ваша підтримка важлива для незалежного видання стань патроном
У рейтингу рівня демократизації країн Росія поряд з Білоруссю, Туреччиною і Сирією названа невільною. Про це йдеться на сайті організації Freedom House.
«Ослаблення демократії викликає занепокоєння. У той же час провідні світові автократії - Китай і Росія - не тільки посилили внутрішні репресії, а й зробили свій згубний вплив на інші країни, які копіюють їх поведінку і їх зневажливе ставлення до демократії», - йдеться в повідомленні. В організації акцентують, що Росія навіть розширює «антидемократичний вплив».
У Freedom House, зокрема, звертають увагу на «витіснення в Росії міжнародних демократичних норм і авторитарні практики». Це, вважають експерти, може стати вирішальним для перемоги Путіна як безальтернативного кандидата.
Автори рейтингу також зауважує, що медіасередовищі Росії панують пропагандистські ресурси, які виставляють опозицію в негативному світлі і представляють лідера країни як «всезнаючого, сильного і патріотичного» президента.
До речі, рівень критичності російських ЗМІ може перевірити кожен – достатньо проглянути Інтернет-сайти, для прикладу, Брянської області, що межує з Чернігівщиною.
Єдина, що дозволяють собі брянські журналісти – це обережна критика тих місцевих чиновників найнижчого рангу, що відповідальні за житлово-комунальне господарство. Є і критика щодо стану місцевих доріг. Очевидно, що жахливий стан ЖКГ та доріг настільки очевидні, що не помічати це місцеві ЗМІ просто не можуть.
А от чого точно немає у місцевих ЗМІ – так це критичних та аналітичних матеріалів щодо зовнішньої політики Росії. А от статті стосовно центральної російської влади та Путіна мають тільки одну тональність – позитив та констатація досягнень.
Щодо соціальних мереж, то у Freedom House визнають, що в Росії існує їх державне регулювання. Воно досягається за допомогою цензури і активних маніпуляцій. Для прикладу, Росія вже проводила кампанію з дезінформації населення перед виборами в США, у Франції та Німеччині. «Її головна мета - знищити демократичні режими і зруйнувати підтримують їх інститути, такі як Євросоюз», - відзначають в організації.
Росію також звинуватили в налагодженні тісних зв'язків з ксенофобськими партіями в Європі, допомозі близькосхідним диктатурам і втручанні у внутрішню політику ближніх держав.
Що вражає найбільш – у Росії особливо не заперечують, що кандидати на виборах не мають рівних прав, відкриті дебати неможливі, більшає фактів переслідування осіб, які мають опозиційні політичні погляди. Отже, у підсумку сукупний бал в рейтингу демократизації країн у Росії - 20 балів зі ста. Такий же бал у Конго і В'єтнаму. Крим на карті Freedom House відзначений окремо, його рейтинг - 9 балів. 21 бал у Білорусії, 22 бала - у Казахстану. Попереду Росії за рівнем демократизації також опинилися Афганістан, Алжир, Венесуела, Ірак.
Щодо України, то у 2017, на думку авторів доповіді, рівень свободи в Україні зміцнився, хоча й лише на одну позицію. Із позитивного: аналітики відзначили прогрес Кабміну у розробці та втіленні реформ, зокрема охорони здоров’я та освіти, а також спроби передати більше влади на місця. Мова про реформу децентралізації, яка передає в новостворені об’єднані територіальні громади не тільки повноваження, а й значні фінансові кошти.
Відтак аналітики віднесли Україну до частково вільних країн із результатом у 62 бали.
До вільних країн Freedom House наразі відносить Фінляндію, Швецію і Норвегію (100 балів), Канаду (99 балів), Австралію (98 балів), Німеччину та Іспанію (94 бали), Чехію (93 бали), Францію (90 балів), Італію ( 89 балів), США (86 балів).