Різдво Христове 2010
В народі його йменують просто Різдвом. Розпочинається воно опівночі після Святвечора між 6 і 7 січня. Це свято вирізняється розмаїттям народних обрядів та звичаїв. Зокрема, на Різдво в усіх регіонах нашої батьківщини готували різноманітні святкові страви…
Про святкові обряди та звичаї, колядки і різдвяні страви читайте на сторінках веб-сайту «Європейська Україна» у рубриці «Різдво Христове 2010».
Сподіваємося, що наші статті допоможуть Вам підготуватися до Різдва Христового. Отож, залишайтесь з нами!
Як відомо, до Святвечора готували 12 страв. Сьогодні ознайомимо Вас як приготувати головну страву Святого вечора – кутю. Вона символізує родючість та достаток. Ще в період неоліту вважалося, що покійник споживатиме її у потойбічному світі.
Гуцули подають густу кутю, щедро заправляють її горіхами. На Покутті і в Галичині до пшениці додають багато маку — мак і мед здавна були символами багатства та здоров’я сім’ї. Подекуди всипають ще й родзинки.
Варять пшеницю в печі або в духовці. Виймають і дивляться: якщо зерна піднялися — на добробут, якщо ж середина запала — лихе передвістя.
Як приготувати кутю
На 0,5 л пшениці — 200 г маку, 200 г цукру, 2 ст. ложки меду, 100 г горіхів.
Перебрану, очищену від луски пшеницю промити декілька разів. Залити гарячою водою і варити без жиру 2-3 години на легкому вогні. Не солити.
Мак запарити, потім зцідити воду і розтерти його в макітрі без цукру до білого молочка. Горіхи дрібно посікти. Зварену пшеницю вимішати з маком, медом, горіхами. Додати за смаком цукру. Розчинити холодною кип’яченою водою (в деяких районах до куті доливають відвар сушених фруктів). Подавати кутю на святковий стіл в макітрі з дерев’яною ложкою.