекомендації, які відображають позицію профспілок Чернігівщини щодо проекту Трудового кодексу. Документ буде надіслано до Федерації профспілок України та Верховної Ради України.
Для довідки:
З 2000 року в Україні ведеться робота над проектом Трудового кодексу України, який має прийти на зміну Кодексу законів про працю України (від 1971 року).
Тривалі багаторічні переговори за участю експертів Міжнародної організації праці, міжнародних об’єднань профспілок та організацій роботодавців, робота з народними депутатами України дозволила виключити з проекту Трудового кодексу понад 200 норм, які погіршували права та гарантії працівників під приводом забезпечення балансу інтересів з роботодавцями.
20 травня 2008 року Верховною Радою України прийнято у першому читанні проект Трудового кодексу України. 10 грудня 2009 року після тривалих дискусій профільний комітет Верховної Ради України з питань соціальної політики та праці схвалив свої пропозиції стосовно прийняття даного законопроекту у другому читанні та в цілому.
Джерело: Федерація профспілкових організацій Чернігівщини.